Povodeň (1998)

Tak jsme si dneska tématicky dali film Povodeň. Mám ho tu připravený už od března a kdo by tušil, že nyní bude tak aktuální. A nejen to, je to i dobrý akční film. S pár velice zajímavými zvraty a napínavý až do konce. Výprava taky slušná, ono udělat záplavy, když zrovna nejsou, asi není jednoduché.

Back for the Future (2011)

Super reklama na boty prodávané s charitativním záměrem. Když už jsem si minulý týden po letech pustil celou trilogii Back to the future, tohle byl příjemný doplněk.

Lovec trolů (2010)

Jakoby amatérský film o mladých dokumentaristech, kteří přišli na to, že vláda zamlčuje existenci trolů a při tom platí speciálního lovce. Ten proti trolům bojuje obrovským stroboskopem - trolové nesnášejí světlo určité vlnové délky a proto taky nikdy nechodí ve dne. Tenhle film je napůl horor a napůl komedie. Navíc točená jako dokumentaristickým stylem, nesestříhaný materiál plný roztřesených záběrů do země a podobně.

Zběsilost (1972)

Na Hitchcocka průměr. Možná film trochu vyčpěl časem. Děj je v podstatě jasný, vraha známe od začátku, křivě obviněný je nesympatický antihrdina, loser, kterému je těžké fandit a děj je víceméně jasný. Takže z filmu zůstává jen pár na svou dobu asi pozoruhodných scén, jako je prohrabávání pytle brambor s mrtvolou ženy, které každou chvíli vysřelí nějaká ta noha do obličeje vraha nebo kulinární experimenty detektivovy manželky, trochu připomínající podobné gurmánské zážitky inspektora Jappa z Poirota. Jo a pak ta finální scéna s heverem od auta: "Mr. Rusk, you're not wearing your tie"

Seznamte se, Joe Black (1998)

Hlavní síla tohoto tříhodinového filmu je v dialozích a v kameře. Chtěl bych mít tak jasný úsudek a pohotovou výřečnost jako kterákoliv z hlavních postav. Některé rozhovory jsou naprosto dokonalé. Vyjadřují sílu, zralost a hloubku jednotlivých postav, radost poslouchat. Nevím, jestli by to dabing nezkazil, ale kdo rozumí trochu anglicky určitě by si to měl dát v originále, protože nékteré ty obraty a čistý jazyk je fakt lahůdka. No a pak kamera. Většinu záběrů by šlo zarámovat a pověsit na zeď. Tomu hodně přispívají krásné interiéry, různé pracovny obložené dřevem, nádherný bazén v luxusním sídle, schodiště a haly, prostě pohádkové prostory. Filmu jsem dal 5*, protože se mi líbil víc, než většina těch, co obvykle dostávají 4. Ale taky bych mu pár věcí vytknout. Vzhledem k tomu, co jste psal výše určitě nebyl nudný ani extra zdlouhavý, ale tři hoďky jsou dost. Zvlášť třeba ten konec byl trošku uslazený a stejně všichni tušili, jak to dopadne (což neznamená, že to byl špatný konec). Ale možná bych někde ubral na přeslazenosti v americkém stylu. Krásná a hlavně zajímavá hlavní hrdinka.

Milujte svého zabijáka (2002)

Zajímavě natočený film o chlápkovi, kterému se napoprvé nepovedlo prosadit v televizi, tak se nechal zlanařit CIA pro špinavou práci. A když pak najednou uspěl se svými pitomými show v televizi, nedokázal své druhé zaměstnání opustit. A tak je obě zkombinoval. Ráno provázel své hosty v rámci pořadu po zimních Helsinkách nebo východním Berlíně (kde se koncem 60. let proháněly rezavé žigulíky z let 80. a trabanty s podivně navěšenýma espézetkama) a po večerech zabíjel neznámé nepřítele v tmavých uličkách.

Muž z Acapulca (1973)

Bláznivá parodie na Bonda, kýč jak bič. Ale schválně.

Hodnej polda, zlej polda (2006)

Kombinace detektivky s pochybným námětem masového vraha hokejových funkcionářů a komedie stavící na rozdílech v povahách anglicky a francouzsky mluvících kanaďanů. Občas pár dobrých fórků, ale jinak v podstatě průměr.

Marnie (1964)

Takový středně vydařený Hitchcock. Freudova psychoanalýza na učebnicovém příkladu převedená na plátno. Zajímavé bylo, že každá scéna byla vyčištěná a vyšperkovaná jak z pohlednice nebo reklamního videa. Nekteré záběry byly fakt nádherné, jiné hodně trpěly např. zadní projekcí, která byla dost nepřirozená, anebo třeba ty kulisy s tou velikou lodí v přístavu nedaleko domu Marniiny matky, to bylo hodně umělé. Příběh je takovým civiliovaným předobrazem Lisbeth Salanderové z 60. let, což pozorný divák vytuší asi po 20 minutách filmu.

Rango (2011)

Tvůrci si fakt vyhráli s detaily. Třeba ta scéna, jak se Rango vrací do města vyzvat hada, to je westernová lahůdka. Každý záběr je jak vyšitý z nějakého klasického filmu a přitom je to parodie. Promakanost detailů postav je neuvěřitelná, tolik mimiky, které jsou ty příšerky schopné, je bomba. Celkový příběh sice pravda není nic světaborného, ale ty vyšperkované detaily, ty to táhnou.