• Krátkometrážní

Hulk Vs. (2009)

Dva príjemné krátke príbehy, ktoré chystajú pôdu pre celovečerné filmy. Prvému sa to darí, pretože Wolverina zbožňujem a ten sa venuje práve jemu. Plus mi nedá nespomenúť super hláškujúceho Deadpoola. Druhý príbeh ma už tak nenadchol. Tá kombinácia severských mýtov a marvelovského superhrdinstva ma neberie ani v komixoch, ani v rozprávkach, a filmu Thor sa tiež dosť obávam. Animácia príbehov ale neurazí a celkový dojem je v rámci žánru dobrý. (60%)

96 hodin (2008)

Absolútne ultimátna adrenalínová jazda. Dnes sa už takto šťavnaté a zábavné béčkové akčné filmy točia len v mizernej kvalite, pričom Taken siaha niekam vyššie a jeho ambície rozhodne nie sú neopodstatnené. Nekompromisný a priamočiary príbeh, rýchly rozbeh, mnoho akcie, napätia a predovšetkým neskutočný bad-ass Liam Neeson, ktorému by som sa neodvážil popriať ani "veľa šťastia". Pecka peckoidná. (90%)

Dokonalý trik (2006)

Takmer dokonalý film, ktorý vás okamžite vcucne, uchváti dobovou atmosférou, spletitou zápletkou a bravúrnou réžiou. Hrať Nolanove hry je najväčší pôžitok, aký mi kinematografia celkovo dokáže ponúknuť. V závere osudových rozmerov do seba podľa vlastných pravidiel majstra režiséra zapadne každý jeden kúsok mozaiky a divák iba čumí ako puk. A to, čo film robí skutočným klenotom, sú herci. Všetci. Dokonalý trik je plný sympatických, charizmatických, krásnych a talentovaných hercov - niektorí majú všetky tieto vlastnosti dokopy. (Nielen) kvôli nim hodnotím tak pozitívne. (95%)

Batman - Gothamský rytíř (2008)

Chutná gothamská jednohubka, a to mi anime nechutí ani trochu. Ale je to Temný rytier, ten istý netopierí muž, ktorý nakopal zadky Jokerovi, Two-Faceovi a ďalším. Presne ten štýlový a moderný Batman od Nolana, ktorý ale nie je od Nolana, ale od nejakých šikmookých prckov. Má slabšie aj silnejšie kúsky, naladí a vyšumí. Jedno pozretie preto bohato stačí. (65%)

Gran Torino (2008)

Brilantné v každom ohľade. (10/10)

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Videl som budúcnosť umierajúceho žánru. Vždy som bol veľkým priaznivcom klasických westernov a 3:10 to Yuma je prakticky nemožné s nimi porovnávať, ale vzhľadom na súčasné "westernové sucho" sa jedná o kvalitný, zábavný a poctivo natočený kúsok. Plnokrvná akcia a dobrodružstvo, monumentálny záver a predovšetkým dokonalé herecké výkony – to všetko na mňa veľmi zapôsobilo. A bolo vidieť, že i Crowe, Foster a Bale si nakrúcanie maximálne užívali. Možno sa opakovanými projekciami môj názor zmení a 1* uberiem, ale tento film sa tak či tak zaradil medzi moje obľúbené. (90%)

Lov na Gluma (2009)

Wow! Toto že je amatérsky nízkorozpočtový fanfilm? Tvorcom sa podarilo urobiť jednu veľmi podstatnú vec: dokázali vo mne vyvolať čaro Pána Prsteňov. A to je najdôležitejšie. Napriek tomu, že film má (na ten rozpočet!) výborné masky, hudbu, bojové scénky a efekty (toto fakt nerobila Weta?), pripomenulo mi to časy, keď som si dokola púšťal Jacksonove filmy a slintal som na plátno, monitor, obrazovku... Takže atmosféra ruluje. (80%)

Terminator Salvation (2009)

Skalní fanúšikovia série i filmoví kritici môžu byť v mnohých ohľadoch sklamaní. Ja však pôvodnú trilógiu nepovažujem za nič ikonické, a TS sa mi v niektorých pasážach páčilo dokonca viac ako všetky predchádzajúce dokopy. Dalo by sa tomu vyčítať viac vecí (napríklad , že skvelý Bale je zatienený sráčom typu Sama Worthingtona), ale inak je to super film. Hoci ide o popcornové béčko za skromných 200 melónov, ale príbeh mal hlavu a pätu (čoho sme sa u druhých Transformerov nedočkali) a navyše som sa kráľovsky bavil. Ak vezmeme postapokalyptický svet, kde sa ľudia ukrývajú a vedú odpor proti strojom, ktorý je presiaknutý špinou a skazou (priznajte sa, že pri Cameronových filmoch ste sa vždy túžili do budúcnosti pozrieť trošku dôkladnejišie) a ak k tomu pridáme stúpajúce hviezdičky (nie priveľmi presvedčivého, ale do tejto úlohy skvelo pasujúceho) Sama Worthingtona a Antona Yelchina, priemerný príbeh a tony akcie, ktoré vo filme prevládajú a zmixujeme to, dostaneme nový, podľa môjho celkom vydarený začiatok série. Len mi na filme trochu vadilo, že bol očividne necitlivo okýptený režisérskym strihom. Ale existuje vraj o 40 minút dlhší director’ s cut, ktorý viac rozvíja psychológiu postáv. Mňam. (75%)

Rallye smrti (2008)

Ako akčný nárez to funguje výborne, no scenárom tento film v podstate nedisponuje. Blbosť, plytká a nezáživná blbosť. Keď však Statham a ostatní sadnú za volanty a dajú sa do hry, naberá to také prudké obrátky, že zabúdam na nezaujímavosť príbehu. Ako som už povedal, v akčnej rovine je to výborné a plech sa tam našťastie trhá dosť často, preto tej prvoplánovosti scenára môžem čo-to odpustiť. Ale žiadna bomba sa nekoná... (Teda až na tú v závere od strýčka McShanea.) (60%)

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Je to v podstate kópia jednotky, no rozhodne nie horšia. Práve naopak. Povedal by som, že infantilnosť scenára pre malé deti, neschopnosť zaujať hlavnou príbehovou líniou a priniesť niečo nové ako celok, môže ako vír gagov fungovať výborne. Práve to z Madagaskar 2 robí animáciou neprevratný, ale vďaka niektorým scénam príjemný animák. (55%)