Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Už dlho sa mi nestalo, že by ma seriál chytil od úplneho prvého dielu a nadšenie ma neopustilo až po poslednom. Black Sails je na prvý pohľad tradičný Starz seriál - bitky, krv, rum a sex. Pod povrchom však skrýva fantastické, komplexné postavy, výborné dialógy a prekvapivé zvraty, ktoré vedia zmeniť smerovanie a perspektívu celého seriálu. Obzvlášť Flint a John Silver sú postavy tak skvelo napísané a zahrané, že po poslednom dieli divák absolútne chápe všetky ich rozhodnutia, častokrát protichodné - a samotný záver, aj keď musel ukončiť veľmi veľa dejových línií, ma dostatočne uspokojil.

První člověk (2018)

Oceňujem osobný prístup a zameranie sa na tragédie, avšak emočne to na mňa prílis nezapôsobilo - čo je problém, keďže samotného letu na Mesiac je tu cca 20 minút, a po čase tie close-up zábery z kokpitu prestanú byť také zaujímavé. Cítiť a vidieť z toho dobu spred 50 rokov, ale ani kontrast s IMAXovými prvými krokmi na Mesiaci nedokáže vydolovať hlbšie emócie. Snáď si Chazelle v budúcom projekte vyberie vďačnejšiu látku, lebo režisér to je prvotriedny.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Ešte väčšia zbytočnosť než jednotka, ktorá ma dobre že neuzívala k smrti. Hodinu po dopozeraní ani poriadne neviem, o čo tam išlo a kto bola dobrá polovica postáv. Na to, že sa Fantastické zvery odohrávajú v potterovskom svete, sú mdlé, fádne, nezaujímavé a nezábavné - a nie, nezachráni to ani pár gimmickov v podobe Flamela, Nagini, či zrkadla z Erisedu.

Aquaman (2018)

Človek, čo mal na starosti kostýmy, si Oscara veru nezaslúžil. A to nehovorím len o vedľajšom záporákovi, ktorý akoby vypadol priamo z univerza Power Rangers. Srší z toho béčkovosť, čo nemusí byť zase vyložene na škodu, len tie podvodné súboje s tunou CGI sa nemôžu rovnať tým suchozemským, ktoré sú zvládnuté o level vyššie. Inak fajn DC, v mojom pomyselnom rebríčku na úrovni Wonder Woman (a chvalabohu na míle vzdialené katastrofálnej Justice League).

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Nápaditý a originálny animák, ktorý má aj pomerne chytrý scenár. Animácia je okulahodiaca, obzvlášť pri akčných scénach (ten stop motion feeling pri dialógoch mi však nesadol stopercentne) a hudba skvelá. Chcem hneď dvojku, o live-action Spider-mana už po tomto nemám záujem.

Narcos: Mexiko (2018) (seriál)

Problém mexických Narcos tkvie v málo výrazných postavách, pričom najvýraznejšie to vidieť na hlavnom kápovi Félixovi. Diego Luna je solídny herec, bohužiaľ tu svoje kvality nepotvrdil a väčšinu série pôsobil tak trochu ako chudáčik, ktorému bolo ťažko veriť, že je šéfom celého kartelu. Mexico po (predovšetkým) prvých dvoch sériách Narcos príliš nemá čím prekvapiť, jedná sa síce stále o seriál nepopierateľných kvalít, no momentov prekvapenia či ohromenia je tu poskromne, čím za svojím veľkým bratom výrazne zaostáva.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Pekný CGI spektákl, kde sú postavy Toma Hiddlestona a Brie Larson, ako dvoch Áčkových hereckých ťahúňov, absolútne zbytočné. Ináč fajn popcorn na nedeľný večer popri vypnutom mozgu.

Děsivé dědictví (2018)

Najlepší horor posledných rokov. Nespoliehajúci sa na lacné ľakačky či otrepané triky, ale ťaživú atmosféru a napätie, vďaka čomu sú TIE scény o to mrazivejšie a strašidelnejšie. Plus chytrý scenár, famózne výkony (hlavne Toni Collette) a zovšadiaľ sálajúca depresia.

Příběh služebnice (2017) (seriál)

1. séria - 80% The Handmaid's Tale je temným pohľadom na dystopickú budúcnosť Ameriky, v ktorej je zavedený opresívny režim a ženy sú zotročované a pravidelne znásilňované. Silná premisa, ktorá sa pretavila do seriálovej podoby viac než dobre. Jednotlivé diely sú hlavne zručne natočené, s depresívnou atmosférou, v ktorej sa hlavná hrdinka takmer neustále váľa. Problém je ten, že deju nie je dostatočne veľa na 10 dielov, niektoré sú tak naťahované a za celú sériu sa toho priveľa nestane - okrem expozičných flashbackov, ktoré sú často zaujímavejšie než prítomný dej, pretože odhaľujú pozadie prevratu a život tesne pred a potom. 2. séria - 70% V druhej sérii je Handmaid's Tale stále pomerne kvalitnou drámou, ktorú ťahajú nahor hlavne fantastické herecké výkony. Ale po dopozeraní finále sa potvrdzujú moje obavy, a to že sa zo seriálu stane naťahovačka, ktorej dej mimochodom opäť nevydá na tentokrát 13 dielov. Počas druhej série pôsobí znova kopa scén a celých dielov ako filler (všetky úvodné diely s útekom z Gileadu parádne naštartovali celú sériu, len aby sa všetko za nejaký čas vrátilo do starých koľají bez akýchkoľvek následkov) a čaká sa len na pôrod. A potom príde pôrod a ďalšie pokusy o útek ale June je vždy všetko odpustené, pretože následky pre hlavné postavy v tomto seriále neexistujú. Preto je celé finále a obzvlášť jeho záverečná scéna hrozná fraška a facka divákom, ktorí by si už zaslúžili po 23 dieloch nejakú zmenu. Tretiu sériu vynechávam, pretože sa zo Služobníčky stáva nečakane rýchlym tempom sofistikovanejšia verzia Walking Dead.