Misery nechce zemřít (1990)

Další z řady nočních můr Stephena Kinga! Myslíte si, že máte zatracené štěstí, když Vás z havarovaného vozu uprostřed pustiny zachrání zdravotní sestra a ještě k tomu je to vaše největší fanynka? Tak to jste ještě nepotkali Annie Wilkisovou. Její dokonalá péče se postupem času mění v brutální tyranyi,ze které není úniku. Takřka celý film se odehrává v jednom malém útulném pokoji a pouze se dvěma herci, přesto Vás mohu ubezpečit, že se nudit určitě nebudete. Čeká Vás šokující psychothriller s gradujícím dějem a výbornými hereckými výkony Jamese Caana a Kathy Batesové.

Killer (1989)

Jeden z nejlepších Hongkongských filmů ! Chow Yun-Fat jako nájemný vrah, který se pustí do své poslední akce. Krvavý příběh plný impozantních přestřelek s nespočtem mrtvých má však hluboké morální ponaučení. Nezáleží na tom, kdo jste a co děláte, protože všichni Vás mohou zradit. Film je ukázkou cti, přátelství a oddanosti dvou mužů na opačné straně zákona. John Woo nám naservíroval další akční snímek, s jeho neobyčejnou režií !

Jurský park (1993)

Film vznikl na motivy románu Michaela Crichtona a S.Spilberg jak už je o něm známo z něj vymačkal maximum. Lidstvo už dlouho zajímá jaké by to bylo, kdyby se znovu mohly po naší zemi procházet pravěcí veleještěři a Steven nám to za pomocí počítačových kouzel umožnil. A tím nám i odpověděl na otázku kdo by v dnešní technicky vyspělé civilizaci a při použití nejmodernější techniky přežil (člověk vs. T.Rax) ! Jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob způsobil doslova revoluci v technice filmové tvorby a získal 3 oscary včetně oscara za triky.

Jackie Brown (1997)

Když natočíte takový film jakým je Pulp Fiction-historky z podsvětí, je jasné, že laťku, která je hodně vysoko bude zatraceně těžké pokořit. Quentin Tarantino sice trochu ubral z litrů krve a rozstřelených mozků, ale jinak mu zůstalo vše z jeho černého humoru a hlavně jeho kvalitní režie. Jackie nechybí ani napětí,vtip, netradyční (Tarantinovské) dialogy a samozřejmě jeho umění vyprávět přiběh z několika úhlů a samozřejmě je plný brilantích hereckých výkonů. S.L.Jacksona (Ordella) si s jeho impozantní bradkou do copánku zamilujete stejně jako R.DeNira v roly hloupého packala (zabijáka). A nemohu ani zapomenout na skvělou Pam Grierovou (Jackie), které nezbyde nic jiného než vymyslet plán ják ušít "boudu na boudu" tj. přelstít jak poldy tak Ordella. Myslím, že Quentin nezůstal svému jménu nic dlužen a natočil další ze svých (Tarantinovských) Filmů!

Amistad (1997)

Spielberg nás ve svém dalším strhujícím příběhu přenese až do roku 1839, kdy byla u Amerických břehů zajata španělská otrokářská loď (Amistad). Američtí vzbouřenci, byli zajati a souzeni za vyvraždění posádky. Takřka celý příběh se odehrává v soudní síni, kde se Spielberg snaží o co nejvěrohodnější zprostředkování událostí a pocitů unesených Afričanů, prostřednictvím hlavního hrdiny a vůdce rebelů Sengbeho. Bezesporu jde o silný historický příběh plný emocí a skvělých hereckých výkonů. Ani zdaleka to není jen průměrný film jak o něm tvrdila kritika.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Je tomu už dvěstě let co Ripleová zemřela, ale to co nosila ve svém těle vědce přimělo k jejímu Vzkříšení! Na kosmické stanici daleko od země se vědci snaží vetřelce "ochočit" a aby toho nebylo málo "skřížit ho s člověkem". A něco obdobného by se dalo říct i o režisérovi J.P.Jeunetovi, který se odvážně pustil do již čtvrtého pokračování. A jak to dopadlo? Jistě už se nejedná o horor, ale o kultovní sci-fi (moment překvapení z prvního dílu už asi těžko někdo natočí). Přesto se dočkáme několika originálních kousků " je zajímavé sledovat boj s vetřelcem pod vodní hladinou" nebo osobní dilema Ripleové " jsem člověk, nebo vetřelec?" a nesmím ani zapomenout na dívku jménem Call, která nám připraví nejedno překvapení!

