Rivalové (2013)

Formule nesleduji a s událostmi, které popisuje tento film, jsem seznámen nebyl, tudíž u mě odpadá jakékoliv cílené hledání nepřesností oproti realitě - a tedy je neberu v potaz ani v hodnocení (jak vtipně činí někteří kritici, jež sami nemají v dané věci většinou přehled). Film předkládá dvě příběhové linie dvou rivalů a závodníků Formule 1, Jamese Hunta a Nickiho Laudy. Obě postavy působí v podání svých představitelů (Hemsworth, Brühl) přirozeně - v oblasti obsazení a hereckých výkonů celkově nemám výtky. Ani po filmařské stránce nemám nic moc co zkritizovat - např. kamera i střih skvělý (především u samotných závodů). Nuda se v mém případě nedostavila, naopak film dokázal v určitých rozhodujících momentech skvěle budovat napětí. Rivalové mě tedy k mému velkému překvapení (vzhledem k mému nezájmu vůči formulím) velmi potěšili, a nemám tedy důvod nedat 5*.

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

Takhle ne... Na rozdíl od prvního dílu, jenž si zasazení hry (a základní zápletku) přizpůsobil dle svého, druhý díl jen otrocky zkopíroval motivy ze hry Silent Hill 3 - tedy zápletku, postavy, některá prostředí, nestvůry, stylizaci (i takové blbosti jako zakrvácení plyšový králíci tu jsou). Problémem však je, že tyto poslepované motivy nedávají ani původní smysl, jaký měli ve hře, ani nedávají smysl v souvislosti filmu samotného a filmu předchozího... Působí to jako by si tvůrci jen odškrtávali ze seznamu co ještě ikonického ze hry je potřeba ve filmu ukázat. A taková pouhá „přehlídka“ výjevů mě nebaví. Ve výsledku tedy velmi podprůměrné béčko, jenž vsází na značku a efekty. A bát se u něj asi také moc nebudete. Prozatím slabé 2* (3/10).

Šílený Max (1979)

Největší slabinu filmu tvoří především jeho laciné ztvárnění. Bohužel „postapokalyptický svět" filmu, příliš postapokalypticky nevypadá. Vybočuje především specifickou stylizací a mentalitou postav – které jsou poměrně hloupé (např. logické jednání budete hledat těžko) a směšné (platí především u záporáků). Gibsonova postava Maxe není dostatečným tahákem. Lepšímu „badass“ momentu se mu dostává až na samotný závěr, což je ale docela pozdě. Film se navíc neskutečně táhne, a tak jsem se při jeho sledování docela nudil. Nic moc.

Očista (2013)

Pro začátek zkusím hodit za hlavu, že námět samotný nedává příliš smysl a slouží tak pouze jako důvod pro postavy aby se vzájemně vyvražďovali. OK. Horší už je, že je i tento námět nevyužit. Postavy jsou zavřeny v jednom domě a k akci se film dostane až ve své druhé půlce. To by vůbec nevadilo, pokud by film poskytoval alespoň nějaké napětí, atmosféru, smysluplné (rozvinuté) charaktery... cokoliv. Ale bohužel... V druhé polovině se nám dostává alespoň trochu té "akce", ale nejedná se o nic závratného - naopak jsou akční scény bez nápadu, a skončí poměrně brzo. Po celou dobu přitom sledujeme pár charakterově naprosto plochých postav, jejichž jednání je (bez jakékoli špetky logiky či motivace) podřízeno pouze jako funkce "příběhu", tj. jsou potřeba třeba jen pro jeden či dva úkony, a pak jsou po zbytek filmu naprosto zbytečné. "Kladné" postavy si bezduše chodí domem plný ozbrojenců, pěkně samostatně aby je šlo lépe oddělat... Záporné postavy si také beze smyslu chodí okolo a vraždí bez sebemenší motivace... Ano, rozumím, že se jedná o prosté béčko, ale nemůžu pochválit film kde je půlka postav "prostě vyšinutá". Navíc je závěrečný "zvrat" od začátku poměrně jasný a překvapen tedy bude jen málokdo. Očista je tedy nakonec jen obyčejné béčko s ujetým (a nevyužitým) námětem. Pokud vám to stačí, tak prosím - ale mozek povinně vypnout! - 4/10

