Náklad 200 (2007)

Tento film jsem si sehnal kvůli zajímavému popisu, byl jsem zvědavý na atmosféru ruských let 80-tých, a čekal jsem nějaké objasněné hrůzy s oním nákladem 200. Ono to bylo ale všechno jinak. Dostalo se mi tragikomedie plné toho nejčernějšího humoru (ano, já se doopravdy popadal smíchy za břicho), ale ono to všechno bylo pravé - počínaje až komicky hnusnými interiéry/exteriéry (ulice, chodby, klub, Leninsk, pití piva/vodky/čehokoliv ze sklenic od okurek), a typickou ruskou mentalitou (u které se uchechtáváte už jen z její podstaty) konče. Nečekanost zvratů a šílené věci doprovázené ledovým klidem zúčastněných, včetně několika psychopatů mi připomněla rané filmy od Petera Jacksona, s kterými se toto dílo dá skvěle porovnat (Braindead, Bad Taste), ale na rozdíl od nich bylo toto dílo natočeno podle skutečných událostí! Mimochodem hlavní záporák mi zase připomněl vzhledem i povahou pana Malého v českém filmu Pouta, kde hrál podobného psychouše, dokonce i v podobném období (první polovina 80-tých), to ale komedie nebyla ani omylem. Zkrátka a dobře, je to zvrácené, šílené, a slabším povahám nelze vůbec doporučit (a ženám vůbec ne), ale zároveň je to famózní, a lepší sondy do ruské totalitní duše snad být ani nemohlo.

Petrolejové lampy (1971)

Režisér, který si dokáže více pohrát s detaily, by mohl z tohoto příběhu vytřískat maximum. Chybí tomu větší syrovost, autentičnost. Janžurová mi tu vůbec neseděla, i když si jí jako herečky vážím. Nejspíš se na filmu podepsala i doba vzniku, počínající normalizace, a větší experimentování nepřipadalo v úvahu. Viděno poprvé nedávno, moc mě to nevtáhlo a knihu jsem nečetl.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Mno.. jestli Cesta do středu země byla spíše úsměvná pohádka, tak tohle je fakt těžká sr..ka, kde jde veškerá logika stranou. Hlavně že ten kluk chrlí jednu vědeckou poučku za druhou, aniž by si všim, že během 140ti let se nemůže na ostrově odřízlém od světa rozvinout téměř žádná fauna a flóra, natož minisloni a obrještěrky. Přitom ten příběh nabízí takový potenciál, jen kdyby to nerežíroval idiot.. Mrzí mě to i proto, že Tajuplný ostrov od Julese Vernea byla v dětství má nejoblíbenější kniha, a také tento paskvil vysoce převyšuje (vše tam je víceméně reálné). Dialogy jsou dost trapné, a možná by bylo lepší, kdyby nikdo nemluvil. A i když je to vlastně celé těžká vykrádačka Avatára včetně jeho ještě neuvedeného pokračování, dávám hvězdičku za 3D efekty, které se mi líbily.

Srbský film (2010)

Jebačka, krev, jebačka, krev, jebačka vlastního syna, jebačka do oka, krev, jebačka novorozence, krev.. Tenhle film mě utvrdil o tom, že v Srbsku se k točení filmů dostávají silně narušená individua (už Klip mi byl podezřelý), a ono jim to prochází, vždyť je to východ, balkán, a navíc si prodělali válku - kde se nejspíš u mučení a masakrování muslimů a albánců rejža poučil. Nejsem žádný puritán, a krev ve filmech mi nevadí, ale některé žánry by se neměly cpát do festivalů, mají pro to vymezený vlastní trh. Co musím nechat je solidní kamera a střih - pánové točit umí, a za to dávám tu jednu hvězdičku.

Klip (2012)

