Mladí muži za pultem (1994)

V ohledu na provedení bych měl určité výhrady. Přeci jen jde vidět, že jde o filmařskou prvotinu. Na druhou stranu se jedná o prvotinu docela povedenou – jednoduchá zápletka (respektive epizodky) z prostředí obchodu, několik různorodých postaviček a slušná kadence více či méně vydařených vtipů. Je to vlastně hodně ukecaný film – z čehož právě většina humoru číší, neboť některá „moudra“ postav fakt stojí za to. Rozhodně ale nesmíte čekat nějak zvlášť duchaplný styl humoru, příběh nebo provedení. Clerks si prostě jede svou vlastní cestou, úplně mimo styl mainstreamových komedií. Nelze jej tedy s nimi ani příliš srovnávat. Já věděl co přibližně čekat, a také jsem se adekvátně bavil. Kultovního významu to u mě asi nikdy nenabude, ale 4* (7/10) tomu klidně dám.

Společně (2000)

Ve výsledku docela fajn, ale nic, co by mě nějakým způsobem zaujalo. Docela se mi zamlouvala myšlenka sledovat počínání plejády opravdu rozdílných postav, které musí žít nahromaděny v jednom domě. Už od začátku je znát, že film vsází na trochu specifický a (minimálně pro mě) trošku nezvyklý styl humoru, který svou přemrštěností někdy funguje, avšak v některých scénách vyznívá trochu rozpačitě. Filmu ani dle mého nepomáhají trošku násilně zakomponované komentáře vůči politice, emancipaci, sexualitě apod. Nejedná se zrovna o něco, co bych v komediích vyhledával – 3* (6/10).

Interstellar (2014)

Ten pocit, když vyjdete z kinosálu naprosto oněmění, přičemž vám v hlavě po dlouhé chvíle nevíří nic jiného, než záblesky z filmu. Pocit, že jste viděli mimořádný film… Přesně ten jsem zažil při sledování Interstellaru. Bez většího spoilerování nemohu říci nic bližšího, než se se jedná o velmi kvalitní sci-fi se silným (a nepředvídatelným!) příběhem, výbornými postavami a hereckými výkony a, jako vždy, výborným hudebním podkresem od Hanse Zimmera, jehož hudba výborně doprovází zápletku a dokáže se zarýt do paměti. A vůbec nevadí, že oplývá třeba jen dvěma či třemi jednoduchými tóny. Christopher Nolan prostě opět nezklamal. Pořád dostáváme originalitu podobnou Počátku či spletitost Dokonalého triku. Vůbec nechápu, jak to ten chlápek dělá, ale jeho filmy mě prostě nepřestanou uchvacovat. Opět velmi hluboké, kvalitně natočené a hlavně chytré (!). Chápu, že mnohým může připadat film trošku natahovaný. Já však tvrdím, že naopak místem šetří – kolikrát jsou zde rychlé (ač velmi působivé) montáže, jež shrnují podstatnou část příběhu. Navíc zde mají dialogy postav opravdu své místo. Nejedná se jen o bezduché tlachání, ale o potřebné informace, které potřebujete k úplnému pochopení snímku (který není zase tak úplně jednoduchý). Trailery v tomto případě neprodávali plný potenciál filmu naplno. Dokážu takové filmy ocenit. Filmy, které jsou spletité, dokáží zaujmout a překvapit diváka na takřka 3 hodiny - což se u mě rozhodně povedlo. Dokáži si představit, že se tento film stane jednou klasikou – filmem, který se bude vysílat v televizi v pátky jako velkofilm, po boku takových klasik jako Titanic a dalších. Nemůžu jinak. Možná se nejedná o naprosto dokonalý film (možná je moc dlouhý, možná někomu nesedí rozuzlení …). Já však vím, že zážitek z něj byl takřka bezchybný.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Jeden z nejlepších Star Trek filmů. Přistoupilo se od začátku na trošku temnější notu – hlavně pomocí nelidských nepřátel – Borgů. Právě jejich hrozivý vzhled a chování dodává filmu v některých částech příjemně mrazivou atmosféru – což předchozí díly Star Treku tak trochu postrádaly (v mnoha případech jsou antagonisté naopak směšní). I přesto se však čas na nějaké to odlehčení najde. Také musím zmínit překvapivě slušný soundtrack. Příběh je opět zasazen do minulosti a větven do dvou linií, kde sledujeme postup dvou skupin z posádky – jedna na lodi (hororově laděná a akční), druhá na Zemi (odlehčenější). Tento přístup je moc fajn, a film tak pěkně odsýpá. Sedmý díl je tak možná spolu s dílem druhým to nejlepší, co Star Trek filmy přinesly (alespoň ty starší). – 4* (8/10)

Pontypool (2008)

