• Pohádka

Kouzlo svatební noci (1993) (TV film)

Nic světoborného, když nechcete o ničem přemýšlet, tak to jako oddychovka stačí.

Ve službách papeže (1965)

Hrdost, pokora, úcta. Tahle tři slova mě napadla po shlédnutí tohoto skvostného filmu. Dvě silné osobnosti, dva světy, dva odlišné názory, které se respektují, ale i doplňují. Herecký koncert Charltona Hestona a Rexe Harrisona. Film jsem viděla jen v českém znění, kde je ale neméně excelentní dabing v podání pánů Munzara a Adamíry.

Milenec lady Chatterleyové (1998) (TV film)

Už je to delší dobu, co jsem tuhle inscenaci viděla. Zahraná sice byla dobře, ale jako celek mě moc nenadchla. Zdena Studenková a Boris Rosner (jinak moji oblíbení herci) nebyli pro své role vybráni dobře - už jen s ohledem na věkový odstup. Skuteční hrdinové podle knižní předlohy byli zhruba o 10 let mladší. Navíc role Mellorsovy manželky v podání Zuzany Bydžovské zde měla úplně zbytečně velký prostor. Právě to, co si zhruba po osmi letech z téhle inscenace pamatuju je řev Zuzany Bydžovské. Přitom tahle postava v knížce vůbec takový prostor a vlastně ani důležitost neměla.

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Když se nad tím tak zamyslím, je to "jen" příjemná komedie, nic víc. Čtvrtá hvězdička je za to, že když si vzpomenu na úvodní titulky a klip, spolehlivě mě to vždycky rozesměje.

Jane Eyre (1973) (seriál)

U nás prakticky neznámá verze byla nedávno vydána po letech v Anglii. Dobře konkuruje vezi z roku 1983 a 2006. Kdo hledá přesný přepis knihy, je to tato verze. Záznam je sice (třeba v porovnání s verzí z roku 2006) trochu statický, herecké výkony i obsazení (Sorcha Cussack jako Jana a Michael Jayston jako Rochester) jsou však skvělé.

Petrovi přátelé (1992)

Film jsem viděla po několika letech a vůbec nic neztratil ze své působivosti. Chvíli nevíte, jestli se máte smát nebo brečet. Skvělé je herecké obsazení počínaje Stephenem Fryem, Emmou Thompson, Kennethem Branaghem. Skvěle si manželskou dvojici střihli Hugh Laurie a Imelda Staunton (později manželský pár zopakovali ve filmu Rozum a cit, kde ztělesnili manžele Palmerovi). Za zmínku též stojí role hospodyně Very, kterou si zahrála Phyllida Law, matka Emmy Thompson.

Jestřábi (1988)

Film jsem viděla úplně náhodou, když byl asi před šesti lety vysílán na Primě. V časopise Premiere byl dokonce před nějakým časem označen jako "kvalitní propadák" v tom smyslu, že umělecká hodnota filmu absolutně neodpovídala divácké návštěvnosti. Mě osobně se film moc líbil pro svojí nepatetičnost, absolutně mě nadchla Janet McTeer v roli poněkud neobratné, ale absolutně dobrosrdečné a bezprostřední Hazel, Timothy Dalton v roli Bancrofta dostal prostor pro vyjádření napovrch ironického, někdy až cynického, avšak z houbi duše citlivého a po "pohlazení" toužícího muže.

Jih proti Severu (1939)

Klasika. Vynikající Vivien Leigh (i navzdory tomu, že po shlédnutí Jezebel přemýšlím, že Bette Davis by byla taky úžasná), Clark Gable, Olivia de Havilland a Hattie McDaniel. Ty čtyři hodiny filmu utečou jakoby nic, jó pro jižanský filmy mám slabost.

Andrea Chénier (1981) (TV film)

Inscenace opery Umberta Giordana ve Státní opeře ve Vídni. Ústřední trojici ztvárnili Plácido Domingo (Andrea Chénier), Gabriela Beňačková (Maddalena di Coigny) a Pierro Cappuccilli (Charles Gérard). Špičkové obsazení, skvělé herecké a pěvecké výkony. Kdo má rád operu, určitě si přijde na své.

Prodaná nevěsta (1981) (TV film)

Vynikající byť tradičně pojatá inscenace. Ústřední trojice Beňačková-Dvorský-Novák excelentní a dovoluji si tvrdit, že Mařenka v podání Gabriely Beňačkové je nepřekonatelná.