Leon (1994)

Mathilda (N.Portmanová) je dvanáctiletá dívka, která jako jediná přežije vyvraždění své rodiny skorumpovaným policistou (G.Oldman) a rozhodne se hledat pomoc od svého souseda. Leon (J.Reno) je profesionální zabiják, který si na svůj stereotypní život vydělává chladnokrevným vražděním, ze kterého ho vytrhne až zvonek u dveří. Nechtěl, ale otevřel, ona chtěla, aby jí naučil zabijáckému řemeslu, odmítnul, ale naučil jí vše důležité z terorie, nechtěl a přesto vzal její pomstu za svou. L. Besson natočil zajímvý příbeh o lásce, o spojení dvou osamělých duší a to vše na pozadí bezcitného zabíjení.

Rain Man (1988)

Nádherný příběh dvou bratrů, kteří nemají takřka nic společného, přesto však k sobě najdou cestu. Raymond (D.Hoffman) je sice autista, ale i výborný matematik, který žije ve svém vlastním světě. A tak, když se mu něco nelíbí(např. scéna na letišti) dá to také patřičně najevo. Charlie (T.Cruise) je nafoukaný, sobecký frajírek, kterému (alespoň tedy na začátku) jde jen o peníze. D.Hoffman v jedné ze svích nejlepších rolí předvádí opravdu mimořádný víkon, za který také v roce 1989 získal oscara. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na to, že film je plný hlášek, které dnes již patří do zlatého fondu. Za všechny alespoň "Kdo je na první metě?" nebo "Jsem výborný řidič!"

Spider-Man (2002)

Spider-man se mi jako comicsoví hrdina vždy líbyl, ale bohužel film má do comicsu hodně daleko. A kupodivu to není ani tak příběhem, který není špatný a scény kdy Petr Parker na sobě pozoruje změny v přerodu na Spider-mana patří určitě mezi ty zdařilejší. Nadruhou stranu v době dokonalích triků, kde hrají počítačem animované postavy, tak realisticky, že těžko poznáte rozdíl od skutečnosti si tvůrci filmu dovolí hlavního záporáka (Green Goblin) obléknout do trapně vypadajícího obleku z umělé hmoty. A to ani nemluvím o scénách, kdy Spider-man létá po městě. Celkoví dojem: nemám tušení proč tenhle film byl kasovní trhák, spider-man je spíše průměrný film, který nijak nevybočuje ale ani ničím nepřekvapí.

Červený drak (2002)

Třetí pokračování a zároveň první díl o doktoru Hannibalovi Lecterovi "aneb, jak to všechno začalo"! Pravdou však je, že vlastně v tomhle díle nejde ani tak o Hannibala (a kupodivu to ani není na škodu), jako o souboj agenta FBI E.Nortna a psychicky narušeného R.Fiennese. Oba pak doplňují H.Keitel a skvělá E.Watsonová, jejíž postava slepé ženy zamilované do masového vraha je naprosto skvěle zahraná. Když se na Červeného draka budete dívat bez neustálého srovnávání s Mlčením jehňátek, čeká Vás temný thriller s několika výbornými scénami. Pokud začnete přehnaně srovnávat bude to pro Vás jen odvar z klasiky.