The White Helmets (2016)

Dokument o týmu The White Helmets, který se dočkal nominace na Oscara je svědectvím naší doby. Bílé helmy jsou vždy první na místě po dopadu bomby a pomáhají zachraňovat civilisty. Jedná se o dobrovolníky, kteří podstupují výcvik v Turecku a poté pomáhají doma, v Sýrii. Pochopitelně, že není nic černobílé a z toho důvodů jsou na internetu k nalezení tuším 4 fotografie a jedno video, které zobrazují příslušníky bílých helem v doprovodu nebo při asistenci teroristů z organizace Al Kajda. Jenže jde o individuální případy a ruská propaganda je prolezlá natolik, že mnozí bílé helmy osočují z kooperace s teroristy a že jsou (což je naprosto směšné) placeni finančníkem Sorosem, aby rozvraceli režim v Sýrii. Ať už je pravda na jakékoli straně (faktem je, že dokument vyznívá tak, že bombardují vyjma Rusové, ale všichni víme, že ani USA nejsou pozadu), Bílé helmy pomáhají zachraňovat životy, a to je to nejcennější, co může člověk vykonat. Čest jejich práci a hodně štěstí do oscarových bojů.

4.1 Miles (2016)

Famózní dokumentární počin. Takto by to mělo vypadat. Objektivní svědectví do něhož nikdo nezasahuje a 26 minut sledujeme pouze práci kameramana, který zaznamenává jednu z nejtragičtějších událostí, které proběhly nedávno a zasáhly naši evropskou civilizaci. Imigranti umírají po desítkách ve středozemním moři a extrémně špatná reklama, kterou jim dělají naši politici přivádí některé lidi k lhostejnosti a v krajních případech si smrt nevinných lidí i přejí. A já se ptám. JAK MŮŽETE TAK NENÁVIDĚT NĚKOHO, KOHO NEZNÁTE? Opravdu silné svědectví nemůže nikoho nechat chladným a ten, kdo po závěrečných titulcích tohoto dokumentu alespoň na vteřinu nezatoužil těm nebožákům pomoci, by se měl zamyslet nad svojí morálkou.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Spíš nic než moc. Snaha navázat na atmosféru /rozuměj prodeje/ ságy o Harrym Potterovi je tady znát více než dost, ale to je tak všechno. Dostáváme hravý příběh, který pro malé diváky může být zábavny, ale pro ty starší je to už moc utahané a vlastně zbytečné prodlužování příběhu, který je sám o sobě tak krátký, že si nezaslouží ani svůj film, natož tři. Samozřejmě, Eddie Redmayne je fantastická a parádní volba do hlavní role a svým výkonem zachraňuje film od průměrnosti, ale už to není co to bývalo a nikdy nebude, tak prosím skončete. Hudba a Eddie v pořádku, stejně tak jako efekty. Zábavné to je, ale nic víc Fantastická zvířata člověku nenabídnou.

Lion (2016)

Třebaže se jedná o pohnutý příběh, jeho zpracování mě moc nepřesvědčilo. První půle byla fakt dobrá a dokázala člověka zaujmout, ale ta druhá už jakoby ztrácela pevnou půdu pod nohama a člověk jen čeká na to, co má přijít. Závěrečné titulky na záběry skutečného Sarooa a jeho matky jsou už jen tečkou za sladkobolným zážitkem, která vás má donutit k slzám, což se možná u někoho podaří, ale výsledný dojem vyprchá jak pára nad hrncem. Největší chybou jsou bohužel špatné herecké výkony, které vás absolutně nepřesvědčí o vztazích mezi jednotlivými charaktery. Příběhu pak nevěříte ani nos mezi očima a jeho výpovědní hodnota hluboce klesá. Nominace na oscara... oukey, ale prosím neproměnit.

