Tajný život mazlíčků (2016)

Tajný život zvířátek rozhodně není špatný film, ale také rozhodně není tak dobrý, jako jsme čekali z ukázek. Skvělý a originální nápad nebyl zase jednou úplně dotažen do konce. Divák si nevytvoří tak sympatické pouto s postavou na plátně, jako se to zdařilo například u králičice z letošního Zootropolis. Skvělé gagy určitě pobaví a určitě se alespoň několikrát zasmějete a budete odcházet z kina s dobrou náladou. Chybí tomu ale nějaké poselství, nějaké kouzlo, které by vás přimělo si tenhle animák vrýt do paměti. Něco, co by z téhle chutné jednohubky udělalo dlouhotrvající filmový zážitek. Takže ano, jděte do kina, pobavíte se, užijete si to, ale váš zážitek, kvůli nevyužitému potenciálu, po čase vyprchá.

Zabití posvátného jelena (2017)

The Killing of a Sacred Deer sice poukazuje na antickou tragédii (motiv oidipovského komplexu, odkaz na Ífigeneiu a zabití Artemidiny posvátné laně), ale ubíjí pomalým tempem a graduje až v posledních minutách. Některé momenty jsou až příliš absurdní, až je to směšné a odstup od diváka poměrně škodí. Celkově film působí až příliš samoúčelně a i když motiv postav, které se nemohou vymotat z předem daných kolejí je zajímavý, chybí tomu pořádné napětí a nikdo mi asi nevezme pocit, že tohle se dalo s přehledem nacpat do 30 minut. Na druhou stranu musím pochválit impozantní herecké výkony, slušnou atmosféru, netradiční námět a zábavné filmařské nápady.

Gerald's Game (2017)

Hovořím-li o knize, jde o dílo, které je založené na jednoduché dějové premise, kolem které je prakticky nemožné vystavět pořádný příběh. Stephen King to dokázal jen proto, že je to Stephen King a dokáže i z naprosté hovadiny udělat trhák. V knižní řeči to totiž možné je, v té filmové se to zdá jako ještě více nadlidský úkol. Vlastně si nedokáži představit konstelaci, při níž by šlo o opravdu áčkový film. Přesto se k tomu někdo (k mému údivu) odhodlal a vznikl ne tak úplně špatný film. Ten v podstatě kopíruje knihu, avšak skvělé popisné scény nemá jk zobrazit, a tak vše doplňuje kaší uvařenou z příběhů v pozadí a samotné drama připoutané ženy tak ustupuje do pozadí. Konec je jako v knize, akorát na obrazovce to vypadá úplně špatně. Paradoxně nejvíc zapamatovatelná scéna je ta se soukáním se z pouta, moc pěkné.

Mulholland Drive (2001)

Konečně jsem si doplnil filmové vzdělání a musim přiznat, že mě to dojebalo víc, než bych čekal. Mulholland má v sobě tolik skrytých nápověď, které musíte odhalit, aby vám došlo, o čem ten film vlastně vůbec je. Po delším přemýšlení jsem přišel na vysvětlení, které mi dává smysl a vede k němu hned několik indícií. SPOILER Drtviá většina stopáže je jen představou hlavní hrdinky, která vůbec není tak roztomilá, hodná a nejmenuje se Betty. Jde o zhrzenou ženu, která je zklamaná láskou a neúspěchem. Hollywood jí zničil život, a tak v halucinačním opojení upadá do představ /které sledujeme většinu stpáže, aniž bychom věděli, že to jsou to jen halušky/ před svou smrtí. KONEC SPOILERU Mulholland Drive musíte nejdříve pochopit, aby se vám mohl líbit.

Vzpomínky na lásku (2004)

Pokud se nenecháte emočně rozjebat třeba Sowonem, Nae meori sokeui jiwoogae je sázka na jistotu. Téhle citové vydíračce se nedá nepodlehnout, a pokud překonáte první půlhodinku, dostanete příběh, který vás hluboce zasáhne.

Jurský svět (2015)

Jurský Park v dětství miloval asi každý. Dobrodružství na ostrově plném dinosaurů z režie Stevena Spielberga byl naprosto dokonalý film a že se dočkáme nespočtu pokračování bylo všem jasné. A zatímco dvojka byla fajn, trojka už nikoli. Jurský svět ale počet filmů zavírá zvednutím laťky. Krásně barevný a futuristický zábavní park s dinosaury je pastva pro oči. Postavy jsou sympatické a celý film je opravdu spíše rodinnou záležitostí, která ani na minutu nenudí a nikdo jí nemůže zazlívat mírnou přehnanost. Mně osobně vadil závěr, který byl extrémně béčkový.

Logan: Wolverine (2017)

Viděno v iMAXU v Bratislavě. Pokud jde o Logana, musím přiznat, že nejsem fanoušek X-Men ságy, i když nemůžu popřít, že bych se u jednotlivých snímků ze série nebavil. Je to zábava, ale nic pro mě. Na Logana jsem však byl zvědavý, protože dosahoval opravdu chválihodných výsledků, co se týče kritiky a spoustu chvály jsem slyšel i od přátel. Na konec jsem z toho tak vyplesklý nebyl. Tvůrci do toho hodili trošku béčka a přestože jde o řemeslně neskutečně krásný film, herecké výkony mohu vyzdvihovat do nebes (Dafne Keen jsem nepochopil co dala), má svoje mouchy. Takže tak. Logana si znovu už nepustím, ale rozhodně nelituji, že jsem ho viděl.

Extremis (2016)

Netflix dal prostor velmi tabuizovanému tématu a za to mu patří vděk. Umírající pacienti umístění na přístrojích často ztrácejí i poslední zbytky vědomí a pouze se trápí, a tak je rozhodnutí o jejich dalším osudu na členech rodiny. Jak strašlivě těžká to musí být volba si nedokážeme ani představit. Dokument odhaluje příběh rodiny, která se rozhodla svoji matku odpojit a rodiny, která se rozhodla udělat vše pro to, aby i za cenu trápení se na přístrojích jejich rodinný příslušník žil co nejdéle. Velmi těžko stravitelné téma a velmi silný dokument.