• Krátkometrážní

Juno (2007)

Dojímavá oddychovka s presahom o sile monumentálnych filmových diel. Je to roztomilo detské a mainstreamové, ale zároveň neskutočne dospelé a múdre. A úchvatná Ellen Page zosobňuje stret týchto dvoch svetov. Jej cynická tehotná teenagerka mi okamžite prirástla ku srdcu a dať jej Oscara, by bolo minimum. Režisér Jason Reitman ma upútal už filmom Ďakujeme, že fajčíte a svoje majstrovstvo a moje veľké sympatie tu len potvrdzuje. S jeho zmyslom pre navodenie chvíľkovej emócie, či už je to záchvat smiechu alebo slza v oku, sa pre mňa stáva prekvapením roka. Viac takýchto filmov! (90%)

Titanic (1997)

Snáď najúžasnejší film o láske. A veľkofilmová klasika, ktorú len málokto nemá rád, a ešte menejkto nepozná. Nie Avatar, ani Votrelci, či T2, leč Titanic je Cameronovým najpremakanejším filmom a to v každom ohľade. A slzy, derúce sa do očí aj takému bezcitnému hovädu ako som ja, to jedine potvrdzujú. Pri každom jednom zhliadnutí. Edit: Konverzia do 3D je jednoducho úžasná a priestorová hĺbka vyráža dych. "Kinovejší" film by ste hľadali ťažko. (90%)

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Ďalšie dobrodružstvo Jaya a mlčanlivého Boba, v ktorom ale oni samotní hrajú druhé husle. To však nie je na škodu, lebo Becky, Dante, Randal a koniec koncov aj Elias sú postavy uveriteľné, vtipné aj dojímavé, so všetkými svojimi chybami i kladmi. A Kevin Smith je ako režisér fenomenálny - dokáže totiž skĺbiť rasistický, úchylný, sexistický, geekovský humor s ľahkou, ale funkčnou romantikou a morálnym posolstvom o priateľstve, čo je prinajmenšom geniálne. A je to niečo, čo nechcete, ale v konečnom dôsledku musíte brať vážne. Navyše to má vynikajúce dialógy, nenormálne smiešne vtipy a úžasnú Rosario Dawson. OPRAVA: Pri druhom pozretí je ten film ešte zábavnejší, ako predtým. Dvíham hodnotenie na 5*. (90%)

Děkujeme, že kouříte (2005)

Veľmi príjemný film. A hoci to nie je žiadna bránicami otriasajúca komédia, výborne som sa bavil. Ironické a čiernohumorné komentáre, hlášky a výstupy hlavného hrdinu (ktorý je alfou i omegou filmu) v podaní charizmatického Aarona Eckharta a jeho priateľov, šéfov a všetkých ostatných, s ktorými príde do styku, patria k podarenému inteligentnému humoru, a ten u mňa vydá za všetky gagy sveta. K výbornému pocitu zo snímky navyše prispieva aj zaujímavá štylizácia a strih, ktorý jej dodáva punc jedinečnosti. A fajčiarov ten film uchváti ešte viac, snáď ich to nejakým spôsobom (kladným či záporným) emocionálne zasiahne. Jason Reitman si rozhodne získal moju pozornosť, pretože po scenáristickej i režijnej stránke odvádza kus kvalitnej práce a teším sa na ďalšie jeho dielka. Dúfam, že budú minimálne tak pohodové ako Ďakujeme, že fajčíte. (90%)

Veřejní nepřátelé (2009)

Verejní nepriatelia by boli ultimátnou gangsterkou nebyť niekoľkých výrazných kazov, ktoré znižujú jej kvalitu o pár levelov. V prvom rade ide o ručnú kameru, ktorá Mannovým akčným scénam nesedí a jej roztrasenosť ma štvala do úplného finále. A druhá vec je pomaly sa rozbiehajúci úvod, ktorý ma prvú polhodinku sotva bavil. Oplatilo sa ale počkať, pretože koniec a celkovo druhá polka snímky je úžasne strhujúca. Veľký podiel na tom majú skvelá atmosféra tridsiatych rokov, hudba a herecká zostava. Je to v podstate film o Johnnym Deppovi a svojim hereckým výkonom zatieňuje všetko ostatné vo filme, ale aj chladný Bale či neodolateľná Cotillard stáli za pohľad. Gangsterky síce zbožňujem, ale táto svoj potenciál celkom nevyužila, a to je veľká škoda. (70%)