Ten film je… zvláštní. Jedná se o dosti neobvyklý horor, kde je zapracováno něco jako „zombie apokalypsa“, avšak s naprosto odlišným (a pro mě nepříliš srozumitelným) způsobem nákazy – šíří se „infikovanými“ slovy. Celá ta premisa a řešení, s kterým postavy přijdou, jsou poměrně zmatené. A tak působí i celý film. Stejně jako postavy, i divák snad po celou dobu neví, o co jde. Vlastně toho ani moc neuvidíme, neboť se celý děj odehrává v nahrávacím studiu rádia. Podstatnou část filmu tak jen sledujeme hlasatele a posloucháme vstupy „zvenku“. Celá apokalypsa je tak v podstatě jen popisována. Je tedy jen na divákovi, aby si představil, co se vlastně děje. Zmatená premisa (a divná potitulková scéna) je něco, co mi doopravdy vadilo. Čekal jsem něco zajímavějšího, logičtějšího. Takto je to poměrně abstraktní. Na druhou stranu je přístup tohoto filmu poměrně unikátní. Dokáže držet (s větším či menším úspěchem) pozornost a vyvolat napětí právě touto nevědomostí. Takže atmosféru to docela má. Film je tedy zajímavý, ale dost ukecaný a někdy nudný. Dám mu tedy poměrně neutrální 3*.

Drsný Harry (1971)

Ačkoliv se jedná o poměrně jednoduchou, přímočarou akční kriminálku, nelze filmu upřít slušný spád. Zdařile buduje určité napětí a atmosféru. Akční scény šlapou jak mají, hlavně když je v hlavním obsazení Clint Eastwood, jehož prostřednictvím je hlavní postava opět neskutečně cool. I hlavní záporák je správně vyšinutej. Není se o čem bavit – velmi slušná klasika – 8/10

Star Trek VII: Generace (1994)

Symbolické předávání filmové štafety mezi kapitány Star Treku – Kirkem a Picardem. Sci-fi to vlastně není vůbec špatné. Záporák i postavy jsou docela fajn, a některé scény jsou fakt skvělé (i ten posun v tricích už jde trochu vidět). Na novou posádku si budu muset asi trochu zvykat, ale proč ne (seriál jsem neviděl). Problém zde vidím hlavně v nucenosti a vykonstruovanosti příběhu. Film se prostě příliš snaží předělit tu mezeru přibližně 70 let, která dělí příběhy mezi dvěma řadami Star Treku s odlišnými kapitány. Dle mě je tedy trošku násilně přiveden starý Kirk zpět (i když jsme se s ním už v rámci šestého dílu měli rozloučit), aby se skrz příběhovou berličku mohl proběhnout crossover s Picardem… na kterém se v podstatě staví. To má za následek několik příběhovým lapsů a nelogičností (i když zřetelných chybek je tu celkově víc). Takový přístup příběhu bohužel matně připomíná třetí díl – naštěstí z tohoto srovnání vychází šestka o něco lépe. Každopádně zarytí fandové budou jistě nad setkáním obou kapitánů jásat. Film je tedy ve výsledku fajn, ale bohužel trpí svou nuceností a chybami. Přesto dávám lepší 3* (6/10)

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Díl, ve kterém je oproti IV a V o poznání méně infantilnosti – a dost mu to svědčí. Předchozí díl byl totiž svým přístupem poněkud vyčpělý. Zde se však začíná trošku ve vážnější notě. Ba dokonce lze konečně pozorovat jistý posun v dění universa a jeho postav – které si už tolik nehrají na nestárnoucí geroje. Spíše naopak. Film se odehrává nějakou dobu po pátém díle, kdy už se postavy posunuli ve svém životě přeci jen o něco dál – některé se od posádky odpojili, jiný zastávají jiné funkce, a někteří už jen čekají na důchod. Jedná se tedy o docela povedené rozloučení se stávající sestavou – posádkou kapitána Kirka. Zápletka a průběh filmu jsou podstatně zajímavější než v předchozím díle. Navíc samotný závěr je vyveden velice dobře. Nezbývá tedy než si jen postesknout na jistou předvídatelnost a sterilnost záporáků, špatnými efekty a několika slabšími místy – hlavně na konci filmu, kde jsou velmi nadějně načrtnuté dějové linky poměrně rychle a jednoduše dořešeny. Přesto se jedná o jeden z těch lepších startrekovských filmů a příjemné rozloučení se starými postavami – 7/10.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Prostě výborná fantasy a asi nejvyváženější díl z celé trilogie. Herecké obsazení tohoto filmu jen tak něco netrumfne, příběh i svět je skvěle rozsáhlý (až je těžko uvěřit, kolik drobností se povedlo do filmu propracovat), soundtrack je boží a po vizuální stránce film obstojí až doteď. Epičtější, rozsáhlejší nebo lépe natočenou žánrovku bych hledal jen těžko.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Tento díl je takový… nijaký. Staví se zde především na interakci mezi posádkou – a především mezi postavami Kirka, Spocka, a Bonese. Ostatní postavy jsou buď odsunuty stranou, nebo stojí za starou bačkoru. Ani jeden „záporák“ (v uvozovkách, protože jsou vlastně neškodní) není dostatečně zajímavý. A závěrečný střet je vyloženě k smíchu. Nebýt těch interakcí postav, dobrého soundtracku a několika slušných scén, nebyl by tento díl příliš koukatelný. Takto se jedná jen o podprůměrné sci-fi. – 4/10.