• Krátkometrážní

Temný rytíř (2008)

Rozhodne najlepší Batman, aký kedy bol natočený. Ba čo viac, najlepšia komiksová adaptácia, a aby toho nebolo málo - najlepší film roku 2008, ultimátna kinematografická slasť. Akčne, atmosféricky, príbehovo, hudobne i herecky mi Temný rytier sadol dokonale. V komikse nikdy nebolo toľko rozumu, citu a štýlu. Christopher Nolan je bez debaty najlepším režisérom a scenáristom planéty a dal komiksovému žánru úplne nový rozmer. Realizmus a temnotu. Jeho dielo je perlou modernej kinematografie. A navyše - Heath Ledger bol boh! Jeho Joker sa u mňa zaradil do zoznamu vôbec najobľúbenejších a najgeniálnejšie zahraných filmových postáv. "Why so serious?!?" (10/10)

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Ukrutná žranica od začiatku až do konca. Stallone je výborný kuchár. Remeselne čistá a sakramentsky chutná záležitosť, ktorá vás zožerie, rozomelie a vypľuje. To nepotrebuje dlhší komentár. (90%)

Zlatý kompas (2007)

Nebavil som sa zle a po vizuálnej stránke sa tomu nedá čo vytknúť, ale ako čitateľ predlohy odsudzujem celý scenár a jeho prevedenie. Veľmi dobrí herci, digitálne vymaznaný maco s nezabudnuteľným hlasom Iana McKellena a celkovo tá výpravnosť a atmosféra steampunkového fantastična robia zo Zlatého kompasu príjemný film. Nezbavím sa však pocitu, že do toho z knihy bolo natlačeného priveľa, a na malom priestore je to až príliš "uponáhľané" a prehnane skratkovité. Ani solídna hudba nezabránila tomu, aby mi tento filmík za týždeň úplne vyfučal z hlavy. Až čas preveril kvality Zlatého kompasu, ktoré rozhodne nie sú také vysoké, ako sa zdali tesne po zhliadnutí. (50%)

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Kŕčovitý, podpriemerný popcorn, ktorý mi za kino nestál, no jediné zhliadnutie na DVD mi stačilo. Nepoteší, nenadchne. Ešte aj Jet Li je zbytočný, napriek tomu, že v iných filmoch si ma dokáže okamžite získať. Na všetky klady (zopár priemerných akcii, pár potvor, dve hlášky) pod náporom hlušiny akosi zabúdam. (40%)

Zastav a nepřežiješ (2006)

Film, ktorý keby som len na sekundu bral vážne, klesol by ku dnu môjho vkusu. Tomuto typu drastickej zábavy neholdujem, ale Crank ponúka tak nápaditú a čerstvú srandu, napumpovanú hektolitrami adrenalínu, zároveň však jednoducho bláznivú a s očividným nadhľadom tvorcov, že sa to nedá nemilovať. Teda, aby som nepreháňal... Minimálne však zahreje pri srdci, lebo je to čertovsky zábavné a zvrátenosťou dotiahnuté takmer až na hranice možností. (70%)

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Film, ktorý považujem za najvyššiu možnú formu umenia a takmer mi je ľúto divákov, ktorí tomu vyčítajú ukecanosť a nedostatok akcie. Western poňatý ako poézia, poézia poňatá ako western; maximalizmus v minimalizme a naopak. Opojná balada o jednej odpudivo poľutovaniahodnej bytosti, o tom, ako sa budujú a búrajú mýty, o spoločnosti, ktorá kriví charakter ľudí a "lumpoch", ktorí krivia charakter spoločnosti. Remeselne bezchybná, experimentálna a vizuálne vyštylizovaná do takpovediac meditatívnej roviny. Zároveň premýšľavá, citlivá a rozvážna. Režisér sa nikam neponáhľa, konflikty i postavy črtá jemne. Titulným dáva ikonické rozmery, ale aj tie zdanlivo menej dôležité zasádza do príbehu pevne, a výborne napísaný dej mu katarzicky graduje v hrsti. Hýbateľom deja sú skvostné dialógy, v ktorých nie je ani jedno slovo navyše a v podaní fenomenálneho obsadenia priam pulzujú napätím. A popri tom z toho dýcha fakt silná, avšak od základu prevrátená westernová atmosféra. Na level überfilmu to dozrelo až po opakovaných projekciách, presne ako dobré víno. (10/10)

