Žena v černém (2012)

Lepší průměr + jedna hvězdička navíc za skvělou pointu s houpacím křeslem.

Mzda strachu (1953)

Budovatelský film kapitalistického typu z doby, kdy ještě nebyl vynalezen dynamit, a kdy se k hašení ropných vrtů používal glycerín nalitý do nitra. Odehrává se v jakémsi jihoamerickém státě, kde neplatí takřka žádný fyzikální a chemický zákon a kde se lidé chovají jako osmiletý děti. Jedna hvězda za kozu v letadle a druhá za ropné jezírko.

Vaterland - Lovecký deník (2004) odpad!

"Já nevím, pane režisér, jsem z toho scénáře nějaký zmatený. pokud do toho natáčení máme jako českátelevize dát tolik peněz, tak bych tomu rád rozumněl..." "Čemu nerozumíte, pane produkční? vždyť je to jasné, ta hlavní myšlenka je přece zřejmá, a ta podhlavní myšlenka taky, a ta vedlejší myšlenka je taky průzračná a tua podvedlejší myšlenku pochopí i naprostý blbec..." "Aha, tak já se nad tím ještě zamyslím, hm, hm, aha, už to začínám chápat, no jo vlastně, máte pravdu, je to jasné, stačilo se zamyslet, dobrá, takže to natočíme!" =========== Aby bylo jasno: Nejsem proti skrytým a nejasným myšlenkám, temným proudům, divokým aluzím atp. Ale nesmí to být zpracováno tak příšerně AMATÉÉÉÉÉÉÉRSKY!!

Zdrojový kód (2011)

Ach ty sladké americké konce, kdyby jich nebylo, to by hned bylo o hvězdičku více... "Dobrej námět, ale jak natočit stav mysli?" --- "To je snadný, něco natočíme, a řekneme, že to je stav mysli!"

Život Briana (1979)

mj. Nejveselejší kamenování všech dob.

Randall a Hopkirk (1969) (seriál)

Dobrá, Dobrá, je to možná kultovní seríál našeho mládí a dětství (mluvím o kategorii 50+), ale přátelé, pohleďme pravdě do očí, vždyť jsou skoro všechny díly SLABODUCHÉ, některé kiksy jsou jako z céčkové matlaniny - např, jak se prohýbají kartónové stěny při rvačce v Monte Carlu... Klíčový nápad se velmi rychle okouká a většina zápletek - třeba ta s výměnou peněz před spálením je naprosto pitomá. Jedna hvězda za nápad, druhá hvězda za vzpomínku na děství. Dabing slušný. Ustřední melodie vlezlá, ale to je součást hry. Jenom škoda, že se toho nechopil scénárista, který dokončil alespoň základní školní docházku!

Sherlock (2010) (seriál)

Ano! Ano!! Ano!!! lepší a chytřejší ZÁBAVU si nedokážu představit. A ještě pochvala za dabing a za využití možnosti implementovat "lokalizaci" i do obrazu.

Verdikt (1982)

Téměř dokonalé, ale na 5* to u mne stačí. Především pro uměřený minimalismus - za celý film se nikdo nerozčílí a neřve, i ta facka je komorní. Je působivé, z jakého minima (1 se mění na 9) dokázali scénáristé vytěžit maximální zvrat a navíc to předem avízovali!! Takhle si může po finále říci (spolu s Newmanem :-), jak jsme blbí, že jsme to neprokoukli dřív. Věta: "Můžeme jako odškodnění nabídnout více, než žaloba žádá?" ukázala, že spravedlnost někdy zvítězí i efektně.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Jednoznačně nejlepší fim za mnoho posledních let - s jedinou výtkou: před divákem je přibližně ve třetině filmu "necitlivým střihem" zamlčena zásadní informace. Avšak, kdybychom tu scénu viděli v ten okamžik do konce, tak bychom přišli o hodně - takže se to dá scénáristům odpustit. Finále bylo naprosto omračující.

Tři králové (1998) (seriál)

Značně povodený opus Karla Kachyni a kol. Už jsem to někde psal, že Kachyňa byl jeden z nejlepších "techniků" režie (celosvětově) - tady to jen potvrdil. Pokud mu sedl scénář - tak **** jsou u jeho filmů minimem. Jenom několik pochval a poznámek: --- podařilo se ukázat takřka všechny "odnože" nekomunistického odboje v letech 40-41 - frajeři, zamindrákovaní, byrokrati, idealisté, bojovníci, pragmatici, zabejčenci, velitelé, prosté mužstvo,... --- Gestapo a Abwehr nejsou jen sadističtí idioti - přiznejme si, že to byla po většinu času tupá úředničina (viz germánský smysl pro přesnost a "všeevidovanost"). --- René se velmi povedl a celých sedm dílů držel skvělý Josef Carda napětí, kdo je vlastně zač. (Podle posledních objevů se však ukazuje, že to spíše nacista, než špión Fr. Moravce. Jeho dvojakost byla užitečnější pro nacisty, podle hesla: "Něco jim (čechům) dáme sami, aby byli v klidu a nečenichali u nás sami.) --- Skvělá zápletka s Varšavou - především proto, že se podařilo pointu oddálit na nejzašší mez. --- Mimořádně efektní detaily s házením klíčů do kanálu - navíc s pointou s klíči od kostela... --- Pár hnid: Morávkova smrt se skoro určitě odehrála jinak a jinde, avšak uznávám, že točit na velmi rušné křižovatce, z náž je vidět půlka dejvic asi nešlo. Morávek se ve své smrti dopustil těžké chyby, protože u sebe měl Valčíkovu fotografii, a tak přivedl gestapo na stopu parašutistům ze Silver A. To se možná mohlo ukázat nebo zmínit...Mám dojem - když tak mne opravte - že skutečný René nikdy Morávkovi údaje o přepadení SSSR nepředal, naopak to zatloukal. Kabaretní vstupy spíše rušily, zvláště v posledních dvou dílech. Zamýšlený kontrast mezi BMM srandičkami v dílech 1.-3. a jejich logickou absencí v závěru se moc nekoná - po týdnu si divák z předešlého dílu hůře pamatuje - to by mohlo fungovat u filmu. Škoda že se o BMM nedozví nikdy žádné velké a z námětu nadšené hollywůdské studio - chtělo by to 100 mil USD a dobrý scénář. Když mohli vyplácat peníze a síly na operaci Valkýra, tak by to mohli zkusit i tady. Tom Cruise jako Mašín, proč ne?