Dexter - Nová krev (2021) (série)

SPOILERY. Touto návratovou minisériou som sa vrátil späť do vysokoškolských čias, keď som sa týždeň čo týždeň bál o život Dextera. Asi žiadny iný seriál mi také intenzívne emócie neprivodil, možno ešte Six Feet Under (kde hral hádajte kto). Z pôvodneho seriálu sa mi páčila narozdiel od mnohých fanúšikov každá jedna séria (jedna viac, iná menej), aj tá zatracovaná ôsma. Páčil sa mi príbeh okolo Dr. Vogel, jej strateného syna, vzťahu Dextera a Hannah (kde sa vyprofilovalo, že aj psychopat ako Dexter je schopný hlbokých citov, aj lásky) a aj s ukončením tej série som dokázal žiť. Po vzore Breaking Bad všetci čakali rovnaké možné zakončenie aj Dextera. No tu zomrela druhá najdôležitejšia postava - Dexterova sestra, na základe čoho si Dexter uvedomil, že jeho "dark passenger" je zhubou pre jeho najbližšie okolie a namiesto vysnívaného života s ďalšou sériovou vrahyňou a poloosirelým synom sa rozhodol nafingovať svoju smrť a utiahnuť sa do nejakého neurčitého zrubu. Veď to nie je až tak zlé, nie? New Blood začína práve tam, kde sme naposledy skončilo. Dozvedáme sa, kde sa to vlastne Dexter usadil a vybudoval si nový život. Tie prvé dve epizódy sú skvelým uvedením do deja a za mňa aj takou malou paródiou na idylické béčkové filmy z amerického malomesta, kde sa všetci majú radi a pomahájú si. Potom sa objaví stratený syn a bohužiaľ, aj "dark passenger". Postava Harrisona mi prišla silne štylizovaná, ale napokon poslúžila ako solídne pojítko medzi životom v Miami a Iron Lake. Záporák v podobe Kurta Caldwella by zahviezdil aj v najlepších rokoch seriálu. No a napokon tu máme záver. V podstate taký, aký očakávali iní fanúšikovia pre ôsmimi rokmi. Dexter čoby sériový vrah je odhalený a jeho predtým milujúce okolie mu ide po krku. Fanúšikovia chceli v tejto úlohe vidieť Batistu, Quinna, možno aj Masuku a iných špičkových kriminalistov z Floridy. Napokon je Bay Harbour Butcher odhalený mladou policajtkou zo zapadákova, ženou, príslušníčkou minority, osamelou matkou. V tomto je návratová miniséria poplatná dobe, v ktorej vznikla. Ale Dexter si za to môže sám - nemal venovať toľko úsilia, aby unikol svojej minulosti v Miami a potom si začať s policajtkou. Michael C. Hall v Colbertovej talk show povedal, že New Blood natočili, aby napravili pachuť v ústach fanúšikov, ktorá zostala po ôsmej sérii. Pre mňa bola celá New Blood päťhviezdičková, no po finále zas páli záha mňa. Záverečnú epizódu som si pustil s takými očakávaniami a zimomriavkami, ako už hádam desať rokov nie a napokon je pointou toho celého, že Harrison nie je až taký skazený ako Dexter (čo sa samozrejme korunuje popravou vlastného otca). Vražda Logana je síce silnou kávou, ktorá by akoby ani nepatrila do tejto série, celého seriálu a Dexterového charakteru. Stala sa pomyselným neuralgickým bodom, po ktorom bolo jasné, že iné východisko ako smrť neexistuje. A pritom to celé bola len skratka v uponáhľanom finále a mnohé otvorené veci ostali neuzavreté. No ale nejako sa to už celé skončiť muselo, tvorcovia majú od fanúšikov nadosmrti pokoj a ja som rád, že mi Showtime doprial takýto návrat môjho najmilovanejšieho seriálu všetkých čias a ani ten záver ma neodradí dať menej ako päť hviezd. Lebo Dexter.

