Spása (2014)

Poctivá westernová revenge drsňárna s pár prima nápadama. Nic převratnýho, ale šlape to, záporáci jsou hnusně záporní, famfatálky jsou pěkně pořezaný, přizdisráči z městečka pěkně zvednou žluč, Mads brvou nepohne a spolu s bráchou to chtě nechtě pořeší. Casting je moc fajn, hudba mohla být lepší, ale overall je to silnej nevybočující tříhvězdičkáč.

Bohemian Rhapsody (2018)

Film sám o sobě beru jako podvod. Ono totiž můžete natočit dvouhodinovej záznam toho, jak serou slepice a když k tomu pustíte Queeny, bude to epický. Proto i já jsem odcházel s pocitem, že to bylo fajn, ale dávám za pravdu všem, kteří to cupují na kousky. Ano, všechno je naházený bez ladu a skladu, nesmyslně to ukazuje střípky z Farrokhova života, všechno to šustí papírem (hlavní evil gay, jak tam pořád postává a potutelně pokukuje), jeden krátký rozhovor s bývalou snoubenkou otočí Freddieho život o 180 stupňů, Wayne producent poukazuje na to, že na Bohemian Rhapsody nikdy nebudou děti mlátit hlavama v autech (a každý přece víme, že Wayne mladý moderátor mlátil s Garthem hlavou v autě na Bohemian Rhapsody - WTF) atd. atd. Rami Malek si mě získal, ale nejsem takový fanoušek, abych posoudil, jestli hraje Freddieho nebo nějakou karikaturu. Musí se mu ale nechat, že na konci filmu už mi s Freddiem splynul a já se nedíval na herce. A propos konec filmu - co měly znamenat ty prostřihy na lidi na lešení, v davu, všude možně, to bylo totálně out of this world, jak kdyby to tam bylo naswedovaný. No prostě jsem si to užil, přiznám to, ale není to životopisný film Freddieho Mercuryho a není to rock'n'roll. Je to vykastrovanej popík pro masy a proto taky tak úspěšnej. PS: v diskuzi se ozývá, že pravý fanoušek musí tenhle film nenávidět. A souhlasím, i když bych doplnil. Povrchní fanoušci, kteří měli rádi Queeny, jak jim to pěkně hrálo v autě v rádiu, jak tam ten Freddie pěkně poskakoval jako srneček (slova mojí mámy, mimochodem filmem unešené), všichni ti, kteří Freddieho viděli jako tu rockovou ikonu a výstředního krále královen, ti jsou podle mě nadšení, tohle je film pro ně. Ukazuje jim Mercuryho, přesně jak by ho rádi viděli, není to ani moc homoakce, aby je otrávila a všechno je to takový vyžehlený, nezávadný a nenutí to se moc zamýšlet. EDIT: jestli se to jako dlouhodobě hodlá držet na čtvrtém místě nejlepších filmů zde, na československé filmové demenci, tak snížím hodnocení na odpad na truc.

Nezapomenutelné prázdniny (2013)

Tak tohle jsem potřeboval. Báječná léta se Samem. Ale od začátku. Prázdninový filmy tohoto typu to mají u mě lehký. Je jasný, že to musí skončit odjezdem, loučením, melancholicky a na to já slyším. A Way way back, k tomu přidá rozvodový traumata, fajn postavy a super casting (se Samem bych opakoval, co tady bylo napsáno přesně 445x, ale já měl velkou radost i ze Stevea Carella, kterej snad neumí zahrát špatně, ať hraje slizouna, sympaťáka nebo mimoně; a nakonec se mi líbil i hlavní hrdina, kterej mi ze začátku moc neseděl.). A i když jsem si na konci říkal, tohle je trochu moc sladkobolný, stejně jsem se při závěrečným "závodě" usmíval jak pitomec a napjatě čekal, jak to dopadne. Je prostě fajn, po všech těch dramatech, artech, nezávislárnách, (nejlíp s twistem), dostat normální "malej" film, kterej si na nic nehraje, prostě si jen odvypráví svůj příběh a sdílí emoce. Takový filmy se snad už ani netočí, a proto zblbnu a 8 hodin po závěrečných titulcích zdvihnu svoje hodnocení na pět, přes všechny chyby, který to má. Už jen proto, že i když teď ráno v mlze našeho podhůří píšu tenhle komentář, usmívám se a pustil bych si to znovu. Jak už jsem řekl, přesně tohle jsem od filmu zase jednou potřeboval.

Krutý sever (2006)

Po krátké expozici se neúprosně valíme ke katastrofě, pocit zmaru střídá pocit trošku většího zmaru a začíná být jasný, že tenhle příběh nemůže mít happy end. Všechno mi tam pěkně zapadlo, všechno to parádně klapalo a když už jsem si říkal, co tam dělá "druhá" dějová linka, že bude asi zbytečná, tak nebyla. Jo dobrý to bylo, dobře mi z toho nebylo a díky za to patří parádní režii, fajn kulise a výborným hercům. Rozhodně nesouhlasím, že by se charaktery a motivace postav měnily v průběhu filmu. Jsou jasně nastavený a jasně daný od začátku, jemně, nijak násilně, ale jsou. Proto jakkoliv zdrcující byl vývoj událostí, byl pro mě naprosto uvěřitelný. Čím víc je to civilní a nenápadný, tím je to lepší.