VALL-I (2008)

Famózna rozprávka, ktorá si ma okamžite získala. (V dueli Pixar-DreamWorks dupe Kung Fu Pandu do prachu bez akejkoľvek debaty.) Spočiatku som k tomu bol skeptický, veď ako by mohol byť malý cvrlikajúci robotík zaujímavou hlavnou postavou dospelo zameraného animáku? No obavy boli zbytočné, Wall-E i Eve rozohrávajú nádherný romantický sci-fi príbeh, aký dnes neuvidíme v žiadnej hranej podobe. Je to animák, ktorý ponúka humor, akciu i romantiku vo veľmi rozumnej kombinácii a neunudí ani po ďalších zhliadnutiach. Videl som to asi päťkrát a stále neviem pomenovať to čosi čarovné, čo ma k tomuto púta. PS: Je to jediný film, kde ma stále častejšie omieľaná téma environmentalistiky neserie. (100%)

Kung Fu Panda (2008)

Mnohé veci zo stajní Dreamworks mi vadia, alebo ma minimálne nezaujmú... Kungu Fu Panda ale našťastie nie je jedným z tých animákov. Istú detinskosť si to zachováva - predsa len to bolo tvorené deťom, ktoré sa dokonale zabavia aj pri pohľade na zadychčanú pandu, ktorá sa ledva vyštverala po schodisku - príbeh je prostučký, ľahko stráviteľný a záverečné moralizovanie až otravné, ale ako bojový kung fu film je to dokonalé. Má to tak nádherne vypiplanú atmosféru Číny, sympaticky animované i dabované postavičky, svižnú choreografiu akčných scén a skvelý soundtrack, až ľutujem, že to tvorcovia premrhali na obyčajný "bum-bác animák". (70%)

Beowulf (2007)

Zašlá sláva a nie príliš vydarené experimenty s digitálnymi trikmi, to je to, čo v mojich očiach ostalo Robertovi Zemeckisovi na dnes. Aj Beowulf sa zdal byť len ďalším zdureným popcornovým béčkom, ale vo svojej rýdzej akčnosti, krvavosti, sexualite, a zároveň poetike a prehliadke ľudských pocitov meniacich sa v prúde času, je to viac než len digitálny fantasy blockbuster. Tá animácia ešte vždy nie je dokonalá, ale v rámci možností je skutočne vydarená a ponúka nádherné výjavy a potvory, nadupané akčné scény a predovšetkým má vďaka nej Ray Winstone takú namakanú figúru, o akej by sa mu v realite ani nesnívalo. Aj výborná hudba dáva tomuto filmu hodnosť ultimátnej fantasy mäsiarne, ktorá je nielen robená s citom, ale aj natoľko epická, že nerobí hanbu svojmu mytologickému predchodcovi a priamo si žiada o ďalšie zhliadnutia. (90%)

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Mnohí uznávaní filmári nám z roka na rok pod nos hádžu jeden temný príbeh o superhrdinoch za druhým v už zažitých schémach komiksových adaptácií. Lenže Del Toro si ide svojou cestou. Kašle na pôvodnú, temnú atmosféru komiksov o Hellboyovi a ponúka divákovi rozprávku. Nič viac, nič menej. Miestami akčnú, plnú hlášok, osladenú romantikou, no stále jednu veľkú rozprávku. Poňal červeného paranormálneho vyšetrovateľa doslova fantastickým spôsobom a prevádza nás pestrofarebným svetom, plným rôznych potvor od výmyslu sveta. A keď sa do tohto sveta ponoríte, už vás nerozhádže žiadny nedostatok filmu. Nie je to žiadna bomba, ale príjemne zahreje pri srdci. UPDATE: Po ďalšom zhliadnutí dvíham hodnotenie na maximum, ten film je proste neodolateľný... A medzičasom som si komiksy o Hellboyovi prečítal a Guillermova vízia im nie až taká vzdialená. (90%)