Zlatokopové z Arkansasu (1964)

Tak tento "český" western jsem si nemohl nechat ujít. Jak už název jasně říká, v tomto westernu jde především o zlato. Kvůli němu se sjíždí do Arkansasu spousta chudých rodin, ale i banditů a desperátů, s touhou nalézt co možná nejvíce zlata a snad i najít pověstnou zlatou žílu, která však leží na území indiánského kmene Mescalerů a ti si pronikání na své území samozřejmě nenechají jen tak líbit. Hlavní linie příběhu je tak o nalezení zlaté žily a točí se především kolem počestné rodiny Brendelových a na druhé straně mocného Matta Ellise (Mario Adorf) a jeho tlupy banditů, ale máme tu i několik bočních linií s niž nejvýznamější je pátrání farmáře Stonea (Brad Harris) po vrahovi svého otce. Ale abych se vrátil k označení tohoto západoněmeckého westernu jakožto "českého". Inu natáčelo se u nás, kolem řeky Berounky, pro filmové Marble City posloužily legendární kulisy Stetson City z Limonádového Joe, za kamerou stál Jan Stallich, v roli Mary Brendelové tu máme Olgu Schoberovou, kovboje, který získá indiánskou mapu k zlaté žile Jiří Holy, šerifa ztvárnil Jaroslav Rozsíval a jako indián je tu Vladimír Hrubý...Zlatokopové se mohou pochlubit solidním hereckým obsazením známým především ze série o Vinnetouovi - Ralf Wolter, Mario Adorf , Marieanne Hoppeová, slušným prostředím a výpravou, ale dějově to však poměrně unylé, místy až nudné a celý film zachrańuje až závěrečná půlhodinka. Celkový dojem je tak za mne na tři hvězdy.

Nájemní zabijáci (2011)

No jeden by čekal, že když už se sejde JCVD a Scott Adkins, tak to bude větší mela než nám předvedli v tomto snímku. I když je Vincent Brazil (JCVD) odborník na bodné a sečné zbraně a Roland Flint (Scott) na palné zbraně, tak vlastně logicky nelze čekat moc soubojů na pěsti, prakticky jediný zásadní se odehraje mezi hlavními aktéry, jinak se spíš střílí a hážou nože, což je celkem škoda. Jinak pár slov o příběhu: dva nejlepší nájemní zabijáci dostanou kontrakt na stejný cíl a když se ani jednomu (vinou toho druhého) nepodaří cíl zneškodnit, tak se dají dohromady s tím, že pro Flinta je zneškodnění cíle osobní a Brazil zase rád prachy. No, ale aby tam byl taky nějaký děj, tak je jasné, že cíl dá oběma hochům ještě pořádně zabrat... Co mne však na filmu zaujalo je, kromě obligátního Rumunska, jakožto současného centra všech béčkových akčních filmů, podivný filtr, kterým je celý film proložen a jenž moc vábně nepůsobí. Ale film si nakonec ty tři hvězdičky zasloužil, protože příběhově to není špatný, kamerově i střihově taky ne, Scott i JVCD své role zvládají, ale nic moc víc tam člověk nenajde.

Cleveland show (2009) (seriál)

No sice nejsem bůhvijaký odborník na Griffinovi, ale Cleveland Show mi prostě přišla lepší. Tvůrci ubrali trochu plynu a netlačí tolik na pilu, jinak se však drží prakticky stejného schématu, což mi naprosto vyhovuje a navíc Cleveland Brown je tady prostě sympaťák od přírody (i když asi za tím bude ten jeho knírek).

Smrtící zbraň (2008)

Po shlédnutí této "seagalovky" u mne panuje spokojenost, rozhodně pro mne jeden z TOP Stevenových pozdních filmů. Začněmě ale nejdříve příběhem: Matt Conlin (Steven Seagal) není rozhodně žádná skvělá partie - je rozvedený, bez práce, gambler, alkoholik, topí se v dluzích a ani nezvládá výchovu své dcery. Nicméně se mu naskytne šance, jak všechny své dluhy smazat, musí se však stát nájemným zabijákem a jak už to tak bývá, problémy na sebe nenechají dlouho čekat... No pokud mne paměť neklame, tak v žádném jiném filmu není Steven takový ztroskotanec, jako v tomto snímku a je to celkem příjemná změna. Příběh taky není nejhorší a má docela spád i nápad a celkově jde vidět, že spolupráce s režisérem Roelem Reiné šla Stevenovi k duhu, protože konečně po dlouhé době ukazuje v soubojích všechny své finty a kupodivu je to celé dobře natočené a nastříhané. Škoda, že Roel se začal soustředit na pokračování různých větších či menších hitů (Rallye Smrti, Král Škorpion), určitě by se Stevenem dokázal natočit podobný kousek. Takže slušný příběh, kvalitní souboje a přestřelky, jistá režie a málem bych zapomněl - Lance Henriksen(byť na minimu prostoru, ale potěší), to vše dělá ze Smrtící zbraně film, na který se nemám problém podívat znovu.

