Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Tohle se G.Verbinskimu opravdu povedlo. Po dlouhé době (a to doslova) se objevuje typický popkornový film pro celou rodinu. Verbinski doslova oživil zmrtvé vstání tohoto žánru a tak znovu na denní světlo přicházejí prokletí piráti, velkolepý poklad vůně moře i krásná žena, o kterou stojí bojovat, až do posledního dechu. To vše pak zabalené do fantastické vizuální podívané plné dobrodružství, napětí a humoru. Za samostatnou složku filmu, pak považuji samotného Jacka Sparrowa, kterého jste ještě v žádnem filmu o pirátech neviděli a kterého bravůrně zahrál Johnny Depp. A věřte nebo ne, ale po shlédnutí Pirátů z Karibiku už navždy zůstane J.Sparrow hluboko vryt ve vašich srdcích a představách o pirátech.

Hlídat Tess (1994)

Film Hlídat Tess, je přesně ten druh filmu, na který nejdete do kina, ale rádi se na něj kouknete v sobotu odpoledne, když venku prší :-) ! Ale teď vážně, jde myslím o docela podařený snímek, který si svou jednoduchostí a zároveň svím inteligentím černým humorem diváka získá. N.Cage možná působí trochu zmateně, ale to dle mého názoru byl i záměr, vždyť Shirley zase působí až příliš suveréně. Oba dva paličáci se pak dobře doplňují a myslím, že to funguje tak jak má!

Den poté (2004)

Abych se přiznal nečekal jsem nic extra, ale v koutku duše jsem přeci jenom doufal, že příjde minimálně něco jako byl ID4. Dokonce po úvodní scéně jsem si mnul ruce a těšil se jak jedna akční scéna bude střídat druhou a to vše na pozadí unikátních katastrofických triků. Bohužel R.Emmernich se spokojil pouze s tím co nám již předvedl v ID4 (dokonce, takřka idetickou scénu a to když se N.Yorkem valý přílivová vlna, která jako když z oka vypadne scéně s valícím se ohněm v ID4). Takže se dá vlastně říct, že kdo viděl trailer viděl i vše s trikových akcí. Co se týče příběhu, jde vlastně o typickou záchranou akci, umocněnou o příběh otce, který se snaží najít svého syna v zamrzlém N.Yorku. A nemohu si odpustit poznámku, která už zní jako "klišé", ale myslím, že už bylo dost soch svobody,amerických vlajek i N.Yorku. Myslím, že divák potřebuje změnu prostředí a osobně si myslím, že filmu hodně škodí právě to okoukané ! Závěrem je nutno přiznat, že Emmernich trochu ubral a ze slibně vypadajícím námětem se příliš netrápil a připravil nám standartní podívanou, která nás sice pobaví, ale ničím nepřekvapí !

Útěk z Alcatrazu (1979)

Clint Eastwood jako F.Morris, pro kterého není problém utéct z jakéhokoliv vězení a proto i jeho přesun do nejstřeženějšího vězení "Alcatraz" bere spíše jako další výzvu. Film D.Siegela je sice hodně vzdálený filmu Vykoupení z věznice Shawshank, přesto v něm najdete spoustu nepatrných podobenctví. A tak jetliže jste viděly (VZVS) dříve než Útěk z Alcatrazu, neubráníte se srovnávání. Ale, to nemění nic na tom, že jde o napínavý příběh a jestliže Vás baví filmy z vězeňského prostředí, tak si tenhle film určitě nenechte ujít

Tichá noc (2002) (TV film)

Příběh se odehrává na štědrý den a to přímo uprostřed zuřivých bojů druhé světové války. Německá vojska jsou na ústupu a americké vojáky mají v patách. A tak se stane to co by nikdo nečekal. Uprostřed lesa se v jednom domě, kde žije osamělá německá žena se svým synem,potkají tři američtí vojáci s německým poručíkem a dvěma německými vojáky, kteří jsou vlastně ještě děti. Žena je donutí, aby všichni promrzlí vojaci, kteří se chtějí zahřát nechali své zbraně před domem. A pak už jen sledujete slovní bitvu u štědrovečerní večeře. Linda Hamilton nám hodně stárne a i když se snaží sebe víc, tak se špatným scénářem a najívním amrickým myšlením nic nesvede. Prostě doby Terminátora jsou už hodně daleko. Filmu bych dal 2,5 hvězdičky, ale protože to nejde a zase tak úplná blbost to není dávám za 3.

