Síla úderu (2006)

No v jednom název nelhal, byla to vážné síla... Steven Seagal tentokráte jako velitel Marshall Lawson bere svou jednotku zelenáčů na cvičnou misi do Paříže, ale hned první večer je většina jednotky zavražděna. Při pitvě se zjistí, že těla mrtvých obsahují stopy nové drogy, která uživatelům propůjčuje takřka nadpřirozené schopnosti. Ta pochází z tajného programu, kterou ukradl její vynálezce Aroon (Adam Croasdell). No a Marshall, samozřejmě za pomoci fešné chemičky Tii (Lisa Lovbrand) musí Aroona zastavit, než drogou kontaminuje zásoby vody. Až doteď by to mohlo být, pro někoho možná i zajímavé akční sci-fi béčko, ovšem jen za předpokladu, že by to natočil někdo jiný. Protože tým Michaela Keusche vyrobil něco z čeho nemůže mít radost ani fanoušek akčních filmů, sci-fi filmů a ani samotného Stevena. Ten se tady spíše drží v ústrání a film tak musí "táhnout" ostatní herci. Což je jasná cesta do pekel, protože tady herecká kvalita jednoznačně není... no aspoň na tu Lisu se dá koukat. Nezachrání to ani prostředí. pokud vám na začátku unikne záběr na Eiffelovku, tak ani nepoznáte, že je to v Paříží, není divu, když se natáčelo v Rumunsku. A akce? No sem tam někdo někoho podřeže a v poslední dvacetiminutovce si i trochu zastřílí. Steven si střihne asi 5 soubojů, které vyjma toho posledního trvají asi 5 vteřin. Zakončím to však pozitivně: horších Stevenových filmů se naštěstí po světě moc nepotuluje.

Kdo nastaví kůži (1981)

Režijní debut Alaina Delona mohl dopadnout lépe, ale také hůře. Alan si ve svém filmu střihl postavu bývalého policisty nyní soukromého očka, který má vyřešit přípád zmizelé nevidomé dívky Marty Ze všech stran je přesvědčován, aby případ nechal být, ale ve chvíli kdy je zavražděna její matka, je jasné, že tady jde o mnohem víc. Film tedy nabízí vše co klasická delonovka - neohroženého hlavního hrdinu, krásnou přítelkyni, lehce překombinovaný příběh a kvalitního postařšího vedlejšího herce (v tomto případě Michela Auclaira). Celkově vzato se stále jedná o dobrý film, zvlášť pro milovníky francouzských kriminálek, ale snímek nemá možnost nabídnout nic víc.

Stíny minulosti (2006)

Steven Seagal si (opět) zahrál roli bývalého tajného agenta, tentokráte pojmenovaného Jack Foster, který se vydá se svou dcerou na dovolenou do Evropy (ehm do Rumunska). Ale co čert nechtěl, hned na letišti je jeho dcera unesena. Postupně zjišťuje, že únosci chtěji dostat nový virus, který má Jack nevědomky u sebe, protože mu ho strčil jeho tchán, který jej ukradl z laboratoře a Jack tak chtě nechtě musí do akce. No jedná se o typický produkt pozdně seagalovského období, který ale z nějakého důvodu docela funguje. Film má spád, nemá zbytečně překombinovaný děj, byť nelogičnosti by se jistě našly, akce je dávkována rozumně byť není na nijak vysoké úrovni. Co bylo pro mne překvapení byla přítomnost známé britské herečky Imeldy Staunton, která si zde zahrála americkou velvyslankyni. Stíny minulosti bezpochyby patří mezi Stevenovy horší filmy, ale film mě během 92 minut délky mockrát nenudil což se musí ocenit.

Špatnej polda (2009)

Poručík Terence McDonagh (Nicolas Cage) rozhodně není žádný idylický policajt, po úrazu zad bere prášky proti bolesti, zadržuje drogy, které pak fetuje, sází tísice dolarů na americký fotbal a chodi s prostitutkou Frankie (Eva Mendes), takže je jen otázka, kdy ho to všechno semele. Celý film je postaven především na herectví a postavě ztvárněné Nicolasem Cagem, který si roli celkem užil a amorální a často sjetý polda mu sedí, ostatní herci už tolik prostoru nedostávaj což jejich výkon omezujeí, snad až na Evu Mendes a v druhé půli taky rappera Xzibita. Příběh má své hluchá a lehce zmatená místa, ale zároveň umí udržet pozornost až do konce, který ovšem působí vzhledem k celému ději poněkud uměle. Celkový dojem z filmu je poté rozporuplný, stejně jako Terence, je to dobrý polda co dělá špatné věci, nebo špatný polda co dělá dobré věci? Nakonec volím lehký nadprůměr, ale přesto se jedná o zajímavý snímek s obstojně hrajícím Nicolasem Cagem.

Batman začíná (2005)

Batmana, jednoho z nejstarších a nejznámějších komiksových hrdinů, není určitě třeba představovat. Koneckonců už má na kontě čtyři filmy, natočené Timem Burtonem a Joelem Schumacherem. Na popáté se Batmana rozhodl zrealizovat Christopher Nolan, který se rozhodl pro úplný Batmanův restart, což výplývá i z názvu snímku. Můžeme tak sledovat mladí budoucího milardáře Bruce Wayna a jeho přeměnu v temného rytíře. Christopher Nolan se rozhodl pro co možná nejvíce realistické a civilní ztvárnění Batmana a Gothamu, stejnou měrou se věnuje také osobnosti a psychice samotného Bruce. Takže psychologické drama? Ne, tak úplně, přece jenom je to Batman, takže v druhé polovině dochází i k nějaké té akci a nechybí ani batmobil. Film také nabízí plejádu známých herců v hlavní roli si zahrál Christian Bale a byla to jednoznačně dobrá volba, ale i další herci - Michael Cane, Liam Neeson, Gary Oldman, Morgan Freeman a další mají co nabídnout a přispívají k přiznívému vyznění celého snímku.

