Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Dvě slova: Jednoduše geniální. Steven Spielberg si natočil akční dobrodružák, který je ve všech ohledech tak precizní a dokonalý, že je tou nejčistčí ukázkou filmové klasiky. Takovou dokonalost už nelze vylepšit, ale jen sprostě vykrádat. Dnešní zoufalé dobrodružáky jsou toho důkazem.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Naprosto dokonalé vyvrcholení celých Star Warsů. Hustá atmosféra, dechberoucí dějové vrcholy, precizně zmáknuté souboje, temnota a láska k virtuálnímu světu dovedená do krajních mezí.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

I když Impérium bylo o fous lepší, hlavní zásluhy na tom má právě tento úplně první díl a taťka George Lucas. Za položení základního kamene pro nejpropracovanější sérii v dějinách kinematografie bude asi navždy v našich srdcích.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Dokonalost. Po shlédnutí I. a II. epizody jsem už ani ve snu nedoufal, že budu moct tohle slovo použít po tom, co budu dvě hodiny hltat to, co udělalo nesmrtelným V. epizodu. Akorát ještě s lepšími triky. Zkrátka, kdo Star Wars (jako já) miluje, musí zákonitě milovat i tenhle film, protože je naprostými orgiemi všeho, čemu se dá fandit. Parádní velkolepá podívaná s naprosto strhující přeměnou Anakina v Darth Vadera a nejvypjatějším závěrem, jaký pamatuji.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

V jedničce jsem se na nový styl ideálně naladil a tak jsem s druhým, díkybohu ještě o něco lepším a zábavnějším pokračováním prakticky neměl problém. Lucas už se té původní sérii očividně přibližuje, ale ve srovnání s ní musím přeci jen ještě hvězdici ubrat. Snad trojka :-)

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Vzhledem k neskutečným očekáváním jsem teď pochopitelně taky trochu zklamán. George Lucas novou trilogii nerozjel v takovém stylu, v jakém tu první. Ale navzdory tomu jsem se skvěle bavil - skvělá rodinná popcornová zábava jako vyšitá, které ubližují jen trochu lacinější triky a jako o život hláškující Jar Jar Binks.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Vcelku dobrý a zábavný akční film. Ale pokračování slavného, klasického a legendárního a Terminátora? Je mi líto, ale to ne. To čumim. Vzpoura strojů mi totiž přijde spíš jako efektní a místy kupodivu i poměrně vtipná parodie na to, co v předchozích dvou dílech James Cameron tak poctivě budoval. A parodii, která vlastně ani parodíí být neměla nemůžu dát víc, než 3*... Většinu filmu to tak trochu kopíruje dvojku, jenže už to tu všechno bylo a tady je to ještě k tomu nudné a nedodělané... Jsem zkrátka zklamán. Ale alespoň ponaučení pro příště. Od comebacků po delší době nebudu už nikdy nic očekávat. Lepší být příjemně překvapen, než naprosto zklamán.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

James Cameron je zkrátka M A C H R. Natočil film, která sklidil neskutečný úspěch a tak ho napadlo, že když dokázal něco takového tak jednoduše, tak proč to nezkusit trochu složitěji... Natočil dvojku o hodinu delší než jedničku, použil hlubší příběh, více efektů a celkově si dal o něco víc záležet. A vyšlo mu to fantasticky. Celý svět mu může děkovat. Terminátor 2 se totiž stal více než klasikou, ale i s odstupem téměr dvaceti let neuvěřitelně úchvatnou a efektní podívanou a jedním z nejlepších akčních filmů vůbec.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Třetí X-Men už nemá ani zdaleka na druhý díl a bohužel ani na první. To rodinnější pojetí, kdy už se většina scen nebere jako efektivní thriller, ale spíš takový sci-fi dobrodružák asi spostu fanoušků série naštvalo - mě ale například vůbec nevadilo - proč se snažit být za každou cenu stejný, když můžete být jiný a přitom takřka stejně efektivní - jenom trošku jinak. Se Singerem nesrovnávám, ale hodnotím v rámci nenáročné dobrodružné hollywoodské zábavy. A mám jasné 4*.