Chappie (2015)

Já, robot v trošku jiném podání. Poněkud ujetějším, infantilnějším, plném vyšinutých charakterů, s mnoha prvky z District 9. Možná by měl režisér už konečně natočit jeho pokračování, než točit další a další poloscifi jako odvary z této původní kultovky.

Pasti, pasti, pastičky (1998)

Vyjímečný snímek od vyjímečné režisérky. Všechny její snímky zrají jak víno, a i když mi to tenkrát připadalo jak děsná blbost, dnes si shlédnutí takového skvostu vyloženě užívám :)

Český žurnál - Matrix AB (2015) (epizoda)

A opět aktuální - viz. volební preference 8/21. Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Lituju, že jsem nad touto parodií původního snímu z roku 1972 vůbec ztrácel čas. Ponuře teskná atmosféra karelských lesů a skal je tatam, herečky vystřídaly prkenné ochotnice a soudruha stařešinu zase nahradil nesympatický recidivista. Flashbacky do života před válkou jsou zoufalé, hudba je nezajímavá a místo aby podrtrhla situaci, zbytečně ničí to málo, co mohlo z odkazu původního snímku ještě zůstat. Zmršené zpracování se snaží být nahrazeno větším množstvím krve a nahoty, ale zcela marně. Za tohle všechno by soudruh režisér a scénárista v jednom zasloužil nakopat pořádně do zádele. Ale to asi nikdo neudělá, když kouknu na jeho filmografii, kde jsou jakási díla o Donbase. Vy co nedáváte hvězdičky jen z rusofilství, vyhněte se tomuto obloukem a koukněte se raději na původní verzi. To byla sice sovětská, také ideologií prolezlá, ale na rozdíl od tohoto poctivá a oceňovaná filmařina!

Eli (2019)

Přímo ďábelsky geniální a skvěle natočená duchařina. Vypadá to, že filmy s Kelly Reilly jsou zárukou kvality už samy o sobě (Eden Lake). Dětská role je taky vynikající.

Probuzení (2021)

Ohledně originality - nápad byl částečně převzat z letitého Quiet Earth. Než jsem skouknul, měl jsem z toho kvůli recenzím obavy, ale nakonec jsem byl docela rád. Herci byli dobří, jen tomu chybí více napětí a emocí. Lepší 3.

Válka zítřka (2021)

Do první třetiny jsem se solidně nudil, a spíš se bavil hereckými výkony na úrovni telenovel. Pak začala konečně akce, objevili se bubáci a bylo to o něco lepší. Ale i tak.. Film je plný logických kiksů (civilisté odvedení do boje, a zásadní informace se dozvídají náhodně těsně před bitvou nebo až během ní) a těžko říct, jestli záměrných pro odlehčení. Jenže na komické situace z Edge of tommorow, z kterých jsou i ti bubáci trošku převzatí, to prostě nemá. Při soubojích s nimi jsem jen čekal, že budou mít kyselinu místo krve, jako Vetřelec. Také jsem tam zahlédl létající stroje z Avatara. Když to shrnu, příběh není špatný, ale zpracování mohlo být o dost lepší, a z herců mi neseděl snad ani jeden. Ani 60fps mě nijak nenadchlo. 3 hvězdičky jsou z milosti (kvůli akcím a vypiplaným vetřelcům).

Nikdo (2021)

Některé momenty byly vtipné, zvláště tatínek v důchoďáku :-) Jenže na rozdíl od Hardcore Henryho tu bylo méně originality, moc to připomínalo Johna Wicka s gagy ukradnutými z marvelovek (které většinou nesnáším), některé momenty mi přišly až trapné a chvílema jsem se dokonce nudil. Podle mého skromného názoru - režisér jako jeden z těch ve stylu "kašlu na studia, budu si točit po svém", by měl přijít s ještě ujetější verzí Henryho, a víc tlačit na pilu, protože v tom má rozhodně potenciál. Ne kopírovat to, co už tu bylo mnohokrát. Pak se budu bavit královsky.

Tiché místo: Část II (2020)

Po shlédnutí jedničky jsem myslel, že ve dvojce se zbytek rodiny obrní velkorepráky napojenými na zpětnou vazbu ze sluchátek pro neslyšící, s decibely na plné obrátky a nechá tak palice velkoušáků vybuchovat jak flašky burčáku, přičemž vyhraje celoplanetární válku. Co vlastně jedí? Každého jen zabijou a nechají ležet. Kde je armáda? Střílení hajzlíků ze vzduchu nikoho nenapadlo? Otázek je víc, ale možná je dobře, že do něčeho hlubšího film nezavrtává, a vše je stavěné na perfektní atmosféře a několikadenní survival akci, přímo navazující na události z jedničky. Tak jen škoda, že další díl bude až za 2 roky. Snad tam bude o nich i něco víc.

Přepadení v Pacifiku (1992)

Celkem pěkná jednohubka z doby, kdy Seagal ještě nepřipomínal přerostlého tučňáka. Zde je samozřejmě jako ve všech filmech s ním vzorem všech klaďasů, který neváhá řezat i obyčejné údržbáře na kousky, nebo všechny ostatní neustále vyhazovat do vzduchu bůhvíčím (alespoň mikrovlnku mohli trošku objasnit). Zvláštní je, že více jsem fandil Tommymu Jonesovi a Garymu Buseyovi, možná proto, že jako ukázkoví magoři byli skvělí. Škoda že si Seagal neprohodil role s někým z nich, hodnocení by bylo pak určitě lepší.