Mizerové (1995)

Typická akční komedie jakých jste už jistě viděly spousty. Přesto Vás však strhne a zcela pohltí!! Drogový gang v čele s jeho nemylosrdným šéfem Fouschetem.(T.Karyo) musí za každou cenu zlikvidovat nepohodlnou svědkyni vraždy, která je i pojítkem k obchodu s drogami. Vystrašená Julie se okamžitě pokusí kontaktovat policistu Lowreyho (W. Smith), ale za toho se vydává jeho parťák Burnetts (M.Lawrence). Oba policisté si pak musí vyměnit role a tím se vše zanačně zkomplikuje, zejména pak v rodiném kruhu Burnetta. B. Bay při své premiéře předvedl, že akční žánr má v krvy a předvedl slušně vypadající film s vizuálně přitažlivou podívanou !

Rocky (1976)

S.Stallone jako scénárista ze začátku nesklízel žádné velké úspěchy, ale postupem času se mu podařilo prodat scénář k filmu o boxerech "Hells Kitchen". U boxu nakonec zůstal a začal pracovat na scénáři k filmu Rocky, kde si nakonec vybojoval i hlavní roly. No a jak to dopadlo? Komerčně nejúspěšnější film roku s 9 nominacemi na oscara. S.Stallone ve své životní roly, která takřka kopíruje jeho vlastní život a ve které nám ukázal, jak se z absolutního outsaidra lze dostat až na absolutní špičku.

Truman Show (1998)

Představte si, že se jednoho krásného dne probudíte a zjistíte, že celý Váš život byl předem naplánovaný, že vše a každý okolo Vás (včetně vaší manželky) je jeden velký podvod a každý s kým jste se kdy setkali byly jen herci,kteří dělaly jen svou práci. Hrůza co? A přesně tohle se stane Trumanovi. Ukázka kolosální manipulace s lidským životem, velké moci médií a nesmím opomenout skvělého J.Carreyho, který konečně mohl všechny přesvědčit o tom, že jeho herectví je víc než mimika obličeje.

Amélie z Montmartru (2001)

Život Amelie je vlastně takovým malým světem ve světě velkém. Přesto (nebo právě proto), však žije jako každý z nás. Chodí do práce, kupuje si zeleninu, tiší svého ovdovělého otce, poslouchá trápení svých kolegiň a nešťastných sousedů. Jednoho dne však dojde k poznání, že vše co je okolo ní může ovlivňovat a tak se začne bavit tím, že ovládá životy jiných a převrací je naruby. Sama se pak stává hlavní hrdinkou téhle smyšlené hry, když se zamiluje do neznámého muže, kterému však přichystá mnoho zašifrovaných zpráv, než se odváží s ním opravdu setkat. Amelie je film, který mě opravdu mile překvapil. A musím uznat, že Francouzská kinematografie si u mě udělala zase jedno velké plus.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Strhující příběh o zneužití moci a strachu ze vzdoru proti nátlaku a tyranii. J.Nicholson jako rebel bojující z dominantní sestrou psychiatrické léčebny se dočkal nečekaného ohlasu a z Formanova filmu udělal pěti oscaroví trhák. Nutno přiznat, že oprávněně! J.Nicholson ve své životní roly rozehrál herecký koncert ve kterém mu skvěle asistují i budoucí hvězdy, jako Ch.Loyd, D.DeVito nebo L.Fletcher. A to vše pod taktovkou režiséra českého původu M.Formana. Nezbývá než dodat skvělí film s výnikajícím scénařem a mimořádným hereckými výkony!

Spawn (1997)

Další z řady comicsovích hrdinů, který však tentokrát není zrovna příliš velký dobrodinec (jako byl třeba Superman). Patří mezi „nemrtvé“ a po své (smrti) uzavře smlouvu se satanem a vrací se zpět na zem, aby ještě jednou viděl svou rodinu a pomstil svou smrt. Trikově se nedá Spawnovi nic vytknout, herci pod maskami toho moc předvést ani nemohou, až tedy na J.Leguazima který je v roli klauna výborný. Přesto všechno, však musím konstatovat, že jde jen o průměrný film s dalším comicsovím hrdinou se kterými se v poslední době takříkajíc „roztrhl pytel“.

Magnolia (1999)

Lidé se potkávají a jejich cesty se neustále prolínají. A tím třeba i nevědomky ovlivňují životy druhých. Na tom se nadá nic změnit. Můžeme se jen ptát: „Proč se tak stalo?“, „Nebo to byl snad osud?“ I takhle by se dal charakterizovat film P.T.Andersna. Ale tenhle film je hlavně o zpovědi různých lidí. Jaký život žijí, o poznání že minulost je za námi, ale pořád jí vlečeme sebou, o lásce, nenávisti, o nápravě a nesení odpovědnosti za své činy. 3 nominace na oscary, zlatý glóbus (kategorie muž ve vedlejší roli T.Cruise) a zlatý medvěd, pak plně dokládá výjimečnost tohoto filmu.

Motýlek (1973)

Přísně střežená věznice na francouzské Guyaně se stává doživotním působištěm řady vrahů, zlodějů a podvodníků. Mezi nimi je však jeden, který se svým trestem nehodlá smířit a tím jedním je „motýlek“ S. McQueen v mimořádně povedeném snímku dle knižní předlohy, ve kterém mu více než dobře sekunduje D. Hoffman v roli intelektuálně založeného padělatele Degy.

Duch (1990)

Oscarem ověnčená romantická komedie o jednom duchovi (P.Swayze) , který chce pomstít svou smrt a přitom dohlíží na milovanou snoubenku (D.Moore), která se ocitá v náručí vraha. V tom se mu ač nerada snaží pomoc okultistka (W.Goldberg). Určitě jedna z nejlepších romantických komedií s „hvězdným obsazením“.

Tváří v tvář (1997)

„Před kamerou americké superhvězdy J. Travolta a N. Cage za kamerou hongogský superrežisér J. Woo“, který nám naservíroval nový druh akčního filmu. Co se asi stane, když psychopatickému ďáblu (Castor Troye) a policistovi (Sean Archer) prohodí obličeje a ještě k tomu, v naprostém utajení? Akcí nabitý film s nevídanými souboji a spoustou otázek k přemýšlení !