12 let v řetězech (2013)

Sázka na Oscarovou jistotu, ať už námětem či provedením. Zápletka je dostatečně nosná, herecké obsazení a výkony skvělé, filmařsky zvládnuto výborně. Normálně bych neměl co vytknout, avšak neustálé omílání rasové nenávisti, zdlouhavost (!) a absence jakékoliv výraznější podzápletky sráží moje dojmy o stupeň níže. Nemyslím si, že jsou dlouhé záběry na ztrápenou tvář herce (opravdu dlouhé) skutečně správným řešením, jak navodit v divákovi nějaké emoce. Film tak možná dostává vyšší uměleckou hodnotu a plusové body u Akademie, ale na mě toto zase tolik nezapůsobilo. Přesto se ale jedná o slušný film – 4* (7/10).

Hlídač č. 47 (2008)

Je fajn vidět jednou za čas mezi všemi těmi braky slušný český film. Toto jsem si pomyslel ihned po zhlédnutí Hlídače. Přesto si nemohu odpustit několik poznámek, které mám především kvůli tomu, že jsem četl předlohu. Film ve srovnání s předlohou už tak šťastně nevychází. Knížka je velmi jednoduchá a tenká, přesto zde vidíme jen přibližnou kostru příběhu, a to ještě pro filmové účely notně pozměněnou. Vytrácí se tedy jak hloubka samotných postav, tak i podstatná část tragična. Naštěstí se film může pyšnit slušným obsazením, atmosférou a hudbou. V podstatě se tedy jedná o dobrý film. Nemůžu se ale zbavit oné pachutě, že mohl být v mnoha aspektech o hodně lepší – 4* (7/10).

Osamělý jezdec (2013)

Pěkný pokus, ale ne, není to tam. Záměr tvůrců natočit „nástupce“ Pirátů z Karibiku se příliš nevydařil. Za filmem stojí opět Jerry Bruckheimer s režisérem Verbinskim, osvědčeným Zimmerem a Deppem, který jak jinak nehraje zcela normální postavu. Zní to jako sázka na jistotu, avšak film selhává podobně jako třetí Piráti v udržení divákovy (respektive mojí) pozornosti – filmu by rozhodně prospělo zkrácení délky. Prostředí není moc zajímavé, stejně tak i postavy. Akce na druhou stranu docela šlape. V podstatě se tak jedná jen místy o docela zábavnou, avšak příliš dlouhou jednohubku. 3* (6/10).

Mrtvý sníh (2009)

Žánrové míchání hororu a komedie mi vůbec nevadí - spíše naopak. Mrtvý sníh se o takovou kombinaci snaží, přičemž dává jasně najevo své vzory - např. Evil Dead či Braindead. Ve svém snažení však oproti nim totálně selhává na všech frontách. Ano, zasmát se tu dá, ale spíše jen celkové demenci a špatnosti snímku, než samotným "vtípkům". A ani nacistické zombie to nezachrání. Právě Evil Dead, Braindead, nebo Shaun of the Dead jsou mnohem lepší alternativou. Toto je jen takové hloupé a (především v první polovině) nezáživné... nic.

Ve stínu (2012)

Povedená detektivka, která nezaujme ani tak případem samotným, ale spíše provedením, které strčí do kapsy většinu domácí produkce posledních let. Film nepostrádá atmosféru, herecky je v pořádku a i přes občas pomalejší tempo dobře graduje. Jsem rád, že se u nás občas natočí i něco jiného a lepšího, než jen hromada mizerných komedií.

Bílé maso (2008)

Výborný thriller, jenž si nebere servítky. Celý snímek je velmi temný, krvavý (!) a v jistém smyslu i nepředvídatelný. Určitě nečekejte nějaké bezchybné, kladné charaktery (ani hlavní postava není žádný svatoušek), či nějakým způsobem odlehčený závěr. Rozbíjení nastavených očekávání může kdekoho docela rozladit, avšak mně je tento nekompromisní přístup velmi sympatický – 4*.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

O něco lepší než jednička. Film se více soustřeďuje na výstřední, postapokalyptický svět a jeho zákonitosti (více než jednička, jež vypadala mnohem laciněji), což mu nehorázně prospívá – dostává se nám tak poměrně unikátní stylizace. Příběh je snad ještě více přímočarý. Stopáž je tedy více vyplněna zábavnější akcí, spíše než nezajímavými dialogy (ala jednička), což je vzhledem k žánru a pojetí docela fajn. Stále se však nemůžu ubránit dojmu, že je látka krutě nevyužita, že je film zaplněn otravnými postavami, a že spousta vážných scén vyzní spíše směšně. V mnoha případech připomíná groteskní chování postav spíše nějakou parodii, a přestože se může jednat o záměr (extravagantní pojetí postav a světa by odpovídalo), tak na mě tohle prostě nepůsobí. Humor mi nevadí, ale pouhé pitvoření postav mi moc směšné nepřipadá. Přesto je vidět určitý pokrok a dívat se na to v pohodě dá. Jen jsem z nadšených komentářů čekal něco víc… Tenhle „kult“ mě nějak minul – 3* (6/10).

Godzilla (2014)

Nová Godzilla je hned v několika ohledech podle mého lepší než Emmerichův pokus z r. 1998. Bere si hodně z původních filmů, a nestaví tolik na neustálém ukazování monstra – spíše naopak sledujeme, jak se se situací vypořádávají lidé. Film tak přeskakuje mezi několika liniemi, přičemž monstra, ač hlavní téma, slouží často (a doslova) pouze jako pozadí. Tato úspornost (především na konci) nejspíše většinu diváků naštve. Já osobně jsem toto nebral jako příliš velký zápor. Už jen náznaky dostatečně udržují pozornost. Můj problém spočívá v tom, že i ty příběhové linie lidí za moc nestojí. Pořád jsem měl pocit, že bych raději sledoval počínání Godzilly, popř. jsem neměl příliš zájem se k lidem vracet – stejně jsou ve většině případů vůči dění naprosto bezmocní. Takže ano, film je efektní, drží se sympaticky na uzdě a docela zabaví, avšak divácky mě neuspokojil – ať už na rovině akční nebo dramatické. I tak je to fajn pokus – 6/10.

Vikingové (2013) (seriál)

Prozatímní hodnocení: 1. série - 4*, 2. série - 5*, 3. série - 4* Trošku pomalejší rozjezd. Postupně však seriál nabývá na zajímavosti. Má to spád, zajímavé zasazení, skvělé bitky, umí to být docela syrové (i přes občas poměrně zřetelnou cenzuru) a navíc je se zde objevuje poměrně dost dobře rozporuplných postav, kterým budete v jednu chvíli fandit, a o pár dílů později je budete nesnášet (a klidně i naopak).