Zelená míle (1999)

Frank Darabont se ukazuje jako skvělý vypravěč Kingových knih. Znovu se puoští do "pro něj" tak známého vězeňského prostředí a znovu nám naservíruje příběh nevinného muže, který je odsouzen k trestu smti. Přesto Zelená míle je zcela o něčem jiném než Shawshank. Zlená míle nám nabízí spoustu otázek a pramálo odpovědí.Dějí se v ní nadpřirozené zázraky, které Vám však pečlivě připraveném scénáři přijdou zcela normální. A co hlavně? Najdete v ní emocionálně vybroušené zcény, které nemohou nechat nikoho chladným. A přiznávám i z mého oka vyklouzlo několik slziček. Co se týče hereckých výkonů není to třeba příliš rozvádět" jsou prostě skvělé"!!Jen snad musím upozornit na Michaela Clarkea Duncana, který jako dvoumetrový kolos plný svalů,ale zároveň i lásky a citů, hraje svou životní roly!

Johanka z Arku (1999) (TV film)

Christian Duguay natočil velice zdařilí film, který takřka ve všech bodech zcela přehrává film Luca Bessona (který byl natočen takřka ve stejnou dobu) a to i bez známích jmen. Zejména bych chtěl upozornit na představitelku Johanky Leelee Sobieski, která svou mnohem známější kolegini Millu Jovovich zcela převálcovala. Za poznámku pak určitě stojí, že Johanka CH.Duguaye se natáčela v čechách.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Romantické drama, jehož hlavním hrdinou je smrt (B.Pitt), která se rozhodne zjistit, jaké to je žít na zemi. Vezme tedy na sebe lidskou podobu mladého muže Joe Blacka a vřítí se do života W.Parrishe (A.Hopkins) bohatého obchodníka. Po kterém žádá, aby mu ukázal vše co život dělá životem. Na oplátku za to mu nabízí několik dní života navíc. Joe však netuší, že během jeho pobytu na zemi se zamiluje do Parrishovi dcery Susan (C.Forlaniová). Otázka tedy zní " Zůstane Joe se Susan nabo se vrátí na své místo nebeského hrobníka"? Myslím, že vůbec nejde o špatný film, je sice o něco delší, ale mě osobně to vůbec nevadilo, neboť tzv. hluchých míst je v tomhle filmu opravdu pomálu. Co se týče B.Pitta, ano je toporný (jak jste ho tady nazvali), ale to po něm jeho role chce. Poznávat nemotorně okolí, pocity a city, ktré nikdy předtím necítil přece némůže brát jen tak, přitom však musí vystupovat jako suverén (je přece smrt).

Vyjednavač (1998)

Opravdu originální nápad! Postavit špičkového policejního vyjednavače do nechtěné role teroristy. Oblast je neprodyšně obklíčena policií a odstřelovačum již svrbí prst na spoušti. V jeho situaci mu tedy nezbívá nic jiného než si nechat přivolat dalšího vyjednavače, ktrého pak musí přesvědčit o své nevině a zároveň s jeho pomocí, odhalit policejní korupci! Vyjednavač je bezesporu nadprůměrný film, který nám nabídnul další podled klasického thrilleru. S.L. Jackson jako vždy excelentní a jakoby to samo o sobě nestačilo má ještě k ruce dva vynikající parnery K. Spaceyho a J. T. Walshe!!!!

Dobrý Will Hunting (1997)

Will Hunting je sice nadaný matematik, ale i typické dítě ulice chudinských čtvrtí. Pracuje jako uklizeč na jedné prestižní univerzitě, jinak se jen fláká po ulicích a jediné co ho baví je provokovat snobské studenty v barech. Tedy až do chvíle, kdy je postaven před volbu : vězení nebo pravidelné matematické konzultace s profesorem univerzity a povinná psychoterapie. Tenhle film je vlastně startovní metou pro M.Damonta a B.Afflecka. A je až k neuvěření, že ve svých třiadvaceti letech tito dva talentovaní herci dokázali napsat takový inteligentní scénář, kterým nejen oslovili publikum po celém světě, ale ještě si za něho odnesli oscara. Za zmínku také určitě stojí brilantně zahraná postava psychiatra Mguirea, kterého si netradičně zahrál R.Williams, který si za tuto roly taktéž vysloužil oscara.