Rivalové (2013)

Jedno z nejsilnějších dramat poslední doby a pro mě i kandidát na film roku. Howard je výbornej režisér, ale tady se přímo vyznamenal. Pro mě je to nejlepší film, jakej jsem od něj zatím viděl. Vážně silnej příběh o dvou legendách, kterej mě nenechal chladným ani na okamžik a totálně mě odrovnal. Hans Zimmer přišel po Temným rytíři opět s naprosto dokonalým hudebním doprovodem. Herecký obsazení si zaslouží potlesk, Daniel Brühl minimálně (!) nominaci na Oscara a Chrise mám moc rád - tady opět skvělej hereckej výkon. Mistrovskej kousek o dvou legendách, na kterej jen tak nezapomenu, a to formule nesleduju!

Insidious 2 (2013)

Čekal bych, že druhej díl bude jen slabej odvárek, kterej si Wan střihnul jen tak narychlo po skvělým The Conjuring, a nedůležitej dodatek ke skvělýmu prvnímu dílu. Opak je ale pravdou. Jde o plnohodnotný hororový pokračování, který nerecykluje a jen nenásilně rozšiřuje příběh prvního dílu, ale už to jede celý trochu na jiný vlně. Na příběhu je to postavený především, je fakt hustej a nedá se vytušit dopředu. Nejede to na šťávě lekaček, jako spíš na hrůznejch výjevech, při kterých diváka občas zamrazí, a to je velký plus. A jak už je zvykem, konec může, ale taky nemusí vyústit v třetí díl. Vrátka jsou ale otevřený. Každopádně mě už Wan po několikátý přesvědčil, že patří ke špičce moderní hororový scény. Jen tak dál.

Kdo přežije - Hrdinové proti padouchům (2010) (série)

Bylo mi líto, že v jedný z nejlepších sérií vypadávají ti nejlepší a nejoblíbenější soutěžící tak brzo. Absolutně nic nešlo podle plánu a to z toho dělá jednu z nejnapínavějších her Survivora. Ale navzdory tomu nesympatickýmu vyřazování byla tahle série sakra dobrá, a to především co se týče hry, intrik a účinkujících veteránů. Protože když se sejdou profíci, kteří umějí hrát, tak to vypadá přesně takhle.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Akční, svižný, vtipný a sexy. Hláškující kovboj Bridges nemá chybu, krátká stopáž filmu sedne a potěší i solidní efekty. Banální zápletku vynahrazuje dobrá akce a herecký obsazení. I když se z toho dalo vyždímat mnohem víc, tak to jako letní jednohubka přijde k chuti.

V zajetí démonů (2013)

James Wan jen potvrdil, že áčková hororová scéna nejenom pořád ještě dejchá, ale ona dokáže divákovi i pořádně zatopit pod kotlem, a to je v současný době plný sračkoidních kravin bez špetky atmosféry vážně pecka. Wan taky dokázal, že se horor dokáže obejít i bez řezání končetin a stovky lekacích scén, vypatlanejch krav v bikinách (i bez bikin), který místo toho, aby utíkaly, tak radši řvou, a když už utíkají, tak se rozsekají o první kořen v zemi. Vytvořit pořádně kulervoucí atmosféru ale umí nejenom Wan, ale i další mistři v oboru nám během poslední doby rozjíždějí solidní jízdu a já se hrozně rád svezu. Po vynikajícím hororu Sinister a neméně perfektním filmu Mama přichází další nářez, kterej bez debaty zaslouží plnej počet. Ústřední dvojice herců nemá vůbec žádnou chybu, Patrick Wilson je sympaťák a Vera Farmiga je vážně retro sexy. Nejenom, že film staví na atmosféře, ale dokáže ji stupňovat až k nebesům, zatímco si hraje s divákem jak duchové s postavami ve filmu. Až na úvod (kdy se rejža nebojí tahat esa z rukávu hned během prvních vteřin filmu, aniž by vypotřeboval vatu na zbytek filmu) se ze začátku neděje skoro nic, ale ve svý podstatě se toho děje spoustu, a v tom je ta krása. A když se to potom rozjede, jede to až do konce naplno a film uteče jako voda. V několika scénách jsem měl docela nahnáno, a to nejen díky kvalitním lekačkám, ale taky kvůli prvotřídní atmosféře a spoustě hrůznejch výjevů. Vedle hutný atmosféry musím pochválit taky super zvuk, protože měl člověk skoro pocit, že se otřásá celej sál.

