• Pohádka

Karel II. - Moc a vášeň (2003) (seriál)

Výborné drama. Herecké obsazení v čele s Rufusem Sewellem vynikající, zvláště ve vedlejší roli Karlova přítele a soka vévody z Buckinghamu mě zaujal Rupert Graves. Moc hezky vykresleno jak malý rozdíl je mezi láskou a nenávistí, věrností a zradou a hlavně to, že je vždycky "vyšší zájem", který vás nutí potlačit všechny city a přátelství. Ale asi jenom ten, kdo to dokáže, stává se velkým panovníkem.

Martha, Frank, Daniel a Laurence (1998)

Svižné, vtipné, inteligentní. Herecké obsazení i scénář jsou výborné. Je opravdu škoda, že tahle skvělá komedie, která jenom potvrzuje, že Britové jsou v tomhle žánru opravdu dobří, není k dostání na DVD s českou podporou.

Irene (2002)

Chvílemi to byl opravdu vtipný film, měl pěkné momenty, ale Irene jako třicátnice mi na svůj věk přišla strašně naivní a místy až infantilní. Je škoda, že scénář nebyl líp propracovaný, bylo tam několik zajímavých scén, ale chyběl příběh jako celek. Mohlo se to jmenovat: "Irene - epizody ze života třicátnice".

Proudy lásku odnesou (1969) (TV film)

Hodně zdařilý písničkový medailón Marty Kubišové. Režíroval její tehdejší manžel Jan Němec, použity byly písně z jejího prvního a zároveň na dlouho posledního řadového alba Songy a balady.

Když v ráji pršelo (1987) odpad!

Kniha je velmi povedená, takže pro ty, kdo ji četli je tenhle film absolutní ztráta času, a kdo nezná knihu, tak doporučuju nesledovat už vůbec, ale raději sáhnout po knize.

Božská Ema (1979)

Takhle nějak si představuju životopisný film. Jak už bylo uvedeno na začátku, jedná se o fantazii ze života Emmy Destinnové - takže ne všechny osoby a děje jsou autentické. Myslím ale, že povaha, jednání, pohnutky a vztahy Emmy Destinnové během první světové války tu byly zobrazeny věrně - alespoň podle toho, co jsem o Emmě četla. Člověku přijde neuvěřitelné, že tahle vynikající pěvkyně nesměla, i když o to stála, zpívat v Národním divadle. Směla všude, na daleko slavnějších scénách jen v Národním ne. Tohle pro ni, vlastenku, muselo být snad ještě bolestnější než výslechy tajné policie... Českou pěvkyni ztvárnily dvě vynikající slovenské umělkyně - Božidara Turzonovová zjevem a slovem, Gabriela Beňačková zpěvem a upřímně - dneska si vůbec nedokážu představit v této roli kohokoliv jiného.

Babička (1971) (TV film)

Tahle verze babičky je mojí srdeční záležitostí. Počínaje opravdu skvělým výběrem hereckých představitelů, zejména babičky Jarmilou Kurandovou, Barunky líbeznou Libuší Šafránkovou a nezapomenutelnou Viktorkou Libuší Geprtovou, hudbou, střihem, kamerou konče. Je to celé tak prosvícené sluncem a čisté, až se člověku tají dech.

Zapomenuté světlo (1996)

Nádherný příběh se silným lidským nábojem. Farář Holý v podání Bolka Polívky je tu zobrazen jako člověk z masa a kostí, bojující s větrnými mlýny v podobě komunistické a církevní byrokracie a Marjánčinou nemoci, člověk občas zoufalý a pochybující, ale vždycky pevný. Jeho láska Marjánka (vynikající Veronika Žilková) je typická vesnická žena, matka dorůstajících dcer, která ví, co život obnáší, která ale neztratila nic ze svého dívčího půvabu. Málokdy jsem viděla tak jednoznačné adepty na Českého lva za titulní role jako právě v tomto filmu.

Posel budoucnosti (1997) odpad!

"Věřím ve Spojené státy" - inu, není víra, jako víra...

Příběhy slavných - Den se mi v rukou přelomil (2001) (epizoda)

Silný dokument o básníkovi, "advokátovi chudých" Jiřím Wolkerovi, který zemřel v pouhých 24 letech. Už je to přece jen nějakou dobu, co jsem jej viděla, ale pořád se mi vybavuje básníkova empatie, soucit se slabšími. A pak taky jeho věta pronesená ke konci života "smrti se nebojím, umírání se bojím".