Tajemný předmět touhy (1977)

Povinný spánek! Bunuel je největší pako v dějinách kinematografie, ne tak dobré jako Nenápadný půvab buržoazie, přesto však velmi dobré! Akorát mne štve, že jsem nepochopil tu metaforu s vyšíváním - ale třeba to byl jen sýrrealismus v praxi...

Umučení Krista (2004)

Brutalita jako superkýč, Mele, copak nevíš, že méně bývá více. Kdyby Ježíš nevstal z mrtvých, tak by se v hrobě obracel!

Poslední pokušení Krista (1988)

POZOR mírný spoiler! Závidím těm, kteří před shlédnutím nečetli Kazantzakisův román, nebo si "neopatřili" reference o závěrečném zvratu. Do okamžiku "O" plyne film o pochybujícím Mesiášovi (s mírnými výhradami) podle ustálených pravidel, jak je nalinkovala evangelia - pravda Ježíš je tentokrát mnohem více člověk než bůh (dokonce se živí jako dodavatel křížů!) a k "božství" se musí takřka ukecávat, buď sám nebo s Jidášovou pomocí. Avšak zázraky je třeba konat, když to pomáhá jak lidem, tak i vlastnímu PR. Pochopit, že mým otcem je Bůh není zakázané... Film určitě nenudí, tedy pokud si zvykneme na určitou rozvláčnost - kterou naštěstí povyšuje Gabrielova hudba do nadpozemských sfér. První znejistění a záblesk tvůrčí geniality (režiséra, scénáristy, spisovatele a především Willema a Harveye) přichází s masovou scénou v chrámu, kdy "se revoluce jaksi nekoná". Co to má znamenat? Ježíš a sekera? Pozor... Sekera nikoliv k tesařině, ale k boji! Pak vykolejení z evangelií neustává - poslední večeře, jistě: známá slova, ale u stolu sedí nějaké ženy! Pilát si nemyje ruce - pouze mluví o politice a o zodpovědnosti politika, který právě prohrál. Cesta na Golgotu jako obraz holandského mistra - proč ne, že? Golgota vypadá jako obvykle, Ježíš je přibit a vysazen pod drápy nejútrpnější smrti - nahý !? Ale jistě - tenkrát se opravdu křižovalo v nahém stavu - bederní roušku přinesla až gotika. Film trvá 2 hodiny a my čekáme na poslední vydechnutí a "dokonáno jest" a titulky - byl to opravdu dobrý film, ale proč se proti němu tak brojilo?? Jenže Kazantzakis a Scorsese nás domů nepustí. Následuje finále, ve kterém se samotná podstata křesťanství a vlastně jakéhokoliv náboženství hroutí pod něčím naprosto přirozeným: prostou touhou žít. Jenže, co je přirozenější - touha po obyčejném, jakžtakž spokojeném životě, nebo touha po víře? Má pravdu Ježíš, nebo Pavel, nebo Jidáš? Diváku vyber si! Není to snadné. Je to úkol na celý život. Po tomto filmu už nemohu být takovým ateistou jako dříve.

Fontána (2006)

Triviální mišmaš různých vyčtenin a esoterických blábolů - a vykrádačka všeho možného od Dostojevského po Mela Gibsona. Nuda nejen narativní a i vizuální. Takhle to dopadá, když se ideou posedlý génius rozhodne natočit pomocí geniálních technických udělátek geniální film a nikdo mu to nepřipomínkuje. BTW už dlouho jsem neviděl tak útočný protikřesťanský film. Asi má pan režisér nějaký zakořeněný problém, že by ho macecha nutila chodit v neděli do kostela?

Revizionáři (2012)

Ukázka boje dobrých s dobrými. Tak mne napadlo, jestli nám (a nejen Američanům) ta demokracie ňák příliš nehypertrofovala - tj. nepřerostla přes hlavu, jinak naprostý souhlas s Charliem84.

Amadeus (1984)

Mimo jiné: Nejlepší skloubení Hollywoodu a jeho peněz s evropskou kulturou

Smrt v Benátkách (1971)

Nejlepší film na světě. Jestli si myslíte něco jiného, pak dokažte, že nemám pravdu!

Jeden musí z kola ven (2011)

Byla to dřina, ale stálo to za to! Kromě zapeklitého děje, kde se "vůbec, ale vůbec nic neděje", je divák "technicky" znevýhodněn, protože sám bez jakéhokoliv upozorňování je z aktuálního času odvlečen do retrospektivy, představy/vzpomínky konkrétní postavy či dokonce do Istanbulu. Protože jsem snad nic důležitého neprošvihl, tak jsem byl bohatě odměněn. Nebo si to alespoň myslím... Protože jestli někde sovy nejsou tím, čím se zdají být, tak je to v tomhle filmu a to SPOILER!! ani nemusejí vylétat z hořícího krbu! Pana režiséra je třeba bedlivě sledovat!

Lidice (2011)

Jaký scénárista, takový průšvih! Ovšem ostatní se nenechali zahanbit...

XXY (2007)

FIlm bohužel silně doplatil na svůj přehnaný minimalismus. Téma a příběh si jistě zasloužilo více, než jen rozehrání klíčové situace. Navíc divák musí obezřetně PO CELÝ FILM! sledovat všemožné narážky, aby se mohl v problému orientovat. Jistě - polopatistická přednáška v úvodních deseti minutách, a pak rozjetý příběh, kdy už divák vše důležitý ví, je taky špatně - ale tady by byla zlatá střední cesta mezi "artem" a "hollywodem" úspěšným kompromisem. Jakmile jsme zjistili v čem je problém, proč ti lidé přijeli, proč dala Alex Vandovi do nosu a proč se Alex tváří tak krásně smutně, tak byl konec... Abych nezapomněl pochválit: Tak veškerá mládež odvedla ve filmu dokonalou práci, kamera byla uměřeně cudná a pokud divák chtěl, tak si mohl odnést i nádherné drobnosti - třeba scéna ve sprše.