Očista (2013)

Dobrej nápad s absurdní myšlenkou zfilmovanej za pár babek s opět skvěle hrajícím Hawkem a několika silnými momenty. Takovým, jako je Sinister či Insidious to sice nesahá ani po kotníky, ale přesto se jedná o celkem kvalitní (ne)horor. Hodně mi to připomnělo béčkovej Stash House nebo na podobný úrovni, i když možná trochu víc hororový, The Strangers. Čistě jako horor bych tomu lupnul 3 hvězdy bez debaty, ale za finální slušně natočenou akční řež musím jednu hvězdu navíc přihodit.

Crazy Joe (2013)

Statham v jedný ze svejch klidnějších rolí, kterých zrovna moc není. To mu ale stejně nebrání nakopat pár zadků, zpřelámat pár hnát a zabíjet šmejdy. Při tom se Jason celej film tváří ultra drsně a diváka to baví. Syrová a temná underground atmosféra Londýna je výborná, vedlejší herecký obsazení - i když víceméně neznámý - je fajn a příběh - ačkoli se točí celou dobu kolem jedný, možná dvou zápletek - diváka chytne a donutí zapřemýšlet, jak se to bude celý vyvíjet a jak to asi dopadne.

Velký Gatsby (2013)

Předlohu jsem nečetl, předešlý filmy jsem neviděl a tenhle se mi moc líbil. Zasazení do dvacátých let minulýho století se povedlo nanejvýš dokonale. Jediný, co tomu přidává na "moderním" looku, je hudba, která se tam ale kupodivu skvěle hodí. Všechno je tam barevný, veselý a působí to majestátně. Herecký obsazení je naprostá špička, DiCaprio hraje svojí klasiku víc než skvěle, Maguire zahrál mladýho joudu taky moc hezky a Edgertona bych skoro nepoznal. Potěšilo i obsazení Jasona Clarkea, kterej se už předvedl v trochu větší roli ve filmu Lawless ze stejnýho období. Co mě taky nadchlo bylo auto "Lassiter V16 Phaeton", který se objevilo už kdysi v dneska už kultovní český hře Mafia, a ve kterým jezdil Gatsby a byla to zakázková práce. Mimo to, že Gatsby používá úžasný slovní spojení "old sport", tak je svým způsobem i hodně zajímavá, tajemná a současně ubohá literárně-kinematografická figurka. Konec je skvěle natočenej a docela smutnej. Nakonec mi Gatsbyho bylo i líto. Je to jeden z těch filmů, nad kterým, pokud se vám bude líbit, budete ještě nějakou tu chvilku po skončení přemýšlet, a to je velký plus.

Pařba na třetí (2013)

Jemná, tak nějak poklidně ztřeštěná a nostalgická jízda, která už nenabízí tolik, jako předchozí dva naprosto vynikající díly. Je tomu částečně proto, že to všechno tímhle dílem končí, příběhy všech postav se uzavřou a ačkoli si většina z nás, věrných fanoušků série, dokáže představit ještě pár dalších dílů, možná je přece jen dobře, když to skončilo právě tady. O srandu a hustý hlášky ovšem není nouze a není pravdou, že je tohle další "kopie" jedničky, protože už tam dávno nejde o tu opici a o "Co se sakra stalo?" efekt. Namísto toho se sejdou skoro úplně všichni a uzavřou poslední pařbu bez drog a chlastu, což není úplně krok vedle a pokud to někomu extra vadí, tak ať si počká na konec filmu. Tvrdým faktem ale je, že se tady Stuovi stane úplně to nejvostřejší z celý trilogie! Vrcholem filmu je potitulková scéna a možná trochu zamrzí absence Mikea Tysona a rekapitulujících fotek, což bylo ale jen o zvyku.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Akční nálož nabitá americkejma muscle kárama, evropskejma sporťákama, japonskejma tuningama, roštěnkama v bikinách, Rockovo praskajícím upnutým tričkem a reklamou na Coronu, Sparco, NOS a další věci, bez kterejch by to prostě nebylo ono. Stará parta je stále moc fajn a pokud je skoro půlka filmu napěchovaná hustou a áčkovou akcí, tak nemám co vytknout. Akční výplach mozku, kterej je dobrý na chvilku vypnout a prostě si užívat plnejma douškama každý zaburácení tamních osmiválců.