Oldboy (2013)

Pokud hodím za hlavu fakt, že jsem viděl korejský originál, tak bych mohl s klidným srdcem tento film označit za poměrně slušnou řezničinu s překvapivým rozuzlením. ALE to bych nesměl vidět originál... Neubráním se tedy srovnávání, které celkový dojem docela kazí. Remake totiž nenabízí žádnou výraznou přidanou hodnotu. Přichází jen s nepatrnými změnami, které by mohli naznačovat jisté odchýlení od originálu, ale pak se k němu nesmyslně vrací skrz několik (nepříliš nutných) odkazů, motivů a dokonce i několik scén - jenž v několika případech předlohu vykrádají. Trošku mě teda mrzí, že neměli tvůrci dost odvahy přijít s něčím opravdu novým. Jedná se tak "jen" o americký (a na závěr mnohem optimističtější) přepis, nahrazující poměrně (stylově) nepřístupnou a výstřednější korejskou verzi. Mé hodnocení je tedy 3,5*. Pokud jste neviděli originál nebo nemusíte asijské filmy, klidně do toho běžte.

Opravdová kuráž (2010)

Vynikající "nový" western. V posledních letech je filmů takového žánru jen poskrovnu, a když už, málokdy za něco stojí. Coenové pojali látku po svém. Zdárně se vyhýbají několika běžným postupům, které bychom po vzoru klasických westernů očekávali. Film působí mnohem výpravněji (přístupněji), je doprovázen sympatickým hereckým výkonem a soundtrackem. Bolístkou filmu je možná trochu jednodušší příběh a ukecanost. Přesto bych vzhledem ke svěžímu provedení film doporučil. A to i těm, co westernům moc neholdují.

Don Jon (2013)

Zpočátku docela originální přístup této ne-až-tak romantické komedie. Žádné sladké řeči okolo, což je docela vítaná změna ... dokud nepřejde film do své druhé poloviny. Zpočátku nevázaná a drzá komedie přechází do schématické, vážněji (běžněji) laděné, zbytečně natahované a nudnější části. Výsledkem je tedy docela "koukatelný" a obstojný debut, který ale nepřesahuje lepší průměr.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Naprostá šílenost. Není to však myšleno úplně špatně, spíše naopak. Film ve mně skoro neustále vyvolával naprostý úžas nad tím, co to se v něm vlastně děje. Dokázal bych vyjmenovat nespočet momentů, které jsou naprosto nezapomenutelné, šílené, originální, zvrácené, maximálně brutální, nechutné, vtipné - a dost často všechno najednou. Jackson se prostě dokonale vyřádil, a už zde prokazuje svůj filmařský um. Věru neopakovatelný snímek, avšak dle mého trochu přehnaně a účelově "over-the-top". Vřele doporučuji u něj nejíst. Silnější 4*

Lesní duch (2013)

Co k tomu říct... Nový Lesní duch dopadl asi tak, jako zbytek novodobých remaků klasických hororů - veskrze špatně. Už původní film nepovažuji za kdovíjaké dílo, avšak atmosféru to (především na svou dobu) mělo. Nyní dostáváme průměrnou hororovku, která se snaží vybočit především svou brutalitou (částečně se jí to i daří), ale jinak vlastně nemá co nabídnout. Šedý průměr - 3* (5/10)

Světová válka Z (2013)

Dá se říci, že se v podstatě jedná o dobrý film, avšak jeho velmi silnou stylistickou stránku notně šramotí spousta nesrovnalostí a příběhových lapsů. Ty velmi ovlivnily moje hodnocení. Ano, kladů je dost - efekty jsou skvělé, herci slušní a sledování globální "zombie epidemie" skrz hlavní postavu bez zbytečných střihů na spoustu jiných, je fajn změna. Přesto mě zde rušila až nepřirozená osudovost, které se pojí s hlavním protagonistou. Samozřejmě, částečně jsou jeho činy a příhody motivovány právě zobrazením většího měřítka, přesto nevidím důvod, proč házet vše na jeho bedra. Přílišná náhodnost mi prostě neseděla - což je pouze můj subjektivní dojem. Pokud tedy na příběh moc nehledíte, nevidím důvod, proč se filmu vyhýbat.