Čekal jsem asi víc, nebo jsem jen nepřišel na chuť srbské mentalitě? Chlast kurvy a chlebíčky - to přece známe i od nás, ale v tamním podání to je příliš brutální. Ženský mlátit je tam asi normální, o čemž se vlastně zpívá i v těch jejich strašlivých odrhovačkách (něco jako mix španělské hudby říznuté islámskými zpěvy). Ono je to všechno asi schválně, ale v jiných filmech stačí na podobné vyjádření rozporuplnosti dospívání jen pár minut - a nemusím ani civět na zarudlé péro (kapavka?). Z tohoto důvodu mi přijde film dost samoúčelný, a režisérka by potřebovala nejspíš taky pořádně jebnout od některého vypatlaného srba. Po jedné scéně se i mě zmocnil pocit, že Kosovu jeho samostatnost patří plným právem.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vizuální orgie, to je první co se mi vybaví po shlédnutí v Imaxu. 48 snímků za sekundu tomu nejspíš vážně pomohlo, protože na rozdíl od Avatara to bylo takové.. lepší. Akční scény se střídaly jedna za druhou, od honičky s vrrky přes skalní obry až po let na orlech, a mě z toho pořád nebolela hlava. Až když po necelých třech hodinách byl zničehonic konec, říkal jsem si "to už..?" Někdo to tu srovnával s Lotrama, že to není tak dobré. V Lotrech byli herci o 10 let mladší, i když to mělo být pokračování - říkal jsem si proč ty herce digitálně neomladili? :) (Hlavně Cate Blanchett). Nejspíš záměr režiséra, mě to zase tolik nevadilo. Co bych ale doporučoval všem odpůrcům, tak přečíst si nejdříve knižní předlohu, protože film, tedy aspoň tato první část se jí snaží dost věrně napodobit, na rozdíl od Pánů prstenů, kteří byli spíše tak "na motivy". A za to jde ode mě jednoznačné plus.

Farma (2011) (pořad) odpad!

Banda kreténů se snaží přežít v rozpadlé boudě. No.. aspoň se tu nevyskytuje ufetovaná troska sexbomby z 90tých let, jako v české verzi, to je ale tak jediné plus - jinak je to doopravdy dost těžká žumpa. Doporučuji jen zvláště otrlým televizním konzumentům.

Království ohně (2002)

Draci, o kterých si všichni mysleli, že žijí jen v pohádkách, povstali z hlubin Londýna, aby poté ovládli celý svět. Lidé v panických pokusech je vyhubit zbraněmi nejtěžšího kalibru vyhladili půlku lidstva, a co nedodělaly atomovky, spořádali draci svými ohnivými orgiemi. Zbytky populace přežívají v obrněných pevnostech nebo v opevněném hradě, jako hrdinové tohoto filmu. Živi jsou jen díky dokonalé psychické průpravě, kterou jim od malička vštěpuje drsňák s ochranitelským pudem Christian Bale. Kdo nedává pozor, nemá žádnou šanci v tomto strašlivém světě plném ohně a zla přežít. Tedy než přijde zkušený mariňák Van Zan, a přesvědčí je, že to jde i jinak. Popravdě nechápu, co se lidem zde na tomto filmu nelíbí, já to fakt žral, a můžu se na to podívat klidně znovu a znovu. Efekty nejsou sice tak bombastické jak by někdo možná chtěl, ale hudba je naprosto skvělá a atmosféra správně depresivní. Pro mě super film!

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál)

7/22: Původní recenzi jsem smazal, protože jsem ze svých konspiračních let snad už konečně dospěl :-)  Nicméně stále se jedná o celkem zábavný dokument, ve stylu "coby kdyby". Stále jsou tu ale věci, nad kterými se člověk minimálně pozastaví - například jak kdysi dávno postavili stavby z mnohatunových nesourodých cihel, které zcela přesně sedly na ty ostatní? Plus pár dalších, ke kterým stále nemá současná věda moc věrohodné vysvětlení. Pamatuji především první série, ještě kdysi na satelitu. Ty novější vídám sporadicky, spíš jako kulisu.

Národ snílků (2010)

Americká krása pro mladé? No potěš koště, to byly moje první myšlenky. No ale nakonec to bylo celkem dobré, když vezmu že příběh se odehrával v nějakém postapokalyptickém městě s čoudící továrnou, kde žijí samý vyhulení zmetci, a jejich hrdinkou je psychopatická mrcha, vizuelně jak vystřižená z nějakého porna s dominami. Skutečnost, že tahle holka si jako svého životního partnera vybere zhuleného chcípáčka, a odkopne učitelskou trosku (ten se vyhulil dávno v mládí), je celkem zajímavá a mě sympatická. Film si po svém vzoru přebral samozřejmě vyuzlení všech osudů v jednom okamžiku (dni), což z nějakého důvodu nenávidím. Nebýt toho, mohl bych dát možná o 2 hvězdy víc. Naproti tomu je ale celková atmosféra uvolněnější a film je dobře koukatelný bez zbytečně trapně vypjatých emocí, což vidím jako jednoznačné plus. Jinak mě film celkově díky své mírně surrealistické atmosféře přijde jako nějaký zfilmovaný komiks od Káji Saudka, a vůbec celá Americká krása se mu nemůže podle mě moc rovnat..