• Krátkometrážní

Uvnitř (2007)

Čo je pointou, alebo kde je pointa celého tohto filmu? Zápletka nula bodov a logickosť na bode mrazu. Jedna krvavá scéna za druhou ponúka vyrozprávanie nie zrovna dych berúceho scénara. Atmosféra je slušná, napätie je už na tom horšie. Nevravím nie takémuto žánru, ale okrem krvi musí ponúknuť aj čosi viac.

Prorok (2009)

Tých pár filmov s nálepkou 2009, čo som mal možnosť doposiaľ vidieť, je tento pre mňa jednoznačnou záležitosťou.

Kawasakiho růže (2009)

Výborný scenár, námet. Jednoznačne najvyspelejšie dielo, čo sa týka tuzemskej tvorby. Spočiatku sa dejú veci, ktoré sú logickým vyústením, resp. nadväzujú, odkazujú na neskoršie udalosti. Avšak sú vytvorené do neznáma tzv. končia hlucho. Zámerom je niečo naznačiť a objasniť, ale v konečnom dôsledku je to prehnané. Konkrétne v scéne s nejakou kvázi budhistickou knihou to vyznieva dosť prvoplánovo, toporne. Herecké výkony sú v postavení, že sa nedajú ani nejak hodnotiť, nakoľko neskôr sa stávajú prirodzenou súčasťou filmu, akoby to bol dokument a herci skutočné postavy v ňom. Takže ich hodnotenie je len pozitívne. Príbeh o našej minulosti a súčastnosti, uchopiteľný aj pre cezpoľného diváka.

Irina Palm (2006)

Maggie alias Irina je okolnosťami prinútená urobiť niečo, čo absolútne mení všetko v jej, a nie len v jej, živote. Táto odhodlanosť je vyvolaná jej čistým citom pre lásku. Silný dej s výbornými hereckými výkonmi a strih spolu s hudbou tvoria perfektnú atmosféru, od ktorej nemožno odpútať pozornosť. Napriek tomu, že som film zhliadol v českom znení, nemám čo vytknúť.

Jak se vaří dějiny (2008)

Veľmi originálne pojatie dokumentu a výber témy. Prvky a postupy, ktoré Kerekes využíva, sú veľmi netradičné a po zhliadnutí je vidieť, že to čo robí ho nesmierne baví. Už tu možno badať, že má vlastný rukopis. Teším sa na ďalšie veci, ktoré sa mi od neho dostanú pod ruku.

Žabí lamento (2005)

Film, ktorý nie je pre všetkých. Ťažko to opísať. O ľuďoch, ktorý nevedia, kam v podstate patria a snažia sa na to prísť. Sprvu sa im to darí, ale okolie ich myšlienku postupne bagatelizuje a oni od nej ustupujú. Na konci sa však sami, spoločne s divákmi, presvedčia, že hľadali niečo, čo je v skutočnosti len prirodzenou súčasťou ich života. Pojaté s určitou nadsádzkou a trpkou iróniou nad hriechmi minulosti.

Veronika se rozhodla zemřít (2009)

Od Coelha som čítal iba Alchymistu. Veronika je vraj tiež dobrá, tak som pristupoval k filmu opatrne, absolútne nevediac, o čo v ňom pôjde. Nejak stále som počas pozerania rozmýšľal, ako je to v tej knihe. Neviem prečo, ale samotný film ma nejak nepresvedčil, resp. nezapôsobil na mňa. Celý čas je to také mdlé a až koniec z čista jasna objasňuje celý priebeh toho, čo sa mi odohrávalo pred zrakom. Ak režisérka šla po stopách knihy, tak sa to moc neosvedčilo. Preniesť knihu na plátno vyžaduje buď viac úsilia, alebo zvoliť úplne iný postup. Ale možno sa úplne mýlim.

Hallam Foe (2007)

Veľmi zvláštny príbeh zvláštneho chalana. Celý čas pozoruje ľudí vo svojom okolí, a keď je prinútený odísť z rodičovského domu, naďalej v tom aj pokračuje. Tu však svoju pozornosť zameria na jedinú osobu. Tým sa pocit toho, že sa správa dosť čudne, ešte vyhrocuje. Divák stále nenachádza pochopenie pre jeho konanie, aj keď má nutkanie ho ospravedlniť, lepšie povedané pochopiť. Hlavným motívom tohto jeho konania je jeho zosnulá matka, ktorá spáchala samovraždu, on sa s tým nevie vyrovnať a je presvedčený, že bola zabitá úmyselne. Príbeh je gradovaný tak, že máte pocit, že neviete, čo si o tom celom myslieť. V tomto bol pravdepodobne aj zámer, a tým sa film dostáva do veľmi špecifickej polohy. Dôsledkom je, že každý divák získa z tohto filmu iný dojem, než je tomu napr. u väčšiny filmov, kde je koniec - konečný pocit v podstate daný rovnaký pre všetkých.

Free Rainer (2007)

Partička `stroskotancov` sa rozhodne, že zmení skazené stádo televíznych divákov. Naivné že až, ale krásne. Po formálnej stránke to nie je najlepšie, ale idea a nadhľad, s akým autor k filmu pristúpil, je to, čo ho robí skvelým. Po Die fetten Jahre sind vorbei a Free Rainer si Weingartnera určite postrážim. Mimochodom, bol tam aj odkaz k zmieňovanému filmu. Rozhodne ho nanútim rodičom namiesto Ordinácie v katastrofálnej záhrade :) A ešte niečo, ak by niekto náhodou chcel páchať podobnú `podvratnú` činnosť, nech dá vedieť :)

Americký zločin (2007)

Strašné. Čoho všetkého sú ľudia schopní. Katastrofa. V priebehu som musel odskočiť na cigo, proste som to už nemohol rozdýchavať. Toto je typ filmu, ktorý nemám rád. Dôvod je zjavný, ale je dobré, že existujú aj takéto.