Ptáčátko (2016)

Malý film s krásnou animací a velmi jednoduchou, avšak důležitou myšlenkou. Ptáček se panicky bál nepoznaného, avšak jen do chvíle, kdy se odvážil svůj strach překročit.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Mám problém s Revenantem. Vlastně dva. Oba pocházejí z Oscarového večera. Oscar pro Iňarita, přestože odvedl skvělou práci měl pandnout do rukou někoho úplně jiného (George Miller) a cena za nejlepšího herce měla Leovi přistát kdykoli, jen ne teď. Velmi nadhodnocený snímek, který není ničím než honbou za pomstou v trošku hezčím kabátku. Příběh ničím originálním neoslní, stejně tak Leo, který jen chrčí, frči, sýpe, kašle a krvácí. Tohle už si podruhé fakt nepustím.

Dobré manželství (2014)

Jak už je zvykem u filmů inspirovaných knihami, popř. povídkami od Stephena Kinga nejde o nic světového. Filmové adaptace jsou často výkřikem do tmy a tak by se dal označit i tenhle snímek. Přeceňuje sám sebe. King je mistr jazyka, mistr vypravěč. A jeho knížky by byly čtivé i kdyby psal o tom jak šel s manželkou na nákup a ztratili nákupní seznam. A o tom to je, psané slovo lze přenést na plátno ale ne vždycky. A tahle krátká povídka ze sbírky Full dark, no stars je na velmi obyčejný námět a to nejdůležitější na ní jsou vnitřní pocity postav, které ve filmu prostě zachytit nejdou. Nejenže nejdou zachytit ale pokus tohohle filmu šel naprosto mimo a my sledujeme vlastně šedošedou nudu, bez překvapivého rozuzlení a šokujících momentů.

Čas probuzení (1990)

Velice silný snímek skrývající hluboké myšlenky a význam samotného filmu přechází až k přemýšlení o smyslu života a jak ho vlastně máme prožívat. Už vždycky si budu pamatovat větu, kterou pronesl pacient Lowe k nesmělému doktoru Malcolmovi: Jsem to já kdo je strnulý nebo vy? Vztah pacienta s jeho léčitelem, kdy si pomohou vzájemně mi poněkud připomněl film Dobrý Will Hunting, kde probíhá "vyléčení léčitele" ve velmi podobném duchu. Film je také alarmující ukázkou toho, že i přestože je zdraví to nejcennější co člověk má, lze ho vykoupit jen penězi a to je poněkud smutné. Odhodlaný doktorův duch sice pacientum pomohl ale jak to dopadlo, tak to dopadlo. Sám se dočkal ponaučení. Velice silný snímek s velmi citelnými humanistickými rysy. https://www.youtube.com/watch?v=sjhPlt24_Dk

Cesta (2009)

Bezútěšné, šedivé prostředí s nekonečně sychravým počasím, zničené budovy, zánik civilizace tohle přesně popisuje film celou svoji stopáží. Sledujeme příběh chlapce a jeho otce, co táhnou nákupní vozík a jdou za nadějí, která pravděpodobně ani není reálná. Sledujeme jejich vztah a jejich příběh, který vznikl v geniální mysli Cormaca McCartyho. Nabízí se tu srovnání knihy s filmem a i když to tak mockrát není, tak se zdá, že se film dokázal knize vyrovnat, když ne příběhem tak svoji hutnou atmosféru, která vám zadře depresi až hluboko pod kůži. Je to celé strašně smutné a až mrazivě možné. Sonduje nám to, kam až je člověk schopný zajít kvůli záchraně vlastní prdele a potvrzuje to teorii, že nejsilnější přežije. Ne nejchytřejší nebo nejbohatší. Musím ocenit nepochybnou kvalitu snímku ale stoprocentní to pro mě nebylo, protože jsem orientovanej na trošku jiné typy filmů, takže mi tam něco chybělo. I když mě závěr částečně potěšil. https://www.youtube.com/watch?v=ZT6uT5yb1qo&list=PLF0545BADB29F800D

