Ready Player One: Hra začíná (2018)

Veľmi efektný vizuál a obzvlášť závod v úvodnej časti filmu je okulahodiaci. Ale je to oproti predlohe strašne zjednodušené, zmainstreamované a zklišovatelé oveľa viac, než by som od Spielberga čakal. Je jasné, že kompromisy sa pri adaptáciách robiť musia, ale tu ich je jednoducho príliš veľa a rovnako veľa je aj zmien, ktoré nemuseli byť. Je to na také slabé 4*, aj to predovšetkým za akčnejšie pasáže, pretože tie tichšie, či už v reálnom alebo virtuálnom svete, sú zromantizované až na hrôzu.

Deadpool 2 (2018)

Väčšie, akčnejšie, bláznivejšie, a s údernejšou kadenciou vtipov na minútu než jednotka, čo už o niečom vypovedá. Druhý Deadpool nie je bez chýb (napr. slabšie pasáže vo väzení či pomalší úvod), no ako celok je zábavnejší, napriek viacej postavám kompaktnejší a väčšinou sa mu darí aj emocionálne zapojiť divákov prostredníctvom nosnej témy filmu. Hlavne je však až po uši nahláškovaný, nabitý meta humorom tak, ako to máme radi (pár cameo rolí skutočne poteší) a obsahuje zrejme najlepšiu medzititulkovú scénu v Marvel univerze. Koho bavila jednotka, neodíde z kina sklamaný.

Tiché místo (2018)

Silné v rovine rodinnej drámy, a to aj vďaka schopným hercom (Krasinski ma prekvapil), ktorí musia sprostredkúvať svoje emócie len výrazmi tváre a rečou tela. Celý nápad je vôbec relatívne dobre zužitkovaný a obzvlášť úvod je zrejme najsilnejšou časťou filmu. Preto zamrzia niektoré lacné ľakačky a hororové klišé, ktoré by už mali byť nejakú dobu prežité. Rodinka je však sympatická a atmosféra a napätie funguje dostatočne na to, aby tie nedostatky nepôsobili príliš rušivo.

Avengers: Infinity War (2018)

Toto je Thanosov film. A Avengeri sú len otravní šváby, ktorí hlavnému hrdinovi poletujú okolo hlavy a snažia sa prekaziť jeho plány. Vďaka tomuto prístupu je Thanos bezkonkurenčne najlepší villain, aký bol v MCU predstavený. Russovci dokázali takmer nemožné - ukočírovať to kvantum superhrdinov do jedného veľkého blockbusteru bez toho, aby to pôsobilo preplácane, uspechane, či umelo, a to súčasne s dokonalou akciou, vtipmi, ktoré sú vtipné, dramatickými scénami, ktoré fungujú, chémiou medzi postavami, ktoré sa doposiaľ na plátne nestretli a osudovosťou a emocionálnym nábojom, ktoré v marvelovkách doteraz chýbali. Už úvod filmu naznačí smerovanie deju, a popri pár odľahčených scénach sa ide až do konca na doraz, kde každá jedna postava dostane priestor na to, aby zažiarila. Infinity War popri všetkých nadupaných akčných scénach a výbornej charakterizácii Thanosa ako postavy na záver pridáva ešte jeden luxusný bonbónik, ktorým je samotné zakončenie, ktoré je na pomery komiksoviek nevídané a z ktorého som mal na chvíľu husiu kožu. Je zrejmé, že tento status quo nezostane zachovaný, ale čo do dopadu na diváka nemá tento moment v MCU konkurenciu.

Black Panther (2018)

Taká príjemná marvelovka, ktorej ohromne dopomáha atraktívne prostredie, dizajn a kostýmy, ktoré predstavujú vítanú obmenu od veskrze amerického štýlu posledných 17 komiksoviek. Killmonger takisto OK, pretože ide o poľudšteného zloducha s pochopiteľnými motiváciami a nepotrebuje zničiť celú planétu. Avšak ak by bol film o zmienené veci ukrátený, zostane len tá istá dejová kostra ako u X snímkov predtým. Zásadný zlom pre afroamerickú kultúru takisto nevidím, vyhypeované to bolo až na smrť, ale to je možno tým, že nepatrím do cieľovky. Takisto si to trošku pýtalo (aspoň v post-credits scénach) aspoň nejaký teaser na Thanosa, keďže sa jedná o posledný film pred Infinity War, ale to nie je ani poriadna výtka, len také konštatovanie. Black Panther ujde, druhýkrát si ho už ale nepustím, pretože neponúkne nič originálne.

Teror (2018) (seriál)

Knihu som ani nedočítal, pretože po pár sto stranách ma k smrti unudili nekonečné opisy oblečenia, plachiet, kuchárovej pece a neviem čoho ďalšieho. Prečo som si preboha myslel, že po pár rokoch by ma vedel seriál presvedčiť o svojich kvalitách. Terror je aj v seriálovom svete naťahovanou nudou (ten materiál vystačí max na 3 diely), ktorá má možno 2 OK postavy, a zbytok je do počtu. Má monštrum, ktoré je nedotiahnuté, a ktoré po prvom odhalení stratí nádych mystična a človek sa vie už len "kochať" zlým CGI. Má lacné kulisy, dve lode...a to je tak všetko. Vo väčšine dielov sa nestane naozaj zhola nič. Rovnako veľká strata času ako kniha, ruky preč.

Hardcore Henry (2015)

Bohapustá first person zábava, ktorá dostatočne často mení lokácie a zbrane na to, aby nenudila. Ten príbeh je len také príjemné křoví, ktoré ničím nenadchne, ale to ani nie je potrebné.

Metallica: Live Shit - Binge & Purge (1993) (koncert)

Ultimátny koncertný zážitok a najlepšie znejúca Metallica za celú svoju kariéru. Dal by som všetko za to toto zažiť.

Velká hra (2017)

Sorkinov režijní debut je taký, aký som dúfal - svižný, s výbornými dialógmi a príbehom, ktorý má čo povedať. Trocha sa mi nepozdáva, že Molly je vo výsledku vykreslená pomaly ako hrdinka, ktorá radšej pôjde do väzenia, než aby zradila nejakých pochybných milionárov. Avšak ako celok je to silný počin, ktorý má čím zaujať a vo svojej celkom dlhej stopáži nenudí ani na sekundu.

Největší showman (2017)

Muzikály budú už len z princípu do veľkej miery gýčovité, Najväčší showman má však veľkú devízu v tom, že jeho muzikálne časti sú výborné a pesničky chytľavé. Problém je príbeh a vzťahy medzi postavami, ktoré sú nedostatočne rozvinuté, a trpí tým tak celý film, z ktorého si po záverečných titulkoch odnesiem len pár pekných hudobných motívov.