Gauneři (1992)

Reservoir Dogs sú síce úplným debutom Quentina Tarantina a jeho začiatočníctvo i malý rozpočet bijú do očí v každej jednej scéne, ale neubránim sa skvelému pocitu, že po Pulp Fiction, ide o jeho najlepší film. A brilantné herecké obsadenie nie je jediným dôvodom. Je to v podstate film veľmi podobný PF, ale kadencia zábavných hlášok, režijných nápadov a brutálnej akcie je ešte tlmená a bublá iba pod povrchom, aby mohla o dva roky vybuchnúť vo veľdiele... Vtipní, komorní a štýloví - toto všetko sú Gauneri. A možno aj film, v ktorom Tarantino našiel svoj štýl rozprávania príbehov a neskôr ho už iba zveľadil. (90%)

A-Team: Poslední mise (2010)

A-Team je absolútna bomba a bez preháňania najzábavnejší akčný film posledných rokov! A zrejme aj najlepší z tohtoročných návratov k osemdesiatkovej klasike. Dôvod je jediný, ale zásadný - famózne herecké kvarteto, akým sa nemohla pýšiť ani predloha. Herecké výkony a tímová chémia fungujú tak dokonale, že keby sa v tom filme nič iné okrem kecov hlavných predstaviteľov nedialo, už by to bolo super. Ale deje sa. Akčné scény originalitou a (ne)zámernou nelogickosťou prekonávajú mnohé v tomto žánri a ak sa necháte zlákať na moderné vizuály, ste zahojení. Navyše to krásne srší energiou a uvoľnenosťou samotných tvorcov. Nebyť menej výrazného finále a fádnej hudby (zvučka sa neráta), neváhal by som tam streliť maximálny počet percent. (90%)

Vítejte v džungli (2003)

Až film Vitajte v džungli ma utvrdil v tom, že Dwayne "The Rock" Johnson JE Arnoldom Schwarzeneggerom nového tisícročia a hora svalov a sympatická tvár mu bohato stačia na utiahnutie celého filmu. A ide o film, ktorý rozhodne stojí za pozornosť. Režijne síce neoslní a príbeh je jedno obrovské klišé, ale má také dravé tempo, zábavné hlášky a početné WTF scény, z ktorých sa vám vlasy postavia dupkom, že sa vám tá bláznivá a vôbec nie vážne myslená vec zaryje pod kožu. A zvyšok hereckého obsadenia je pre béčko podobného typu až priveľmi hviezdne, ale to jedine kvitujem. Ultimátne guilty pleasure. (70%)

Predátoři (2010)

Ale áno, nakoniec teda prevaha pozitívnych dojmov nad negatívnymi. A to aj napriek početným scenáristickým failom (trápny a hlavne zbytočný Fishburne, vývoj doktora, moralizovanie o tom, že najväčším predátorom je človek... WTF??). Avšak láska, s akou Rodriguez a Antal pristupujú k predlohe, a množstvo úsmevných odkazov pre fanúšikov pôvodného Predátora posúvajú to poctivé, akčne aj atmosféricky rutinne zvládnuté béčko, na inú úroveň. A partii bijcov som bol ochotný držať palce, pretože mi sadli okamžite v skvelom úvode. A dokonca aj Brody sedel do role viac, než som čakal. Najlepší bol samozrejme chlapík z Yakuzi a jeho final fight. Takže výsledok je solídny a jednorázovo určite zábavný kúsok, vzdávajúci hold osmdesiatkovej klasike v plnej paráde letných výplachov. PS: Kam sa podela tá scéna z traileru, v ktorej si na Brodyho "posvietilo" minimálne dvadsať predátorích laserov? (70%)

Pan Včelka (2007)

Ďalší z animovaných výplachov pre tých najmenších. A úprimne povedané, veľmi milo som sa prekvapil. Kvalitného humoru je síce pomenej, a obstarávajú ho výlučne nápady tvorcov, tých je ale strašne veľa. Práve nálož nápadov a príjemná atmosféra robia z Pána Včielku milú a prepracovanú záležitosť. Animácia sadne okrem detičiek asi málokomu, ale dá sa na to pozerať a celkovo to výborne zabaví. (70%)