Anti Matter (2016)

Byť se film při hlubším zamýšlení tříští a rozpadá, rozhodl jsem se hlouběji nezamýšlet a být spokojen. Vědecko-fantastický začátek se zajímavou premisou se lusknutím prstů přehoupne v paranoidní drama, kdy jsem chvílema nedýchal, tak dobře to bylo natočený. A tak si tak dumáte, jakpak se ten spletenec asi vysvětlí on se vysvětlí a možná to i trefíte, není to žádná obrovská katarze, nic co by vás posadilo na zadek a pokud se rozhodnete podívat zpět a zamyslet se, dojde vám, jak byla celá předchozí "část" filmu nesmyslná a asi vás film ztratí. Já si ještě frčel na adrenalinu předchozích minut, takže jsem se nezamyslel a nechal se emocionálně podusit závěrem, který mi sedl jak prdel na hrnec. Epilog: a) vypouštím, protože mi neseděl k předchozímu vykreslení hlavní hrdinky b) je chytřejší, než mi na první pohled přišlo a pak tvůrcům pochvala. Třešnička na čtyřhvězdičkovém dortu je pak herecké obsazení, zvláště pak hlavní hrdinka, very najs bjůtifl + ňadérka. Jo a opravdu je to low cost jako kráva, ale to je v mých očích další důvod, proč chválit.

Konec šňůry (2015)

Tak nějak jsem nepostřehl, že je to životopisný a trošku jsem postrádal smysl. A celou dobu mi znělo v hlavě, OK, pěkně jim to chlapcům debatuje, ale proč? Proč tohle někdo natočil, když už, tak bych si to radši přečetl jako knihu. A ejhle, ona to kniha je a ti chlapci jsou skuteční, nebo spíš byli. Takže jako audio-video kniha asi fajn, jen bych rád věděl, nakolik je Segel podobnej (chováním), skutečnému Wallaceovi, protože já tam pořád vidím moc Segela a Eisenberg je pro mě moc Eisenberg. To mě trošku rušilo a jinak jsem to dokoukal, párkrát se zamyslel, rozhodl se, že si přečtu Wallaceův Nekonečný žert a to je tak všechno. Je to prostě o dvou chlápcích, co si zajímavě povídaj. Pro lidi, kteří vůbec nevědí, o kom to je, je to možná trochu mimo. Jo, a je tam spousta zvláštních pohledů, nuancí, které působí za á rušivé, za bé zajímavě a asi byly záměrem. Je to zvláštní film. To je zase komentář, že by jeden sral...

Moje ségra má prima bráchu (2014)

Řekl bych víc drama než komedie. Komedie, asi jako život je občas komedie. A co k tomu říct. Maggie a Milo jsou v hajzlu, jejich dětství stálo za hovno a to je rozebralo a znemožnilo jim žít normální životy. A spolu jim je občas líp a někdy hůř. A to je tak všechno, nikam se neposuneme, nic se nevyřeší, jen tak koukáme na jejich posraný životy a protože je hrají Bill a Kristen (a sekunduje jim parádní pohoďák Luke), dívá se na to fajn. Moje největší výtka teda je, že celej film trošku postrádá smysl a trošku za vlasy přitažený konec potom nechává hlavní postavy stát v podstatě na začátku. PS: ještě mě teď napadlo pěkný shrnutí - feel good deprese.

Zrodila se hvězda (2018)

Osciloval jsem mezi slabými čtyřmi a velmi (ale velmi) silnými třemi hvězdami a nakonec jsem zůstal radši při zemi. Je fajn, moct se podívat jednou za delší dobu na takovou starou poctivou romantiku. A tím je dáno i to všeobjímající nadšení nad Cooperovou prvotinou. A právě on je hlavní devízou filmu, herecky a asi i režijně. Jednotlivé scény jsou parádní, mají dynamiku, drajv, dobře se na ně dívá, jsou natočeny s přehledem. Problém, ale (aspoň pro mě) nastává, ve filmu jako celku. Nedokázal jsem si s postavama vytvořit vztah, film mě nevtáhl, nedýchal jsem s Jacksonem a Ally, jen jsem tak nezúčastněně pozoroval. Jednak až nekritická oddanost Ally k Jacksonovi, nemá pořádné základy a druhak film překotně běží utíká pospíchá a já neměl čas postavy pochopit, začít je mít rád. A to je u filmu tohohle typu zásadní chyba. A je to chyba Coopera režiséra, že nedokázal dát scénáři něco navíc. Jen ho umně zrežíroval a odvedl dobrou řemeslnou práci. Škoda, mohla to být bomba, monstr doják. Je to "jen" dobrej film. PS: Lady Gagaová (copyright fuxoft) je standardní, nic víc, nic míň. PPS: Když spolu mluví Cooper a Elliott v dolby atmos, nejeden orgasmus by Howard Stern vyloudil.

Pat a Mat (1979) (seriál)

Když já ty dva kretény vymaštěný prostě a jednoduše nenávidím.

Slova (2012)

Nebudu se pouštět do výkladů, nebudu hodnotit ukecanost/fouňovitost. Já měl prostě radost z vyprávění a moc pěkně se mi na to dívalo. A i když na konci může zůstat určitá pachuť z nedořečenosti, nepochopení, je to moc pěknej film a visel jsem na obrazovce od začátku do konce. PS: to je tak, když nevím, co mám napsat, tak bych radši neměl psát, protože tenhle komentář stojí pěkně za hovno.