Sezóna zabíjení (2013)

Zase jednou nechápu, co osazenstvo těchhle stránek sere. Čekali jste sofistikovanou kritiku války nebo co? Killing Season je akční thriller o dvojici veteránů, kteří si konflikt protáhli o osmnáct let. Travolta vypadá dobře, De Niro na to ještě pořád má (v jeho letech bych fakt nečekal, na co si troufne) a film pěkně odsýpá. Konec je sice trochu slabší, ale asi se s ním dalo počítat. I díky nenásilnému, byť otřepanému poselství víceméně spokojenost.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

První díl je nářez. Dobře napsaný depresivní thriller z České republiky? Kdo neviděl, neuvěří. Dokumentární kamera je sice hnus, ale naštěstí je využita minimálně (až se ptám, proč vůbec?). Vynahrazuje ji výjimečná režie a hudba, vynikající Řezníček a především Čermák, krásné letecké záběry. Už se nemůžu dočkat, o kolik se kupa sraček, v níž se hrdina utápí, rozroste v příští epizodě. UPDATE: Po posledním dílu pořád víceméně spokojenost. Zamrzí sice přílišná doslovnost a závěr, který nanejvýš předvídatelně řeší všechny záporné postavy (přitom scéna s hrobem v lese mě mile překvapila vyhnutím se klišé), a v podstatě jakákoliv sledovačka je fakt vtipná, ale přesto je na české poměry Cirkus Bukowsky příjemně kvalitní. Ona se produkce Čt vůbec v poslední době pěkně rozjíždí. Nicméně jo, do druhé řady je co zlepšovat, ale možná o to víc se na ni těším.

Útok na Bílý dům (2013)

Antoine Fuqua má erkový rating a drsného Gerarda Butlera, Roland Emmerich Jamieho Foxxe s raketometem a spektakulární přehlídku nejlepších záporáků od první Smrtonosné pasti (mimochodem, čtvrtý díl série s Johnem McClanem tenhle film vůbec v mnohém připomíná a kdyby takhle vypadal ten poslední, napálil bych mu takových hvězdiček!). Olympus Has Fallen vedle velkolepého White House Down působí ještě více jako televizní thriller... což neznamená, že je špatný, jenom prostě projel letošní duel rozstřílených Bílých domů. Emmerich si natočil vlastní verzi Skály a po třinácti letech bídné produkce dokázal, že s trochou snahy pořád ještě utáhne maximálně zábavný akční velkofilm, který si nezadá s produkty Michaela Baye. Je to patriotistické, ale nechybí tomu nadhled, dobrá akce a zábavné hlášky, jež vás donutí se nahlas smát, ačkoliv citovat je asi nebudete. PG-13 mě mrzí, stejně jako digitální exploze, digitální helikoptéry a digitální stíhačky, a trochu se tak bojím pokračování Dne nezávislosti. Pokud ale půjde o stejnou jízdu jako tohle, určitě si na moc věcí stěžovat nebudu.

Kick-Ass 2 (2013)

Horší než jednička? Těžko. Kick-Ass 2 samozřejmě kypí spoustou nevyužitého potenciálu, na kterém tak nějak nabyl kvůli přílišnému odklonu od komiksové předlohy, ale ve výsledku ve stejném porovnání funguje lépe než jeho o něco věrnější předchůdce. A to i přes znatelnou eliminaci násilí, hnusné CGI a nevytěženého Carreyho. Možná mi unikla ta satira prvního filmu, již zdejší osazenstvo tolik řeší (Mattyho analýza mě fakt pobavila), možná mi ke štěstí stačí, že se Jeff Wadlow nebojí humorně postavit hollywoodským archetypům a nechává umírat hodné tatíky i policejní důstojníky rukama rasisticky pojmenovaných perverzáků v maskách. Škoda, že vyměkl u stěžejní scény. A taky toho paskvilu po titulcích, ale jelikož třetí díl asi nevznikne, ta už nás (mě) nemusí trápit.

