Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Film seskládaný z úplně obyčejných epizodek ze života dvou dospívajících, vyprávěn střídavě z obou perspektiv. Jednoduchý nápad v jednoduchém provedení, který sám o sobě funguje bez problémů, pokud od něj tedy nečekáte něco víc, než jen příjemnou oddychovku – 4* (7/10).

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Já ten film prostě nemusím. Určitě mu nechybí originalita, výrazná stylizace (která mu jistě sedí), určitá nadsázka, a dobrá hudba od Dannyho Elfmana. Bohužel mi připadá, že se Tim Burton v tomto kousku snad až příliš vyžívá v extrémnosti a doslovnosti snímku, aniž by mohl nabídnout něco víc. Ve výsledku tedy dostávám jen ulítlou přehlídku podivností s unikátní stylizací, u které ani pořádně nevím, co si mám myslet – 3* (6/10).

Poslední Mohykán (1992)

Skvěle natočený dobrodružný snímek, u kterého kromě tématiky vynikají především akční scény, výborný soundtrack (respektive hlavní znělka, které je vrchovatě využíváno) a poměrně šokující závěr (velké plus!). Ačkoli se tedy jedná o kvalitní řemeslo, postavy samotné (paradoxně ta hlavní) a jednoduše podaná zápletka mě už tolik nezaujali. Prozatím je tedy hodnocení 4* (8/10), přestože k vyššímu hodnocení chybí jen kousíček.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Neslavné zakončení starší série filmů. Přistoupilo se zase na trošku temnější atmosféru, je zde několik dobrých akčních pasáží, a úplné zakončení není úplně nejhorší. Zbytek je bohužel velmi průměrný – a to včetně antagonisty, který mi osobně moc nesedl. Rozhodně se nejedná o takovou katastrofu – Star Trek zažil už horší filmy. Ale k těm lepším má také bohužel docela daleko. – 3* (6/10)

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Nepříliš zajímavé pokračování. Má svoje lepší chvilky – především v rovině některých efektních či odlehčených scén, avšak oproti některým předchozím dílům (hlavně v porovnání s VIII.) působí spíše jako dvojdíl seriálu. Akční scény jsou slabší a příběh nepatří mezi ty nejpoutavější. Je to prostě takovej průměrnej, ničím zvlášť vynikající díl, který fanoušky neurazí, avšak ty ostatní už bude chvílemi nudit – 3* (5/10)

Million Dollar Baby (2004)

Film, který v sobě pojí hned několik témat, a všechny mu vycházejí. Boduje jak v rovině sportovního filmu, tak vyhroceného, dojemného a intimního dramatu. A po celou dobu si vystačí jen s velmi jednoduchou zápletkou, několika málo postavami (avšak výborně zahranými!) a prostým provedením. Sám Eastwood (který film i režíruje) zde výborně vystřídá hned několik hereckých poloh. Závěr je možná už trošku přetažený, ale jinak je to velká paráda – 9/10

Muž s kinoaparátem (1929)

Ano, je to nadčasový, neobyčejný, a v několika smyslech i poměrně troufalý snímek (hlavně na svou dobu). V dosti ohledech stěžejní pro filmový průmysl. Protože se jedná o naprosto jiný typ filmu, než je běžné, je naprosto zcestné jej hodnotit podle stejných kritérií. Ale jestli mě bavilo jej sledovat po celou dobu? Kecal bych, kdybych řekl, že ano… 4* (7/10)

Strážci Galaxie (2014)

Je fajn, že dokáže jednou za čas přijít Marvel s něčím neokoukaným. Postavy zde nejsou ti tradiční, extrémně silní superhrdinové, ale jen banda naprostých exotů a odpadlíků. Už jen z plakátů se střílejícím mývalem a naštvaným stromem lze usoudit, že je to docela blbost… avšak zábavná blbost! Velkým kladem Strážců je totiž fakt, že se neberou vůbec vážně. Určitě se tu dá najít řada klišé a ohraný záporák, ale naštěstí se na ně vůbec neklade důraz. Akce zde není přehnaně mnoho, a když už se objeví, tak je naprosto v pohodě přehledná. K tomu celému hraje hudba ze 70. a 80. let, což je na sci-fi poměrně nezvyklé, ale ostatně proč ne – je to dostatečně ospravedlněné a navíc se to k praštěnému přístupu filmu poměrně hodí. Film si tedy u mě vysloužil úplně v pohodě ty 4* - patří k těm lepším Marvelovským filmům, u kterého jsem se celou dobu bavil a párkrát zasmál (a nebyl jsem sám - celkově byla atmosféra v kinosále výborná). Nic víc jsem po něm ani nechtěl.

Rudý úsvit (1984)

Film o skupině puberťáků, která jako jednotka partyzánů kope zadky sovětským utlačovatelům. Zní to dementně a dementní to je – bez jakékoliv nadsázky. Nejedná se totiž nic jiného než o americkou propagandu v době studené války. A tomuto argumentu nutnosti národního odboje (i když s možnými vyvozenými kritikami) je podřízeno skoro vše, takže zapomeňte na jakékoliv logičnosti. Film vám nebude dělat problém snad ani po lobotomii. Takových akčních, 80tkových akčňáků bychom mohli najít více, avšak třeba Rambo je alespoň mačo, cool a ten film si na nic nehraje. Zde máme jen partičku nicneříkajících postav, s rádoby hlubokou zápletkou… Pro někoho je tento skvost možná guilty pleasure, pro mě je to však jen vysoce podprůměrný flák – 2* 3/10.

Bolestná realita (1994)

Zpočátku se film tváří jako pohled do života mladistvých, s rádoby „cool“ postavami a provedením. Stále je to ale kýčovitá a ničím zajímavá romanťárna, která chvílemi ukrutně nudí. Neříkám, soundtrack se docela povedl, dívat se na to nějak dá a určitou generační výpověď to (alespoň zčásti) pravděpodobně má, ale nejedná se o nic, co by mě nějak zaujalo nebo co bych chtěl někdy vidět znovu. Docela zívačka – 2* (4/10).