Miliónový brouk (1980)

Ač tomu název neodpovídá, jedná se o poslední díl z Budovy série "Piedone ..." . Opět se tak setkáváme s komisařem Rizzem, seržantem Caputem (Enzo Cannavale) a nyní naturalizovaným Neapolitáncem Bodem (Baldwyn Dakile) v městě pod Vesuvem, kde panuje tradiční idylka jako jsou drogové kšefty a únosy. Jen co Rizzo osvobodí neteř bohatého naftaře (Robert Loggia), je nucen odjet i s Caputem a (nechtěně) také Bodem do Egypta, kde byl unesen vědec Cerullo (Leopold Trieste), který učinil objev, jenž by mohl změnit celý naftařský průmysl. A po příjezdu do Egypta začíná klasický sled útěků, rvaček, hlášek, výslechů a Caputových převleků, to vše zabalené do exotických egyptských kulis s hudebním doprovodem tradičně skvělého dua De Angelis. Tentotrát už tvůrci jasně vsadili na žánr dobrodružné komedie a téma drog nám prakticky úplně zmizelo. Bud je však v nejlepší formě, proto řadím "Policajta v Egyptě" mezi jeho nejlepší sólové filmy.

Zásilka (2013)

Dva "Postradatelní" se rozhodli natočit společný film a nedopadlo to úplně nejhůř. Tommy (Steve Austin) pracuje jako vymahač dluhů (což mu k jeho vizáži celkem sedí) a jednoho dne dostane od svého šéfa nabídku, závést balíček k chlapíkovi jménem "Germán" (Dolph Lundgren) s tím, že si příjde na pěkný prachy a především smaže dluh svého bratra, který sedí ve vězení. Tommymu se to nezdá, ale nakonec to vezme. A velmi brzy zjistí, že to zase taková pohoda nebude...Ano z popisu je jasné, že hlavní roli tu má především Steve a Dolph se tak chtě nechtě musel spokojit s vedlejší úlohou, ale asi mu to zas tak nevadilo, protože si těch pár scén aspoň o to víc užil. Akce je tady tak akorát, nejsou to žádné akční orgie, ale stačí to, ačkoli závěrečnému souboji by slušelo, kdyby byl delší. Ve filmu se objeví pár známějších tváři především z jiných akčňáků našich milovaných vysloužilců, takže tady máme i Darrena Shahlaviho (který se postará asi o nejlepší bitku ve filmu), Mikea Dopuda, Lochlyna Munroa či Erica Keenleysidea. Celkově je to takové klasické béčko, které však rozhodně neurazí.

Hale and Pace (1988) (seriál)

Show Garetha Halea a Normana Pacea se vyznačuje několika geniálními skečy, většinou těch solidních, no a pár z nich je také vyloženě slabých (ty by potřebovaly trochu opepřit). Ale celkově se jedná o zábavnou podívanou, která se s přibývajícími díly zlepšuje.

Čas pomsty (1993)

Dolph Lundgren jako řidič kamionu s působivým jménem Wellman Santee měl pěkně blbý den. Nejenom, že při silniční kontrole je zastřelen jeho parťák Eddie, ale taky jeden policista. A z jeho vraždy je obviněn právě Wellman. Ale Santee ví, že je nevinný a tak uteče. Přibere s sebou rukojmí (Kristian Alfonso), která je shodou náhod zástupkyní šerifa a vydá se na cestu pomsty (a také získání spravedlivého podílu, protože obsah kamionu nebyl úplně legální). Film je takový akční devadesátkový standard, který nenabízí nic moc navíc, snad až na souboj Ferrari F40 a Lamborghini Countach. Ale Dolph byl v pohodě, jeho postava je takový klasický málomluvný (anti)hrdina, slabší už byl však záporák, byť ho hrál George Segal. Ale zkouknout se to dalo ne, že ne, ale tentokrát je to Dolphe za tři.

