Sněžný drak (2013) (TV film)

Nová, docela originální pohádka. Potěšující je, že asi do dvou třetin jsem netušil, jak to vlastně celé dopadne. Bohužel nesedl mi princ a ani princezna nebyla úplně ideální. 3D draci celkem ušli, i když mohli být víc vidět.

Elysium (2013)

Takže tu máme super atraktivní téma: Život na Zemi v 22. století je v troskách, lidstvo přemnožené, zbídačené, trpí nemocemi. Naproti tomu pár minut letu od Země je uměle vytvořené místo k životu, Elysium, prstencoidní planeta pro bohaté lidi bez svědomí. O pořádek se jak na Zemi, tak na Elysiu starají policejní a vojenští roboti. OK, chápu. Co nechápu je, proč když roboti umí dělat policajty, proč musí lidi makat jak za průmyslové revoluce a proč musí riskovat ozáření při výrobě? Evidentně roboti nemají problém s jemnou motorikou, s chápáním příkazů ani s jakoukoliv další činností, kterou v tomhle filmu musí zajišťovat chudý dělník. Proč? Další nesrovnalost vidím v tom, že na Elysiu mají technologii, která dokáže vyléčit všechny nemoci během pár sekund. Proč tuto technologii neposkytnou lidem na Zemi? Proč riskují stálé nálety zoufalých pozemšťanů, kteří se snaží získat aspoň chvilkový azyl na Elysiu, kde mohou vyléčit své nemoce? A vůbec, jakto že někdo ze Země se může nechat v automatu vyléčit v a jiného o 60 minut později to nepustí? Ale abych pořád nekritizoval, když pomineme tyto logické nedostatky, tak se jedná o napínavý, dobře zpracovaný a zajímavý film. Pěkně zpracované jsou záběry na zanedbané prostředí lidí na Zemi a na krásné umělé prostředí na Elysiu. Ve filmu, který se odehrává v roce 2154 jezdí jeden ve stylu Mad Max vytuněný nissan GTR a nějaký pickup, taktéž z počátku 21 století. Docela zvláštní, za 150 let...

Podezření (2000)

Výborný psychologický film. Komorní příběh o obviněném právníkovi, kterému je přičítána série vražd mladých teenagerek. Celou dobu mu divák tak nějak věří a o to zajímavější je rekonstrukce událostí. Super filmařské nápady, třeba jak Freeman, coby vyšetřovatel, stojí přímo v retrospektivním záběru z místa činu skoro jako duch a komentuje situaci. A pak samozřejmě ten závěr, který nechci spoilovat, ale je k hlubokému zamyšlení, jak by se na místě Moniky Bellucci zachovala vaše partnerka poté, co by ji policajti zpracovali podobným způsobem. Podržela by vás? Jo a mimochodem, od kdy obsahuje "oficiální text distributora" spoiler? Kdo ten text nahoře vůbec schválil? Ještě že jsem si to před filmem nepřečet.

Území mrazu (2013)

Film o masovém vrahovi, který svoje oběti znásilňoval a vraždil na svojí chatě v aljašské divočině. V podstatě se ani moc nededná o detektivku, protože vrah je od začátku známý a ani při jeho dopadení nedochází k nějakým zajímavým zvratům. Spíš jde o zfilmování skutečného příběhu, který je určitě velkým tématem pro obyvatele Aljašky 80. let, ale pro diváka zvyklého na napínavé thrillery a promyšlené zápletky je film trochu zdlouhavý a nudný. P.S. to ho fakt nemohli zabásnout dřív?

U konce s dechem (1960)

Belmondo, pěkná američanka a stará auta v Paříži. Víc si z toho filmu neodnáším. Drahá polovička dodává: Neuvěřitelně moderní i dnes, jakoby komiksový příběh, bez umělé patetiky a zbytečné dramatizace. Dialog - lakonický i jasný, díky Godardovi. Kamera plynule střídá blízké, vyvážené záběry umělecké fotografie a uspěchané tempo dokumentární reportáže. Pocta klasické Paříži, krasným ženám a kultovním autům.

Happy End (1967)

Dost nadhodnocený experimentální film, který je celý vyprávěn pozpátku. Trošku jinak, než třeba Memento. Postavy orříkávájí svou část diallogu, ale vlastně reagují na to, co teprve bude vyřčeno, takže z toho vzniká jednak spousta vtipných kombinací, ale zároveňˇv tom má hlava pěkný guláš, protože ednak vnímá ten vtip v po sobě jdoucím absurdním dialogu a zároveň se snaží dát dohromady původní tok rozhovoru. Příběh sám je samozřejmě prostý a jedinou zajímavot mu dává to, že je odvyprávěn od konce. A vypravěč, také pan Menšík, k tomu má standarně odvyprávěný komentář, který otočený děj vtimně komentuje.

Turbo (2013)

Mno, takže, pixar to není. Animace je sice pěkná, ale k pixarovské úrovni to má ještě kus. Děj je taky trochu přitažený za hlavu. Dospělý asi těžko zkousne šneka jako závodníka na Indianapolis. A ještě nitrem nadopovaného k tomu. Ale budiž, pár světlých momentů ten film má a malému se to líbilo a celý večer pobíhal po bytě a říkal "já jsem turbo". Jo, a abych nezapomněl, je to další z filmů prošpikovaných product placementem, např. chevrolet, hewlett packard apod.

Úhel pohledu (2008)

Dobrý akční film. Postupně se divák seznamuje s tím, jak došlo k atentátu na prezidenta pomocí několikanásobného pohledu na děj očima různých postav. Vždy s každou další postavou se děj rozplétá o něco víc. A docela se i uhlídalo to, aby se děj neopakoval a byla nuda. V závěru filmu je taky povedená honička ve dvou Astrách. Občas je pár scén až moc "amerických", ale ve svém žánru se jedná o velice solidní počin.

Aféra Thomase Crowna (1999)

Ne tak dobré jako originál, zvláště na hlavní hrdinku jsem si postupem musel zvykat, od prvotní nesympatie až po uznání k závěru. Nicméně dávám trochu menší čtyři hvězdy než jsem dal originálu. Na míní jít nechci, protože musím ocenit, že tvůrci původní téma příjemně pozměnili, použili pár vtipných nápadů, jako třeba scéna s buřinkami a fire alarmem. Přitom použili pár témat z původního filmu, která citlivě předělali, jako třeba let větroněm nebo scéna s messengerem, který předává vzkaz na konci. Kdyby to nepodělali úplně finální scénou v letadle, mohl být konečný dojem ještě lepší.