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Mal som v pôvode to celé odsúdiť za to, že neprizvali JKR, lebo povedala, že ľudia ktorí menštruujú sa nazývajú ženy. No to by človek musel zlomiť palicu nad celým Hollywoodom, kde preskočilo už hádam každému. V dokumente pre mňa bolo zaujímavé sledovať to, ako rozdielne pristupovali k práci jednotliví režiséri. Z ľudského hľadiska je najzaujímavejšie rozprávanie hlavného hereckého tria, ktoré séria katapultovala do prvej ligy. Alebo rozprávanie predstaviteliek Ginny či Luny, ktoré k podobnej úrovni už nikdy nepričuchnú. Pomerne komicky vyznievajú vstupy hereckých es ako Gary Oldman, Helena Bonham Carter či Ralph Fienes, ktorí sa tam v celkovej stopáži série akurát mihli, no tvária sa, ako keby to aj v ich kariére bola zásadná vec (a nielen bezvýznamná avantúra). Ja som bol vždy fanúšikom skôr knižnej série, než tej filmovej a preto som aj tento dokument bral s rezervou. Nebolo to ničím zvláštne, ale celkom fajn vhľad na to, ako to na pľaci asi vyzeralo. Večná škoda, že sa toho nedožil Alan Rickman - bol by to celé vyšvihol - tak, ako aj celú pôvodnú sériu.

Dej si pozor! (2016)

Chcel som netradičný vianočný film a to sa podarilo. No brať to aspoň trochu vážne sa nedalo.

Odpojit (2012)

Niečo také som už hádam z americkej produkcie ani nečakal. Podobné filmy som vídal akurát zo Škandinávie. Mozaikové filmy pritom nemám veľmi rád, ale Rubin to namiešal naozaj skvelo.

Quo vadis, Aida? (2020)

Je tu podobný vzorec ako pri Titanicu - okolo fiktívneho príbehu jednej rodiny je vykreslená tragédia jednej historickej udalosti. A keďže ide o vyobrazenie osobného boja hlavnej hrdinky, tak sa dá odpustiť tendenčnosť a neriešiť, či sú tu Srbi tí najväčší grázli a či aj Bosiaci páchali vo vojne zverstvá. Masaker v Srebrenici tu je vyobrazený verne a navyše vynikajúco po filmárskej a hereckej stránke.

Dva muži ve městě (1973)

Film, v ktorom podla mňa nič nefunguje. Hlavný záporák je úplne absurdný, bývalí parťáci (lupiči) hlavného hrdinu sú až groteskní. Smrť prvej manželky len tak akosi prebehne. Potom sa ožení opäť, čo sa spomenie len tak mimochodom. A za smiešnych okolností nastáva vražda. Funkčná je podľa mňa iba posledná polhodina - t.j. príprava na tragický koniec.

Mraky odtáhly (1996)

Zozačiatku som myslel, že sa mi to bude páčiť velmi. Absurdný humor tu bol použitý veľmi dobre a skvelo striedal tie depresívne momenty. No neskôr už prevažovala iba depka, až mi to prišlo ako ľavičiarska agitka (hoc nie tak sračkovito natočená ako to robí Ken Loach). Herci hrali však velmi dobre.

Země nikoho (2001)

Ak to mám brať ako autorskú licenciu, tak ten film je fajn. Zo začiatku sa tvári ako komédia, neskôr zvážnie. Tragikomické momenty sa síce objavia aj v druhej polovici filmu, ale len na podkreslenie absurdnosti danej situácie. Ak by som však mal film brať ako niečo reálne a ako protivojnovú agitku - čím sa snaží byť, tak by to u mňa prepadlo (hoci Akadémia toto ľúbi). Občianska vojna v Juhoslávii mala zmysel, lebo po nej všetci tí diktátori, vrahovia a psychopati skončili mimo zákon. A neviem, či odpoveďou pacifistov na to, keď takíto na vás pošlú armádu je nechať sa pozabíjať.

Blbec k večeři (1998)

Nikdy si o filme vopred veľa nezisťujem, no tuto som si po letmom prečítaní anotácie myslel, že sa môžem tešiť na reálnu večeru s "blbcami". Nakoniec z toho bola "jednoizbovka" s kostrbatým morálnym posolstvom. A na to, že to nebola bláznivá, ale skôr trpká komédia (na ktorej som sa jediný raz nezasmial), tak herci šialene prehrávali. Tieto negatíva vyťahujem len na margo toho vysokého hodnotenia na ČSFD, ktorému absolútne nerozumiem. Na Rotten Tomatoes to má 74%, čo mi už príde realistickejšie.

Nikdo (2021)

Zozačiatku sa to tvárilo ako vážny film, s akou takou snahou o psychológiu postáv, až sa napokon ukázalo, že má ísť o blbinku. Mala to byť bohapustá zábava, no mňa to nebavilo. Dve hviezdičky nedávam len vďaka postave otca hlavného hrdinu, ktorá bola v konečnom dôsledku naozaj zábavná.