• Krátkometrážní

Karate Kid (2010)

Paráda. Harald Zwart by mal napísať knihu Ako natočiť zábavné kung fu pre americkú mládež, aby bolo pre milovníkov poctivej čínskej mlátičky stále príťažlivé. Fakt výborné remeslo, čakal som film na úplne inej úrovni. Má to fajn kung fu atmosféru so všetkým, čo k tomu patrí - stavby, príroda, hudba, staré múdrosti a podobne. Príbeh je prostý, ale vonkoncom mi to nevadilo, a čo je zaujímavé, film chytrácky mixuje osemdesiatkový feeling predlohy s moderným šmrncom dnešnej kinematografie. Hlavný predstaviteľ je prekvapivo veľmi dobrý, neotravoval ma ani trochu, o malom Jadenovi budeme ešte veľa počuť. Jackie Chan ma tiež bavil a pri predstave, že Mr. Han môže byť ktoroukoľvek jeho bývalou filmovou postavou v penzii, som sa blažene usmieval. Navyše je to i vtipné, napínavé a v závere sa aj tá štipka emócie objaví. (80%)

Strašpytlík (2005)

Vizuálne neskutočne škaredé, síce sa sviežo tváriace, ale príbehovo bezduché a omnoho viac trápne, než vtipné. Byť dieťaťom, pokrútim nad tým hlavou, vo veku tínedžersom mi je z toho ale fakt na zvracanie. Niekto by tie otravné zvery mal zabiť a zjesť. (20%)

Noc v muzeu (2006)

Zábava pre celú rodinu. A to znamená, že od maličkého vnúčatka cez psa až po dedka si každý nájde to svoje a zabaví sa. Nikto však nie úplne. Stillera nemám rád, Levyho tobôž nie. Priemer. (50%)

Simpsonovi ve filmu (2007)

Prečo milujem Simpsonovov, asi nemusím nikomu vysvetľovať. Jeden z najzábavnejších seriálov všetkých čias sa prirodzene dočkal filmovej verzie, prozaicky pomenovanej The Simpsons Movie, a od predlohy sa okrem stopáže nelíši ničím. V podstate je to jediná 83-minútová epizóda, no postavičky a ich gagy si zachovávajú kvalitu seriálu v každom ohľade. Žánroví fanúšikovia proste nemôžu byť sklamaní. (90%)

Čápi s mákem (2010) (pořad) odpad!

To najhoršie, čo televízna obrazovka dokáže ponúknuť. Príšerné piče Máziková, Mojsejová, Dolly Buster, Bartošová, Belohorcová, Hanychová a to tučné indivíduum "z ľudu" si proste potrebovali zaklábosiť, narobiť priestor a námety pre bulvár na nasledujúce dva týždne, trochu si poliezť do rití, či naopak pohádať sa a predovšetkým ukázať, čo všetko si môžu dovoliť a majú. Tu o varenie nikdy nešlo a preto musí každý jeden triezvo uvažujúci divák či milovník dobrého jedla tento program z duše nenávidieť. UPDATE: Postavil by som ku stene a zastrelil tvorcov, ktorý dovolili, aby monštruózny zjav menom Desperado opäť otrčil svoj hnusný ksicht na obrazovke a zasypal divákov kopou sračiek, okrem ktorých nič iné z huby nepúšťa. A aby dokonca urazil a zneúctil prirodzene talentovanú a citlivú osobu typu Mariána Zázrivého.... No fuj! (0%)

Elisa z Rivombrosy (2003) (seriál)

V podstate je to totálny telenovelový výplach, nelíšiaci sa od sračiek z Južnej Ameriky takmer ničím. Má ale celkovo príjemnú dobovú atmosféru a veci s tým súvisiace (kostýmy, masky, rekvizity, lokácie atď.) a zopár prekvapivo dobre zahraných postáv. Príšerný sentimentálny scenár to samozrejme všetko pochováva, ale do 200vky najhorších seriálov by som to rozhodne nezaradil. (40%)

Anatomie lži (2009) (seriál)

