• Pohádka

Na Větrné hůrce (1970)

Krásné scenérie yorkshirských mokřin, temná atmosféra, herecké výkony - to jsou klady tohoto filmu. Co mi vadilo bylo, jak už poznamenala Carreen, vynechání velké části knížky a tím pádem celkové vyznění filmu. Jaká škoda.

Jak ukrást Venuši (1966)

Krásná Audrey Hepburn (dámy, vždyť jen ty nádherné modely, které měla na sobě stojí sa shlédnutí), šarmantní Peter O'Toole a rozkošný Hugh Griffith jsou zárukou kvality vtipné situační komedie.

Ben Hur (1959)

Nejvelkolepější film všech dob. Pro mě není nejpůsobivější scéna závodu koňských spřežení, ale scéna, kdy Juda, který je společně s dalšími otroky vlečen na galeje únavou padne, Kristus mu dá napít a voják, který ho chce odehnat a zbít zůstane jako přimražený stát a koukat. Charlton Heston, Jack Hawkins a Hugh Griffith byli ve svých rolích famózní.

Rusalka (1977)

S filmovými adaptacemi oper a zejména českých mám vždycky problém. Na jednu stranu je tu pohled režiséra, ten chce mít atraktivní provedení, čili operní pěvce nahradí herci. Takže Rusalku zpívala Gabriela Beńačková, ale hrála ji Magda Vášáryová, Prince zpíval Peter Dvorský, ale hrál Milan Kňažko a teď si zrovna neuvědomuju, jestli Vodníka hrál pan Malachovský nebo někdo "zastupoval" i jeho. Zkrátka možná je škoda, že vzhedem k tomu, že film byl natočen v době, kdy měli zmínění operní pěvci ideální věk i pro filmové ztvárnění nebyli pro titulní postavy využiti právě oni. Když pominu krácení opery, které se ve filmovém zpracování často děje, byla jsem však i přesto celkem spokojená.

Lady Chatterleyová (1993) (TV film)

Skvělé zpracování Lawrencova románu, i když na konci se úplně nedržel knihy - ta ho má víc otevřený. Joely Richardson byla okouzlující Connie, Sean Bean charismatický Mellors a skvěle zahrál Clifforda James Wilby.

Naši furianti (2006) (divadelní záznam)

Hru jsem viděla minulý rok v Národním divadle a musím říct, že mě mile překvapila - svižné, vtipné. Mojí láskou ale zůstává Macháčkova inscenace z konce 70. let v čele s Josefem Somrem, Janem Valou, Luďkem Munzarem a Janou Hlaváčovou.

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Podle mého názoru nejlepší adaptace Pýchy a předsudku. Přestože se mi líbila i filmová verze z roku 2005, tak Lízinka s Darcym v podání Jennifer Ehle a Colina Firtha jsou pro mě jedničky. Perfektní je výprava, hudba, scénář samozřejmě. Prostě si s tím pohráli a výsledkem je v budoucnu těžko překonatelná verze.

The Tenant of Wildfell Hall (1996) (seriál)

Adaptace stojnojmenného románu Anne Bronteové (v Čechách vyšla pod názvem Dvojí život Heleny Grahamové). Helena (Tara Fitzgerald) spolu s malým synem utekla před svým manželem-alkoholikem (Rupert Graves) na utajené místo na venkově. Seznamuje se zde s Gilbertem Markhamem (Toby Stephens), který se stává jejím přítelem. Film je zčásti retrospektivní, popisuje to, jak se z mladého, příjemného, ale přece jen povrchního muže stává pod vlivem alkoholu lidská troska. Kromě hereckých výkonů mě zaujala i hudba.

Jana Eyreová (1983) (seriál)

První verze Jany, kterou jsem viděla. Jednoduše mě nadchla bez ohledu na - v porovnání s pozdějšími adaptacemi - poněkud chudší výpravou. Rochester v podání Timothy Daltona je pro mě bezkonkurečně nejlepší, jeho postavu jsem mu zkrátka věřila. Dal postavě sarkasmus i pochopení, chlad a odstup i vášeň a účast, nenávist i lásku a něhu, odvahu i bezmoc, pýchu i pokoru. Jana v podání Zelah Clarke byla pro mě pevnou dívkou, která umí dokonale ovládat své emoce, ale ani jí se to vždy nepodaří a občas napovrch vypluje radost, naděje, ale i odhodlání nenechat sebou manipulovat ať už milovaným pánem anebo Janem Křtitelem. Ani v téhle verzi nechyběla postava ve vedlejší roli, která mě zaujala. A tou byl advokát Briggs v podání Colina Jeavonse. Herec, který umí dokonale "hrát obličejem". Nemusel mluvit, aby člověk poznal, co mu běží v hlavě a jak se jeho antipatie vůči Rochesterovi a jeho vztahu k Janě mění v pochopení a účast. Zkrátka tahle verze se povedla a ne nadarmo se stala legendární.

Jana Eyrová (1970) (TV film)

Rozhodovala jsem se mezi dvěma až třemi hvězdičkami, je to asi tak 50 %. Nakonec jsem dala jen dvě. Dva dobří herci byli špatně vybráni pro své role. George C. Scott rozhodně v době, kdy hrál Rochestera nevypadal na 38 let (v té době mu bylo 43 let, ale vypadal ještě na víc), Susannah York zas byla spíše typ dámy a ne obyčejné Jany. Prostě to nějak nefungovalo. Film má ale jeden velký klad - nádhernou hudbu a pěkné scenérie.