Železní andělé (1987)

Železní andělé jsou mnohými povážováni za hongkongskou odpověď na Charlieho andílky a také já musím uznat, že něco na tom určitě bude. Byť rozdíly se najdou, například Charlie se tady jmenuje John a jeden z andělů je chlap. No dobrá moc velké rozdíly to nejsou, ale přesto v konečném důsledku z toho vycházají Andělé vítězně. Rozhodně to, ale není příběhem, který je tradičně až na druhé koleji, Policisté podniknou zátah na makovicová pole a mafie se jim začně mstít, policisté jsou z vražd celý bezradní a tak s pomocí Američana Alexe (Alex Fong) najmou tým Andělů v podání Moon Lee, Elaine Lui a Hideki Saijo, aby porazili gang madam Sue v podání Yukari Oshimy. Pro průměrného znalce hongkongských filmů to nejsou extra známá jména, ale v konečném důsledku to vůbec nevadí. Po tradičíním úvodním seznamování s postavami už, ale najiždí ta správná akce, kdy se střelivem ani souboji nešetří a například závěrečný souboj, kterého se účastní pouze dámy, se jen tak nevidí. Železní andělé jsou tak klasickým hongkongským snímkem z konce 80. let.

Nebuďte policajta (1988)

Klasické francouzské kriminální drama z nikým jiným než s Alainem Delonem bojujícím proti Bratrstvu policie - spolku policajtů, kteří vzali zákon do svých rukou. Téma mstících poldů není v kinematografii nic nového a Nebuďte policajta je v tomto směru standartním snímkem. Alain Delon hraje tak, jak jsme u něj za ty roky zvyklí, ze špatných poldů dostává nejvíce prostoru logicky Michel Serrault, z jehož strany, je to také očekávaný výkon. Nebuďtě policajta bohužel nijak výrazně nevybočuje z řad ostatních francouzských kriminálek 70. - 80. let, ale přesto se jedná o zajímavý film pro fanoušky jak daného žánru, tak samotného Alaina Delona.

Diktátor (2012)

Sacha Baron Cohen se po třech letech vrací v dalším originálním snímku, který troufnu si říct, je tím nevtipnějším jaký kdy natočil. Tentokrát přichází se zcela novou postavou generála admírala Aladeena z fiktivní severoafrické země jménem Wadiya, který si žije v klidu a míru, jako neomezený vládce do doby než mu pohrozí západní mocnosti vojenskou intervencí. Rozhodne se vydat do USA, aby předstoupil před OSN. Krátce po příjezdu je, ale unesen a nahrazen svým dvojníkem, který má na půdě spojených národů podepsat novou demokratickou ústavu. Aladeenovi se podaří se uniknout, ale přijde o své poznávací znamení - svůj vous. Zůstane sám, ale s touhou se vrátit na své právoplatné místo. Tolik torzo příběhu, který ale v konečném důsledku není příliš důležitý, protože tento film je především o vtipech, kterých je v rámci filmu nepočítaně a jsou všech druhů a stylů, jak to už Sachy koneckonců bývá. Nutno podoktnout, že jsem se už dlouho u žádného filmu tak nenasmál a po rozpačitém Brunovi, je to opět návrat do nejvyšší ligy. Sacha upustil od dokumentárního stylu a filmu to jen prospělo, stejně jako účast známých herců (Ben Kingsley, John C. Reilly, Anna Faris), kteří kvalitu Diktátora posouvají zase o něco výš. Přesto právě díky množství fórů bylo upozazděno celkové poselství filmu, které se smrsklo na Aladeenův závěrečný projev, takže tady máme "jen" nekorektní komedii, ale sakra vtipnou.

Batman a fantom (1993)

Batman a fantom je animák, jak má být. Příběh se točí kolem tajemného Fantoma, který postupně popravuje mafiánské bosse v Gothamu. Zločinci a policie si, ale myslí, že Fantomem je právě Temný rytíř. Ten znovu potkává svou starou lásku Andreu Beaumontovou a my tak můžeme ve flashabacích sledovat Batmanovy záčatky (a nakonec příjde i Joker). Dle mého názoru velmi zdařilý film, který má jak dobrý příběh, tak správnou temnou atmosféru a jako hraný celovečerák by se za sebe (narozdíl od jiných filmů s Batmanem) nemusel stydět.

Muž z Acapulca (1973)

Výborná komedie o nepolapitelném a neodolatelném agentu Bobu Saint-Clareovi a jeho "stvořiteli" osamělému spisovateli Francoasi Merlinovi. Skvělé gagy místy poměrně drsného ražení se snoubí s krásným prostředím Acapulca a také s krásnou Jacqueline Bisset. Jean-Paul ukazuje, že zvládá jak drsné kriminálky, tak bláznivé komedie. Ačkoli filmu by možná prospělo, kdyby se děj věnoval jen rovině špionážní parodie, tak i přesto se jedná o jednu z nejlepších francouzských komedií, na kterou se vždycky s potěšením podívám.