• Pohádka

Vrať se mi (2000)

Melodramatické s vtipnými momenty. Když je ta správná nálada, tak příjemná podívaná.

Člověk proti zkáze (1989)

Film jsem viděla poprvé někdy v roce 1990, kdy měl premiéru v našich kinech. Nejen Čapkem ve strhujícím podání Josefa Abrháma, ale i Olgou Scheinpflugovou Hany Maciuchové jsem doslova žila. Zachycení doby první republiky, ale i dusných dní roku 1938 bylo hodně sugestivní. Vím, že by se snímku dalo vyčítat, že byl až příliš čítankový, že nezobrazil i rozporuplnější stránky Čapkova života (vztah se Scheinpflugovou, ale i se sourozenci). Jak už ale z názvu vypovídá, tenhle film se spíš chtěl zabývat jeho bojem proti zlu, v tomto případě nacismu.

Jane Eyre (1997) (TV film)

Přestože filmové podoby klasické literatury jako je tahle pro mě jsou obvykle problém, protože mi tam vždycky něco chybí, tak si myslím, že tvůrci si v tomhle případě poradili skvěle. Do opravdu omezené stopáže (108 minut) dali vše podstatné. Samantha Morton v titulní roli Jany exceluje a je to pro mě asi nejlepší Jana, jakou jsem kdy viděla. Na první pohled nehezká, ale má v sobě půvab, něhu a moudrost, díky níž se do ní Rochester zamiloval. Trochu problém mám s Rochesterem Ciarána Hindse. Co se týká vzhledu, obsazen byl naprosto věrně. V některých okamžicích byl na mě ale až moc cholerický a zlostný. Přesto i on měl ve filmu krásné momenty. Za pozornost také stojí paní Fairfaxová v podání Gemmy Jones (po trochu ztřeštěné mamince z Deníku Bridget Jones zde není ani památky). V jejím podání jde o chápající, obětavou a laskavou duši domu. Tenhle film, byť není dokonalý, si mě získal a zařadil se mezi mé oblíbené verze.

Byl jednou jeden (1967)

Slabší tři *. Nějak jsem tomuhle příběhu nepřišla na chuť. Není to pohádka jak ji známe my, i když nadpřirozeno (létající mnich) a nadpřirozené postavy (čarodějky) se tu vyskytují, klasický romantický příběh to taky není - je to něco mezi tím. Navíc tu princ nebojuje o Isabellu, nýbrž ona o něj - ale vzhledem k tomu, že on se zrovna nechová moc ukázkově, tak nevím, zda bylo o co bojovat. Zkrátka tenhle styl vyprávění není můj šálek čaje.

Srdce jihu (1989)

Celkem dobře se na to dívalo, ale film na mě působí tak nějak nedotaženě. Ať už se jedná o vztahy hlavní hrdinky ke kamarádkám ale i oběma mužům, nebo i téma rasismu. Všechno to tak nějak klouže po povrchu a nejde do hloubky. Prostě jsem čekala víc. Slabší tři *.

Motýli jsou svobodní (1972)

Film byl natočen podle divadelní hry Leonarda Gershea - "divadelnost" je sice znát, ale neruší . Ústředním tématem je svoboda, láska, odpovědnost a tolerance. Protože byl film natáčen začátkem 70. let, je tu krásně zachycena atmosféra hippies. Herecké výkony všech tří postav jsou skvělé - Goldie Hawn v roli Jill předvedla další postavu ala Kaktusový květ, Edward Albert byl přesvědčivý v roli citlivého Dona a Eileen Heckart dostala naprosto zaslouženě Oscara za roli Donovy matky. Ještě krátká poznámka - tuto hru pod názvem Motýli uvedla a má na repertoáru Komorní Fidlovačka.

Pod vlivem úplňku (1987)

Miluju tenhle film. Připomíná koktejl, kde je všeho namícháno tak akorát, nic nechybí, nic nepřebývá a po jeho vypití máte ještě dlouho příjemný pocit. Už jenom hudba - titulní píseň i úryvky z Pucciniho Bohémy navodí tu správnou atmosféru. A pohled do života jedné newyorské italské rodiny mi trochu připomíná jinou komedii - Moje tlustá řecká svatba. V roli ústřední dvojice byli super vybraní Cher a Nicolas Cage jako Loretta a Ronny a nesmím zapomenout na vynikající Olympii Dukakis (Lorettina maminka Rose).

Setina sekundy (1981)

Kdysi jako malé holce se mi tenhle film o lyžařích v hlavní roli s Gustavo Thoenim moc líbil. Dnes vůbec nevím, jak by obstál. Docela bych ho znovu ráda viděla.

Medvídek (2007)

A líbilo se mi to. Vzhledem ke komentářům na CSFD jsem od filmu raději nic nečekala, ale o to víc mě potěšil. Jedničkou filmu byl pro mě Ivan Trojan a jeho závěrečný proslov ke kamarádům mě fakt dostal.

Osudová láska Jany Eyrové (2006) (seriál)

Dlouho jsem se na tuhle novou adaptaci těšila. Do jisté míry mě hodně potěšila - je více filmová, zajímavé jsou retrospektivy, scenáristka se hodně snažila o svůj osobní pohled - a to bylo podle mého názoru v některých případech ku prospěchu věci, v některých už méně. Abych byla konkrétní, hodně mi vadilo to, co zase spoustu fanynek možná nalákalo, a sice třeba "postelová" scéna, kdy Jana odchází a vůbec všechny scény, které jsou oproti knížce až moc otevřeně sexuální a celý příběh tak posunují jinam. Aby bylo jasno - nejsem puritán, pokud taková scéna do filmu patří, vítám ji, ale tady jsem měla pocit i po přivření obou očí, že to není ono. Už jenom proto, že knížka jakkoliv na svou dobu boří tabu, uchovává i určitá tajemství. Abych ale jen nekritizovala - herecké obsazení bylo vynikající Ruth Wilson je podle mého názoru jedna z nejlepších Jan, které znám, Toby Stephens jako Rochester mohl sice působit mladě, ale jeho skutečný věk odpovídá a postavě dal potřebné charisma. Celkově hodnoceno jako zdařilá adaptace k jejíž dokonalosti ale něco chybí.