Schindlerův seznam (1993)

Každý, kdo tento film viděl, pochopil, že pohyblivé obrázky jsou stejně cenný druh umění jako literatura, hudba, architektura apod. Profesionalita se tomuto filmu nedá upřít, ačkoliv ty kouzla s objektivy a stíny jsem nezaregistroval. Možná kvůli své neznalosti filmového umění, možná kvůli tématu a působivosti, které nedovolí všímat si "detailů". Zvládnout takto dlouhý film naplno scénáristicky i režijně je téměř nemožné. I Schindlerův seznam má svá slabší (zdlouhavá) místa, ale ten často kritizovaný závěr bych k nim neřadil.

Grand restaurant pana Septima (1966)

Louis de Funès coby majitel jednoho velkého restaurantu. Tradiční funèsovský humor - třeba kdy dá Septim klavíristovi pokyn, aby přepsal státní hymnu, kterou hraje celý orchestr, pro tři muzikanty. Za to, že se toho úkolu zhostí, mu pak přivře ruce do klavíru... Souhlasím, že první polovina je lepší (to je jedna perla za druhou - Pojďte sem a napište mu trestné body! nebo Za trest opíšete ?krát menu!!). V té druhé jsou některé scény přehnané (jízda autem po střeše). A ta pointa mi také neseděla.

Pošetilost mocných (1971)

Tance, španělské rytmy, kostýmy, hudba... trochu western? Tak to bude asi důvod, proč mě tohle vůbec nezaujalo. Nejlepší film s Funèsem to rozhodně není.

Pravdivé lži (1994)

...Před a po velkém díle je třeba oddych... Tohle je sice dobře odvedená práce, ale já tam nenarazil na ten pravý Cameronův rukopis. Pravdivé lži jsou parodií na akčňáky se vším všudy: Harry vystřílí všechny stráže v objektu a za chvíli už vychází z koupelny a lehá si k manželce. Nebo ten samopal skáčící po schodech, který také zlikviduje všechny nepřátele (nebylo něco podobného náhodou v seriálu Věřte nevěřte?). Schwarzenegger se ale fakt rozehrál a jeho manévry se stíhačkou na konci filmu byly k popukání.

Kráska v nesnázích (2006)

Milé překvapení! Od Pelíšků jsem šel s hodnocením každého Hřebejkova filmu o hvězdičku níž a Kráska to s podporou skvělých hereckých výkonů a soundtracku vytáhla o dvě výš! Taková reputace a podívejme: Kráska měla srozumitelnější a přesvědčivější příběh než třeba o rok mladší Slámův hit Štěstí. Hvězdou číslo jedna je bez debat Jiří Schmitzer (z jeho postavy otčíma jde fakt děs!), pak samozřejmě Jana Brejchová, charismatický gentleman Abrhám a tak dále. I výkon Ani Geislerové byl nejlepší z jejích filmů, které jsem zatím viděl.

Prázdniny pana Beana (2007)

Uznávám, že jde hlavně o rekapitulaci toho, co už známe ze seriálu. Většina fórů je opravdu okopírovaná, takže by pro největší fanoušky pana Beana šlo udělat kvíz s názvem "Která epizoda to byla?" Scéna, kdy Bean ztratí autobusovou jízdenku a značne ji "pronásledovat", vážně nedává smysl. Tolik kritika. Beanovy původní skeče zbožňuji a i jeho druhé vystoupení ve filmu mě vcelku pobavilo (V.I.P. legitimace na festivalu v Cannes, jízdní kolo přejeté tankem ... aneb k čemu je dobré nikdy nevypínat videokameru :-D). Filmových komedií je spousta a ne každá dokáže v takové míře pobavit.

Apollo 13 (1995)

Kosmonautika mě nikdy moc nezajímala, na tomto filmu oceňuji hlavně technickou stránku. Člověku, který v tehdejší době nebyl na světě a jména těch všech kosmonautů zná jen z doslechu, film nijak závratnou porci napětí nepřichystá. Zfilmovat skutečnou událost (zvlášť z moderní historie) je velmi náročné a zde hodně zaujme plejáda známých herců.

Miluj mě, prosím (2004)

Tenhle film musel vzniknout tak, že scénárista jednotlivé obrazy naházel do klobouku, z kterého pak režisér náhodně tahal - a v tomto pořadí je poskládal do filmu. Tento děj dostat na papíře, nepoznal bych, kde je konec...

A.I. Umělá inteligence (2001)

Vědecká konference. Mech-žena - prototyp, který zatím neumí milovat. Slovo "láska", které na této konferenci zazní častěji než by se od této situace očekávalo. Pokrok se blíží. Čeho bude schopen nový model - robodítě? To jsou úvodní minuty A. I. Jde o působivý film plný napětí i dojemné atmosféry. Přiznám se, že v závěru jsem se zamotával, přesto jsem však do závěrečných titulků ani nedutal. Triky jsou základem tohoto filmu, ale žádný tam není jen jako ukázka "co už s nimi všechno jde na plátně vytvořit" (jak je tomu u Hvězdných válek). Byl jsem pln zvědavosti, jaký bude výsledek společné práce Kubricka se Spielbergem. Jejich filmy jsou značně odlišné - u Kubricka mě oslovily víc ty šokující než filosofické, u Spielberga zase víc vážný film než sci-fi. A co se nestalo? Výsledek mě příjemně potěšil. Za 5*. (...) A ty scény v roboaréně byly šokující, ne že ne!

Lásce na stopě (2001)

Takhle vstřícný romantický film jsem snad ještě neviděl. Film, z kterého čiší nápaditost a který chrlí pozitivní náladu! Poté, co pochválím herce a hudbu, musím ještě něco přidat (tenhle nádherný snímek si nezaslouží krátký komentář)... ;-) Narazil jsem na něj náhodou přes profil Kate Beckinsale. Nesmírnou radost mi udělal důkaz, že se v nenápadném filmu s mimimem televizních upoutávek skrývá takovéhle kouzlo! Nenapadá mě film, který by se pro zpříjemnění vánoční atmosféry hodil více. Nadchnul mě i přesto, že jsem ho viděl v červenci :-)