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Neurazí, nenadchne. Série plná sympatických tváří, u kterých má člověk jistotu, že je uvidí v dalším dílu, i kdyby padaly sračky a lítalo Rudý právo. Když se střílí, tak jenom mimo záběr, zranění všichni zvládají s úsměvem na tváři a postava, kterou tvůrci cpou nejvíc dopředu, je tu naprosto zbytečně. Jestli jsem si z prvních dvou dílů něco odnesl, tak fakt, že pokud na Agents of S.H.I.E.L.D. nechcete koukat kvůli Coulsonovi (naivní šťastlivec, ale aspoň udržuje hladinu vtipu), nemusíte se namáhat je vůbec zapínat. Nečekal jsem druhé Firefly, ale ačkoliv stopáž rychle odsýpá, z potenciálu se zatím moc vyždímat nepodařilo.

Podfukáři (2013)

Nadhodnocený, nesmyslný, naivní, klišovitý, špatně zahraný a špatně natočený film. Příliš okaté a přepálené CGI by se ještě dalo překousnout... kdyby nevyplňovalo tři čtvrtě stopáže. Rádoby cool kamera se pak plně postarala o to, že i záběry, které zřejmě nemají být CGI, vypadají jako CGI a to už chce talent. Trapný a ve své nesmyslnosti neuvěřitelně průhledný scénář díky závěrečnému pokusu (haha) o překvapení nevytrhne ani jinak jediná sympatická postava v podání Marka Ruffala. Dvouhodinová nuda o čtyřech kouzelnících, kteří nemají co předvést a dva z nich jsou tu navíc úplně na hovno. Na cokoliv vzdáleně připomínajícího herecký výkon tady kašle i Michael Caine, což je dostatečný ukazatel kvality.

Pod kupolí (2013) (seriál)

Možná bych se ani nebál říct, že Under the Dome je nejlepší adaptace Stephena Kinga. Nejlepší, ne nejvěrnější – to nemohu soudit, knihu jsem zatím nečetl. Autorově stylu ale seriálová forma rozhodně svědčí a orientace na osudy, činy, pocity a obavy většího množství postav funguje dobře. Jenom se trochu bojím, aby to tvůrci nepřehnali s počtem dílů/sérií.

Ospalá díra (2013) (seriál)

"Je to víc celovečerní film než seriál," my ass. Koukat se na pilot dá, ale o žádnou pecku nejde a hodnocení tady je silně nadnesené. Osobně se svými hvězdičkami počkám na další díly a teprve uvidím, jestli mě tahle série chytne. Zatím jsem spíše zklamaný, že z tématiky Wiseman nevytřískal víc. Aspoň vyšší rating, a tedy nějakou krev a sprosté slovo. Sleepy Hollow tak působí spíš jako Buffy. A nejsem z toho moc šťastný. | Druhá epizoda potvrdila, že jde jen o další věc typu monster of the week. Sleepy Hollow ale není tak hororová jako Supernatural, ani tak vtipná jako Grimm. Dlouhodobá zápletka se čtyřmi jezdci apokalypsy mi navíc přijde jako směšně naroubované klišé. Pilot je překombinovaný, ale aspoň má bezhlavého rytíře s automatickou puškou. První regulérní díl je, přitom jak rychle skončí, paradoxně dost nuda. Fakt nedokážu pochopit, co Kurtzman s Orcim v práci dělají, protože psaní kvalitního scénáře se to určitě týkat nebude. A jen mimochodem, zajímalo by mě, jestli ten historický rádoby vtípek byl úmyslný. Bůhvíco bych na to nevsadil.

Kancl (2005) (seriál)

Ani u poslední epizody Přátel mi netekly slzy tak, jako na konci The Office. "I wish there was a way to know you're in the good old days before you've actually left them."

Mrtví a neklidní (2013)

Je zajímavé, že jediný Twilight-like film, který funguje, je ten, který si z Twilightu dělá největší prdel. Teresa Palmer ani náhodou není hezčí než Kristen Stewart, ale zbytek osazenstva velmi potěšil. Houlta moc nemusím, ale jako R byl v pohodě, Marcus Roba Corddryho by si dost možná zasloužil vlastní film a John Malkovich velmi mile překvapil tím, že nehrál úplně tradičního omezeného tatíka, co musí na konci umřít. Jediný vážnější problém vidím v trochu odbytém CGI (skeletoni a exploze vypadají fakt hrozně) a druhé třetině snímku. Zatímco začátek a konec jsou vtipné a cool, prostředek je spíš nuda, jež se snaží tvářit jako horor. Warm Bodies ale ani přesto rozhodně neurazí. Vlastně je to dost milý film. Akorát nevím, do jaké míry ho ocení náctileté slečny bez nadhledu a ženy po menopauze.