Americkému dobytku sa vlna všemožných (a nemožných) CSI asi zunovala. Snaha nadviazať na staré kriminálky ich novými, pestrejšími variáciami, je ale prekvapivo podarená. Podobne ako geniálny Dexter, zábavný Castle a ľahučko nadpriemerný Mentalista, aj Klamári vytŕčajú zo šedého priemeru vďaka trochu nadprirodzenej alebo minimálne netradičnej postave. Veľká filmová hviezda, Tim Roth, rozhodne nepatrí medzi mojich obľúbencov, ale hereckého talentu nemá málo a ako policajný psychoanalytik je rozhodne presvedčivý. Uvidíme, koľko originality ponúkne seriál v širšom rozsahu, zatiaľ mi to ale pripadá svieže a príjemné. UPDATE: Neblahá predtucha sa naplnila, Lie to Me rýchlo upadá do priemeru, a začína sa podobať CSI sračkám. Škoda premárneného potenciálu. (60%)

Ztraceno v překladu (2003)

Lost in Translation totálne rozochvelo moje struny. Dávno, fakt dávno a len niekoľkokrát v živote, ma príbeh lásky dojal podobným spôsobom (tomuto zážitku sa rovnajú akurát tak Láska nebeská a Titanic). Atmosféra cudziny, odporných farieb, nevábivého osvetlenia a pretechnizovanej minimalistickosti Japonska, divných ľudkov a mimóznej reči, je prostredím nečakane vhodným na romantickú zápletku a jemný humor s ňou spojený. Sofia Coppola mala navyše k dispozícii herecké duo Murray-Johansson, ktoré je hodné každého Oscara. Osamotený, starý sympaťák, stratený v cudzine i opustená, mladá kráska, nenachádzajúca svoje miesto na svete mi prirástli k srdcu a ich neurčitý vzťah, balansujúci medzi priateľstvom a láskou, ma dostal. A nepríjemne príjemný, no boľavý záver to dokonale uzavrel. (90%)

Úsvit mrtvých (2004)

To, že Zack Snyder je vynikajúci režisér, je dnes už overený fakt. Tento klipár bol ale do roku 2004 takmer neznámou osobou. Talent je jedna vec, vždy som však uvažoval, čo ho tak prudko vystrelilo na filmársku špičku. Odpoveď je jednoduchá: Úsvit mŕtvych. Možno som to už písal, ale zombie-filmy nie sú moja káva, jednak nemilujem horory a nič tupšie, než americkí zombíci, nemôže byť filmovým strašiakom. Pôvodný Úsvit som tiež nevidel. To ale nič nemení na tom, že Snyderov debut považujem za bombu! Podať film tak zábavne, šťavnato, ale zároveň dojímavo a napínavo, je dar. Jednotliví herci za svoje výkony asi Oscarov nedostali, ale ako nesúrodá survival-parta fungujú dokonale a držal som im palce do samého záveru. PS: Milovníci happy endov nech titulkovú sekvenciu vynechajú. (80%)

Muž na Měsíci (1999)

Od Truman Show som mal silného tušáka, že ten Jim Carrey je skvelý HEREC, nie komik, ale muž, ktorému som ochotný uveriť akúkoľvek vážnu úlohu. A ono je to presne tak. V Mužovi na mesiaci, úchvatnej filmovej pocte Andymu Kaufmanovi, je Jim síce vážny len čiastočne a uchvacuje horkosladkým vystupovaním, ale je jedným slovom božský. Skvele mu sekundujú DeVito, Giamatti a ďalší, ale to on je alfou i omegou filmu. Berie si niečo málo z Forrest Gumpa, niečo málo z Eda Wooda, vo výsledku je to ale úplne svojská a originálna biografia. A Miloš Forman? Ten je boh filmárskych nebies. Bez diskusie. Jeho dielo zanecháva a mixuje v divákovi rôzne emócie v konských dávkach a s takou intenzitou, že smiať sa cez slzy pri Man on the Moon nie je nič výnimočné. Thank you very much, Miloš! Thank you very much, Jim! (100%)