La La Land (2016)

Krásný film, který si zaslouží všechny své nominace, ocenění a chválihodná slova od renomovaných kritiků. Novodobý muzikál, který je muzikálem jen tak ze čtvrtiny nám představí hřejivě romantický příběh, který vás ale dokáže chytnout za srdce. Hlavní herecké duo podává skvělé výkony a tu chemii mezi nimi jim věříme do poslední minuty, parádní soundtrack si budete pouštět ještě týdny poté a možná za nějakých 20-30 let se na La La Land bude vzpomínat jako na kultovní klenot hollywoodské kinematografie.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Když se Mel Gibson vrhne do režírování můžeme očekávat něco vekolepého, krvavého, válečného, krvavého nebo historického, ale především krvavého. V Hacksaw Ridge nominovnaném na oscara si letící končetiny a vyhřezlé vnitřnosti samozřejmě neodpustil, ale proč by si je odpouštěl, když tak lidské tělo prostě funguje a přesně tak válka vypadá. Sledujeme příběh hrdiny, který jde válčit s tím, že nikdy do ruky nevezme zbraň, a přesto, že od začátku jej všichni zesměšňují a šikanují, na konci jim nezbude nic, než mu vzdát úctu. Musím přiznat, že vám film i přes svoji stopáž uteče jako voda a je to prostě fakt dobře natočené, akční, s dobrým příběhem, charismatickými postavami a podle pravdy. Zasloužená nominace na Oscara a pro nadšence do válečné tématiky jednoznačná povinnost.

Příchozí (2016)

Za mě asi nejpřekvapivější letošní kandidát na Oscara za nejlepší film. Co se týče děje, jde o příběh vyprávěný na poměrně malém prostoru. Označil bych film spíše za malý, o to více se mi zamlouvá jeho originální myšlenka. Na plátně se před nám odehrál příběh o mimozemské civilizaci, která sice přistála na Zemi, ale nedokáže s námi komunikovat. Jediný, kdo může zachránit svět je jedna americká lingvistka. Jenže je nutné, aby spolupracovaly všechny země světa, a to je při současném rozpoložení celkem nesplnitelný úkol. Film tak nejenže vyzývá k jednotě a spolupráci, ale navíc nám na konci nabídne rozuzlení, které bych rozhodně nečekal. Velmi originální a fakt dobře vypointovaný film, ale na toho Oscara je to vážně moc jednohubka.

Moonlight (2016)

Moonlight je film, jehož tvůrce tak trochu můžeme podezřívat z prvoplánovitosti a touze vydobýt si nějaké to oscarové ocenění. Téma filmu o homosexuálním černochovi žijícím ve světě feťáků je pro tuto příležitost více než vhodně zvolené. Zároveň se však jedná o opravdu dobrý a zábavný film, který vám nic nevnucuje a který vám vypráví příběh někoho, koho nepotkal úplně ten nejlepší osud. Chápu, že pro fanoušky Ortelu to asi není úplně to pravé ořechové, ale pro ostatní jde o dobrý film s hlubším přesahem. Pochválil bych i hodně dobře zvolený soundtrack.

Místo u moře (2016)

Hodně silný film. Na rozdíl od filmu Fences, který je také nominovaný na Oscara, se mě Manchester by the Sea hodně dotklo. Ze začátku možná nebudete chápat, proč se Case Affleck chová tak divně, a proč je pořád na ránu, ale když vám film odhalí bolest pod svým povrchem, pochopíte a zjistíte, že jeho herecký výkon je vlastně naprosto bravurní. Pokud se chcete bavit a zlepšit si náladu, tohle si rozhodně nepouštějte. Opravdu výstižně natočený film plný lidských pravd vás ale určitě chytne za srdce. Caseymu bych přál Oscara za výkon v hlavní roli.

Ploty (2016)

Fences jsem si pustil jen z toho důvodu, že se snímek dočkal nominace na Oscara. Už od začátku jsem se ale obával, že se budu akorát tak pekelně nudit. A přesně tak to dopadlo. 139 minut dlouhý dialog, jehož filozofický přínos bych tak nějak dohromady sečetl na nulu. Příběh černošské rodiny z 50. let plný keců, keců a ještě jednou keců by se dal zkrátit na nějakých 15 minut a hodnotil bych to daleko lépe. Takto se akorát stanete obětí naprosto zbytečně roztahaných dialogů, které vůbec nic nereflektují a z nichž jsem se dozvěděl tak akorát, že podvádět manželku není úplně super (wow) a že se černoši měli v Americe 50. let hůř než bílí (to jsem taky doteď nevěděl). Jediná nominace s kterou souhlasím je ta, pro Violu Davis. Ta si svoji roli odmakala opravdu skvěle a ani bych se nedivil, kdyby oscarová soška skončila v jejích rukou. Denzel Washington mě taky bavil, ale zároveň mě jeho postava neskutečně chvilkama štvala, což asi neměla. Sečteno podtrženo, pokud Fences sebere La La Landu sošku za nejlepší film roku 2017, ztratím jakoukoli důvěru v Akademii.