Open Grave (2013)

Těžce zábavnej film od režiséra, který mne už jednou překvapil svojí tvorbou a to konkrétně filmem Apollo 18, který také neoplývá zrovna nejvyšším hodnocením ale mě zaujal. No, otevřeným hrobem se posunuly hranice zábavnosti ještě o stupínek výše. Schopnost zaujmout je nejdůležitější součástí každého filmu a tady se to vydařilo na sto procent. Míra zmatenosti a postupného rozplétání dějová linky byla skvěle vyrovnaná a když jsme byli stejně jako ten chlapík mezi mrtvolami úplně mimo, tak po čase zjistíme o co tady vůbec sakra šlo. Takže prakticky celou stopáž sledujeme VZOPMÍNÁNÍ a až v posledních pár minutách NÁSLEDKY. Scénaristům se mohu jen poklonit, taktéž maskérům a kameře. Všechna práce perfektně provedena a já nevidim nejmenší důvod proč nedat plnou palbu, za něco co mě bavilo od první do poslední minuty. Tak to má sakra bejt :) P.S. - závěrečná scéna z ptačí perspektivy už je jen taková třešnička na dortu. Moc hezký. https://www.youtube.com/watch?v=AcjvlLmbOQA

Vlk z Wall Street (2013)

V tomhle filmu neuvidíte drogy a sex jen v úvodních a závěrečných titulcích. Talentovaný makléř (DiCaprio) si přijde k ohromným penězům a my prakticky celý film sledujeme jeho cestu životem, plným peněz a všech těch věciček co se k zbohatlíkům přičítají. Neskonale drahé večírky, plýtvání penězi a nabubřelost. Přestože by se to mohlo zdát jako dost dlouhá nuda (proč sledovat někoho, jak si užívá peníze?) není tomu tak. Scorsese s toho udělal náramnou prdel a když se zrovna nesmějete tak se doslova a do písmene kurevsky! bavíte. Výborné nápady vás doprovází celým filmem. Za zmínku stojí postel z peněz, scénka s lemmony, masturbační cvičení, házení trpaslíků a tak dále... Prostě jedna dlouhá jízda, která pro Wolfieho končí hořce a pro nás pro diváky uznalým pokývnutím hlavou. Po filmu mě popadly choutky, stát se makléřem a udělat si ze života stejnou párty, jakou sme viděli ve filmu. Režisér pojal k hlavní postavě zcela neutrální postoj a my si musíme svůj obrázek utvořit sami. Nepokouší se nám nacpat do hlavy, že ilegální vydělávání je špatné, to ne. Spíš to má takovou příchuť bajky nebo spíše přísloví. "Tak dlouho chodíš se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne" http://www.youtube.com/watch?v=3_i_f2W16d0

Smrtonosná past (1988)

Akčnák, jak vyšitej (aby ne, když v hlavní roli střílí Bruce Willis). Viděno cca před dvěma hodinami a už si ani nepamatuji záporákovo jméno. Můžu to svádět na krátkodobou paměť a nebo na mě film nezapůsobil tak, jak by měl. Jednoduše, už jsem v akčním žánru viděl něco víc než nekonečnou přestřelku v jednom věžáku. Nemůžu říct, že bych se nebavil celou dobu ale také nemohu říct, že jsme z toho byl nadšený. Většina hlášek se u mne minula účinkem, několik scén na mě zapůsobilo ale celkově to můžu zhodnotit jako prachobyčejný akční film, s kvalitními herci a průměrným scénářem. Kdo ví, asi nejsem na tenhle žánr ještě připravenej. John McClane je hovado a se zbraní v ruce mu to náramně ladí, zato já kdybych viděl tenhle film v televizi, tak přeladím na jiný kanál bez mrknutí oka. http://www.youtube.com/watch?v=gQHswacESUY