Druhá strana naděje (2017)

Moje první setkání s Kaurismakim. Musím říct, že jsem dlouho ze začátku vstřebával ten styl. Je to opravdu, jak z jiného vesmíru. Topornost dialogů, absurdita, kdy v každé finské hospodě hrají americké blues, všichni mají košili zásadně zapnutou včetně posledního knoflíčku, na policejní stanici mají psací stroj, ale jinak tam jsou věci moderní, herci, kteří mají v podstatě stále jeden neutrální výraz, chovají se nelogicky, podivný konec. Ten film je tak strašně divnej. Ale je tam pár momentů, kdy jsem se smál, souviseli hlavně se scénami v restauraci. Asi nejlepším momentem byla výroba sushi. 55%

Poslední rodina (2016)

Těžká depka v podání tragického příběhu o malíři, který je trochu divný, jak už umělci bývají, má však ještě divnějšího syna. Příběh, kde snad není jediná pozitivní věc. Film je občas i vtipný, to jo, ale je to dost černý humor, který mi místy přišel až nemístný. Z některých věcí se prostě sranda nedělá a když jo, působí to křečovité a nepříliš vtipně. 60%

Wilsonov (2015)

Celkem by mě zajímalo, co pan scénárista hulil, když psal toto veledílo. Pěknou výpravu v čele s historickými vozy, kostýmy, dobrými maskami atd. absolutně zahodil, protože je to prostě neskutečná slátanina. Při tom by to jako krimi alá Sherlock mohlo fungovat, ale takhle? Nesmyslný koktejl Ameriky, černochů, židů, démonů, vymýtání. Parodie, komedie? Jo, jednomu vtipu jsem se opravdu zasmál, ale jinak jsem na to od začátku koukal s otevřenou pusou a nechápal. 25%

Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho (2016)

Zajímavý film o místy extrémní přípravě boxera na mistrovský zápas, o jeho pocitech, enormním tlaku veřejnosti, médií, které mu znemožňovaly se soustředit na trénování, o zamilování, které trochu upozadilo jeho zájem o trénink a o jeho vnitřním boji, kdy si přemýšlí nad tím jestli to vůbec má smysl, že by chtěl být radši s přítelkyní. Film je černobílý, což dobře podtrhuje atmosféru. První půlka filmu je pomalejší, ve druhé půli už to má náboj, sparingy jsou natočeny zajímavě, stejně jako samotný zápas a třeba atmosféra obrovského atletického stadionu při příchodu na zápas je přímo elektrizující. Není to blockbuster, takže tempo je pomalejší, ale film zase působí mnohem opravdověji než třeba Rocky. 68%

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Seriál mě zaujal hned od prvního dílu. Ta zápletka je totiž natolik originální, alespoň v českém prostředí, že to činí seriál nesmírně zajímavým. Hlavní motiv je sice inspirován zahraničním seriálem Life on Mars do značné míry, ale i tak nabízí své. Druhá věc je výprava. Autoři si dali záležet na vytvoření prostředí 80. let, ať už jde o dobová auta, prvky prostředí nebo různé detaily a drobnější předměty. Třešničkou na dortu je pak skupina Sloky Luboše Nováčka, jasně parafrázující Kroky Fr. Janečka, která vystupuje na Festivalu politické písně a hraje vlastní "dobové" songy. Trošku nedotažený pro mě zůstává poslední díl, kdy toho spousta sedí a dá se vysvětlit, třeba, že všechno, co se odehrávalo v jeho hlavě v kómatu se poskládalo z informací v onom zápisníku, ovšem některé věci v propojení s realitou současnosti už smysl nedávají. Mám na mysli například klíče od baráku, do kterého směřuje z nemocnice nebo znalost některých informací, které v zápisníku asi být nemohly. 75%

Gangster Ka (2015)

Čekal jsem, co dostanu od tvůrců Cirkusu Bukowsky a Rapla, u kterých se mi líbila atmosféra a bavili mě. Klasické letecké záběry zde jsou, Hynek Čermák ve velmi podobné poloze a atmosféra podobného nádechu také. Krejčíř a Mrázek jsou poměrně rozpoznatelní, ostatní už jsem si musel dohledávat. Spousta informací se mi doplnila jako dílky do skládačky z toho, co už jsem znal. 70%

Paterson (2016)

Silně poetický lyrický snímek o řidiči autobusu a jeho obyčejném životě. Potud nic zajímavého. Tento řidič však píše zajímavé básničky, které se nerýmují, ale mají v sobě poetiku, má hodně srandovního buldoka, podivné známé v baru, kam chodí každý den a zvláštní exotickou manželku, se kterou, i když jsou oba úplně jiní, se vzájemně podporují ve všem. 70%

Domácí péče (2015)

Pěkné civilní ztvárnění pečovatelky v podání Aleny Mihulové. O Lvu za nejlepší herecký výkon nelze moc polemizovat. Trochu mi tam neseděla ta linka s léčitelstvím a ohýbáním lžic. To mi tam přišlo trochu násilně naroubované. 66%

Tři veteráni (1983)

Klasika mezi českými pohádkami, i když to není tak úplně klasická pohádka. Má to v sobě hodně humoru, řekl bych i skrytou satyru, moderní prvky a filmovou atmosféru. Za to může jak Werichova předloha, tak i zpracování. Hodně je vidět i ruka Svěrákova, jeho humor a práce s ním souvisejících lidí - Uhlířova hudba, Gerendáš. 80%

Anthropoid (2016)

Škoda těch jazykových nuancí. Trochu to kazí dojem, Češi a Slováci mluví anglicky, někteří lépe, někteří hůře, ale Němci taky. Německé charaktery nedostávají moc prostoru, chtělo to aspoň nějakou scénu s Heidrichem před atentátem. Určitě by to pomohlo také ve vylepšení první poloviny filmu, která dost dlouho stagnuje až do scény atentátu a nic moc se tam neděje. Závěrečná pasáž v kostele je dobře udělaná. Jediné, co bych na ní vytknul je fakt, že při střelbě, kdy jim dochází munice nesáhnou po německých samopalech, i když je mají všude kolem sebe. To působí trochu jalově. 67%