Trumfové eso (1968)

Povedený westernový špageťák s trojicí skvělých herců, takové je Trumfové eso (i když o karty tady zase tak moc nejde). Děj filmu navazuje na předchozí snímek Bůh odpouští, já ne, takže tu opět máme Cata Stevense a Hutche Bessyho (Terrence Hill a Bud Spencer). Ti příjdou ne úplně legální cestou k balíku peněz. Původní majitel je však chce zpátky a tak osvobodí vězně Cacopoulose (Eli Wallach) a příkáže mu, ať získá peníze zpátky a těch dvou se zbaví. Jenže čtverák Cacopoulos má vlastní plány a tak naši dvojicí sice okrade, ale nechá žít, Cat a Hutch však chtějí prachy zpátky, jenže než Cacopoulose naleznou, jsou jejich finance už v oběhu a tak jediná šance, jak získat peníze zpátky je spojit se s Cacopolousem na jeho cestě za pomstou...Režisér Colizzi v tomto snímku trochu ubral na brutalitě a přidal na humoru. Jasným důkazem je právě postava vykutáleného desperáta Cacopolouse, který vždycky má nějakou životní radu od svého dědy. Asi je zbytečné psát, že Eli Wallach v této roli exceluje a v zásadě zastiňuje oba hlavní hrdiny. Na humoru pak přidává i postava Hutche a tak jediným tim pravým zachmuřeným hrdinou zůstává Terrence Hill. Ale i to se za pár let změní. Trumfové eso se může směle zařadit mezi ty nejlepší filmy nejen Terrence Hilla a Buda Spencera, ale spaghetti westernu obecně.

Rivalové (2013)

Ponořme se nyní do doby, kdy jezdci formule 1, nebyli jen produkty týmových PR manažerů, ale skutečnými osobnostmi, kdy samotná formule 1 nebyla ještě tak svázána technickými pravidly, ale také do doby, kdy závodníci museli velice reálně počítat s tím, že možná pojedou poslední závod svého života. Film nás vrací do roku 1970, kdy ve Formuli 3 se poprvé setkávají budoucí ikony královské disciplíny motosportu. Angličan a bohém v jedné osobě James Hunt (Chris Hemsworth) a logikou a technickými dovednostmi obdarovaný Rakušan Niki Lauda (Daniel Brühl) a v tom okamžiku je jim jasné, že v sobě našli důstojné soupeře. O pár let později, v roce 1973, už se sejdou v F1 a jejich rivalita může opět vzplát. Poté sledujeme jejich vzájemné soupeření a také jejich osobní životy až do klíčového roku 1976. Niki do ní vstupuje jako úřadující mistr světa v kokpitu týmu Ferrari, James jako nováček v týmu McLaren, ale 4. muž loňské sezóny. V sestřizích jednotlivých závodů sezóny se dostáváme až do Velké ceny Německa na okruhu Nürburgring, kde panují velmi nebezpečné podmínky. Lídr bodování Lauda požaduje zrušení závodu, ale většina jezdců jsou proti, a tak se závod jede. V té chvíli nastává pomyslný vrchol filmu – havárie NIkiho Laudy a jeho naštěstí úspěšný boj o život. Jestli se Niki Lauda stihne vrátit a kdo nakonec získá titul, už nebudu prozrazovat. Znalci vědí a ti, kdo nevědí, aspoň nebudou ochuzeni o závěr filmu. Film je hereckým koncertem Daniel Brühla v roli NIkiho Laudy, který podává naprosto přesvědčivý výkon, byť Chris Hemsworth hraje opilce, holkaře a kuřáka Hunta také velmi dobře, ale Daniel v tomto souboji zkrátka vyhrává. Režisér Ron Howard a scénarista Peter Morgan připravili velice povedený a zajímavý příběh dvou legend, byť se samozřejmě nevyhnuli některým problémům souvisejícími s filmy „podle skutečné události“, divák jim to však rád odpustí, protože, když člověk slyší nádhernou symfonii burácejících motorů, vidí legendární šestikolku od Tyrella a užívá si souboje na okruhu i mimo něj, nelze než uznale zatleskat. Je jen škoda, že tvůrci nezahrnuli některé zajímavé události, např. že Niki Lauda nastoupil do VC Španělska 1976 se zlomenými žebry poté, co se převrátil s traktorem…nebo více nepředstavili ostatní jezdce (kromě Claye Regazzoniho) Na druhou stranu to chápu, děj by mohl být příliš roztříštěn. I přes tyto drobné výtky se jedná o film, který si určitě najde své místo v dějinách kinematografie, už jen proto, že od podobně laděného filmu Grand Prix uběhlo již dlouhých 47 let…