Room (2015)

První polovina je skvělý psychologický thriller. Tísnivá atmosféra čtyř stěn doplněna o chlapcův nevinný pohled na "svět" je krásně kombinovaná se zvukovým podkresem. V druhé polovině se ale žánr přehoupne do striktního dramatu. Pořád je zábava to sledovat převážně díky titulnímu obsazení a chytrému scénáři. Pro mě překvapení. Převážně změna žánru proběhla plynule a dokázala skvěle a opodstatněně navázat. To ale nevylučuje to, že druhá polovina je trochu slabší. I tak jsem se bavil. Právem oceněný film.

Spotlight (2015)

Spotlight obsahuje sice zajímavý příběh, který je podstatné světu prezentovat, ale mě jakožto nevěřícímu toho moc neřekne. Ano, ohrožení je znatelné a obrovská krize přímo ze scénáře čpí (ve správném slova smyslu). Nic proti tomu. Jen si musím nahrazovat hlavní aktéry jinou institucí, aby celý film měl nějaký dopad. To samozřejmě není špatně. Jedná se o subjektivní pohled na problém. Shoreova hudba funguje jako ten správní popud na vytvoření lehce tísnivé atmosféry. To ovšem nedokáže zachránit jinak příliš obyčejný spád. Jako dobrý. Herci v pohodě, hudba super a celkově se jedná o dobře odvedenou práci. Že bych ale z toho byl odvařenej to se fakt říct nedá...

Zelená kniha (2018)

"Svět je plnej osamělejch lidí, kteří se bojí udělat první krok."

The Suffering (2016)

Nanicovatá snaha o intelektuální horor, který selhával převážně na nudných scénách a špatně napsaném scénáři. Neexistuje snad ani jediná část filmu, kdy bych se nenudil. Výsledná pointa se sice malinko zaleskne, ale to nic nezmění na celkové pospolitosti The Suffering. Název je ale celkem příhodný. Docela jsem trpěl.

Single Man (2009)

Znázornění samoty, která je snad popsána z vlastní zkušenosti. Homosexualita zde není brána jako výkřik do tmy. Pomocí ní totiž Ford podtrhuje pocit samoty. Nemějte tedy obavy, že by se jednalo jen o nějakou pseudopolitickou výplň. Single Man ani netlačí nutně na pilu. Bohatě stačí, co nabízí díky skvělé hudbě a chytře napsané postavě. Sebelítost zde funguje na trochu jiné bázi. Má své opodstatnění, ale zbytečně nezklouzává do citové vydíračky. Nutno ale zmínit, že i přes svoji délku je Single Man celkem utahaný film. Z řemeslného hlediska ale vše funguje tak, jak má. Zajímavý počin pro fandy psychologického dramatu. Ostatní nejspíš na Single Man ani nenarazí :).

Zrodila se hvězda (2018)

Silný příběh, který může zaujmout i diváky, kteří Lady Gagu nemají zrovna v lásce. Mrkněte na to. Potěší nadstandardní výkon Bradley Coopera i dokonce Lady Gagy samotné.

Plán útěku 2 (2018)

Otravná kamera a chaotický scénář se táhne od začátku do konce. Poněkud špatná snaha o vytvoření pseudoscifi béčkovky. Jestli je ale děsivější kvalita filmu, než Stallonovo dosluhující vzezření unaveného baseta už nechám na vás...

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Já fakt nevím, co si o Spider-verse mám myslet. Jedinečná stylizace ale očividně vítězí nad poněkud mladistvou náplní, která vyústí ve v podstatě rodinný film. Což není vysloveně špatně. Nečekal jsem brutalitu, ale zase jsem nečekal, že budu sledovat rodinný film byť s krásnou stylizací. Fandové komiksů by dokázali chrochtat blahem. Vidět tak film před deseti lety (pěkně ten čas utíká, co?), tak jsem z něj totálně odvařenej. Jsem ale za existenci Spider-verse rád. Otevřelo totiž dveře odvážné stylizaci, která převádí komiks netradičně. Rád bych viděl víc takových filmů, ale s jinou inspirací. Třeba takový Batman by nemusel být vůbec špatný. Když se to ale vezme kolem a kolem, tak by jste rozhodně měli film vidět, pokud jste fanoušci komiksu nebo Marvelu obecně. Každý si najde to své. Skupinové určení cílovky je ale celkem patrný. Čekejte tedy spíš jedinečně stylizovanou pohádku s pubertálním nádechem.

Upgrade (2018)

Vkusné scifi, které by fungovalo dobře i jako psaná povídka. Lehké balancování na hranici béčkovitosti dodává celému filmu nádech nadsázky. Dané téma by ale mohlo být vytěžený víc. Očividně ale Leigh Whannell nějaký talent má. Příjemný kousek. Doporučuji fandům scifi a cyberpunku obecně. Fandové hororu ať zbystří. Žánrově totiž opravdu Upgrade horor není.

Coach Carter (2005)

Silný příběh bez vydíraček se skvělým S.L.Jacksonem. Je skvělé vědět, že se něco takového stalo. Příběh si určitě zaslouží kvalitní filmové zpracování což se mu dostalo. Kupodivu to ani není utahaný. Hlavní role chytrými konverzacemi otevírá v celku solidní psychologický profil celého týmu. Není to ani přehnaně egoistický. Sleduje se to hezky a s pocitem naděje. Pokud máte rádi basket, tak neřešit a podívat. Pokud ne, tak stále můžete vidět Jacksona ve skvěle napsané roli. To chcete, ne?