• Pohádka

Habermannův mlýn (2010)

Doplněno dne 19.4.21: Nyní, po 11 letech ubírám 2 hvězdy za vědomou manipulaci s divákem. Ano, řemeslně natočený film,působící na emoce-povedlo se. Ale reálie a zacházení s fakty- podobně jako např. v Majoru Zemanovi, byly NAPROSTO otočené a změněné. Pokud by byla použita fiktivní postava a obec, nevadilo by mi to. Ale zde šlo o skutečnou obec, z postavy majitele lázní se udělal kolaborant (oproti skutečnosti, kdy se tento člověk dle pamětníků choval statečně), Habermann také zemřel jiným způsobem a vše bylo překrouceno. Přitom kdyby se příběh natočil podle skutečnosti, určitě by na své dramatičnosti a zajímavosti nic neztratil. Akorát by neútočil na první signální. Odkazy: https://plus.rozhlas.cz/ivan-fila-habermannuv-mlyn-8458956 https://badatele.net/jak-to-bylo-doopravdy-s-habermannovym-mlynem/ Edit-níže napsaný komentář byl psán v roce 2010 po shlédnutí filmu a byl ohodnocen 4 * Film má určitě hodně věcí, které by se mu daly vytknout - například nedotažený scénář (film by si zasloužil delší stopáž, takhle vše působilo příliš nahuštěně a nestačilo se pořádně "rozběhnout"). Co mu ale nechybí je atmosféra, spád, nečernobílé vidění důsledků poválečného běsnění (za to si Herz zaslouží uznání). Bezchybný Roden se svým minimalistickým herectvím, opominout nelze ani herce ve vedlejších rolích (Holub, Dulava, Hrušínský, Kronerová, Kaiser).

Návrh (2009)

Herci nebyli špatní, ale i toto stokrát opakované klišé se dalo natočit líp. Navíc - nesnáším ty tleskací, juchací davové scény, kdy si dotyční konečně padnou do náruče před obecenstvem, které jim to všechno tak jako "odsouhlasí". To je něco šíleného, typické pro americké filmy, mě to přijde naprosto dementní.

Rigoletto (1977) (TV film)

Perfektní verze této Verdiho opery. Trojice Cornell MacNeil-Ileana Cotrubas-Plácido Domingo typově, pěvecky a herecky dokonalá.

Milostná aféra (1994)

Dávám 5 *. Není to sice úplně čistá "pětka", ale je to velice povedený remake verze z roku 57, mezi Anette Bening a Warrenem Beatym to dokonale jiskří, líbily se mi i vedlejší postavy v čele s vynikající Katherine Hepburn v roli tety. Závěrečná část mě dojala - stejně jako originál. Nádherný kýč!

Podezření (1941)

Povedený Hitchcock. Spolu s Pochybnou ženou nebo Rozdvojenou duší, které sice řadím o stupínek výše se zařadil k mým oblíbeným. Náladou mi to ale občas připomíná i Plynové lampy George Cukora.

Hamlet (2000) (TV film)

Doplnění obsazení: Hamlet: Thomas Hampson, Ophélie: Natalie Dessay, Claudius: José van Dam, Gertrude: Michele De Young autor hudby: Ambroise Thomas

Zmatená duše (2007)

Po shlédnutí filmu jsem přece jen měla pocit, že se z námětu dalo vytěžit víc. Slušné 3 *.

Protektor (2009)

Super. Dobří herci, nosné téma, perfektní hudba, skvělá kamera. Po dlouhé době dávám českému filmu plný počet - a ráda.

Chceš mě, chci tě (2009)

Nejdřív jsem hodnotila za 3 *. Musela jsem ale jednu přidat. Tahle komedie vám neslibuje nic víc a ani nic míň - "jen" to, že se u ní báječně pobavíte. A to není málo. Navíc už dneska vím, že se na ni s chutí zas někdy ráda podívám.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Hm, síla. Film splnil moje očekávání, nabušený akcí s dokumentární výpovědí. Skvěle navozená atmosféra 60.-70. let. Ale pořád jsem si říkala - kde přesně v případě Ulriky Meinhof nastal ten zlom, kdy už nebylo cesty zpět?