Kanibalové (1980)

Velice brutální snímek, jeden ze zakládajících členů found footage žánru a asi ten nejdrastičtější, nejbrutálnější a nejvíce autentický. Sledujeme výpravu do zeleného pekla. Mladí lidé jsou v duchu západní společnosti zcela bezohlední a brutální. Napadají domorodce, zabijí je a ničí jejich domovy. Krutá pomsta je nemine. Dojem z filmu mi trošku pokazila ta omáčka kolem nalezených pásek, která byla vlastně jenom rozjezd, před šíleným finále, při promítání "pravého" snímku. Musím smeknout před neskutečně povedenou reklamou, kterou stvořil režisér a dodal tím filmu ještě větší atuenticitu, že byl dokonce zatčen, dokud nevyvrátil spekulace o pravosti záběrů. Za to poklona. Ale znechutilo mě, když sem se dozvěděl, že zabitá zvířata byla usmrcena nejen ve filmu ale i reálně. Žádné rekvizity. Tohle nemám rád a musim přiznat, že při záběrech zabíjení želvy se mi zvedal lehce žaludek. Násilí na zvířatech (a navíc opravdu živých!) mě znechucuje více než násilí na lidech. Film nám ukazuje, že je nesmysl myslet si, že my civilizovaní lidé jsme něco víc. Ale paradoxně zabíjením zvířat snahy o dobrou myšlenku úplně ničí. Vyznívá to že my jsme lepší než zvířata a můžeme si je zabíjet jak chceme, jen tak z prdele. Výborná je taky hudba, která se k záběrům brutálního násilí nehodí ale jistým způsobem tam krásně zapadá a ta nesmírná krvavost vyzní ještě do větší ironie. http://www.youtube.com/watch?v=ZT4UIwaZtME

Noc oživlých mrtvol (1968)

Zakládající film zombie žánru. Na rozdíl od většiny jsem viděl kolorovanou verzi, takže nemám právo si stěžovat na černobílé zpracování originálu a jednoduše proto, že sem ho zatím neviděl. Ve filmu nebylo ani jednou použito slovo "zombie" a přestože se jedná o z velké části "konverzační horor" dost mě to bavilo. Působilo to mnohem více opravdověji, než mnohé novodobé zombie horory. Líbilo se mi jak hrdinové poslouchaly rádio, sledovali televizi, opevňovali dům a řídili se podle instrukcí vlády. Tedy žádné fraškovité Spielbergovské záchrany světa jedním člověkem. Nic takovýho. Prostě reálné zpracování zombie-reality. K dobru bych ještě připsal herecké výkony a hlavně neskutečnej konec! Od takhle starého filmu jsem tohle vůbec nečekal. V skrytu jsem doufal, že by to tak dopadnou mohlo ale nepočítal sem s tím. Mám moc rád takovéhle konce u hororů. Film žánr nedefinoval tak úplně, všimnul jsem si, že zombies používali nástroje, což je zcela nemyslitelné. A co bych ještě povznesl je "vysvětlení", proč se kreatury na Zemi objevili a to takové, že to dává smysl. I když by se to samozřejmě nestalo. http://www.youtube.com/watch?v=uINsUVsG3QI

Noroi (2005)

Po spoustě doporučení na "děsivý japonský horor" a "skvěle využitá technika found footage" jsem čekal něco mnohem více než tuhle umdlelost, kterou jsem shlédnul nadvakrát, protože mě to prostě nudilo. Nechápu co mělo být děsivého na vyšinutém bláznovi, který měl klobouk a hadry z alobalu. Mě to přišlo spíše jako komediální výstup naprostého kreténa. A to je špatně. Mentální retard namísto strach nahánějícího šílence mi kazil dojem. Stejně tak spousta keců a žádné akce. Ne, že bych měl něco proti dialogům ale sledovat ústření dvojici jak jde 8x za alobalovym kreténem, to už je trošku moc. Každopádně Noroi není zas až tak k zahození. Myšelnka je dobrá, stejně tak postupné odhalování reálií, i samotný závěr. Ve filmu jsem našel jenom jeden strašidelný moment a to byla "embrya v lese" ale nic tak hrůzného. Zklamání předčilo očekávání a mě mrzí další zpackaný found footage. Jo a hlavně bacha na holuby.http://www.youtube.com/watch?v=7A5VNsEeAMY

Braindead - Živí mrtví (1992)

Nesporný spplatterový kulťák od Petera Jacksona má vážně co nabídnout. A to unikátní spojení zábavy, krvavosti a hrorovosti. Nikde jinde jsem neviděl lepší výsledek téhle smotanice žánrů. Je to zábavná jízda jako prase, tečou hektolitry krve a my sledujeme doutnající lásku ústřední dvojice, která se k šťastnému konci musí prodrat přes desítky lidských vnitřností a končetin. Palec nahoru za strašnou spoustu úchylných nápadů (rodinná večeře, vození v kočárku, žárovka v hlavě, sekačka!...), svižně se rozvíjející příběh a tempo, které mě nehorázně bavilo a i za konec, který (i když takovéhle nemam moc v lásce) mi tam zapadal. Kult po zásluze. http://www.youtube.com/watch?v=8WvBMVgOxX0

The Poughkeepsie Tapes (2007)

Kdybych tohle viděl v kině, tleskám ve stoje. Tohle mi neskutečně sedlo. Záběry handy-camery (mohly být brutálnější) i forma pseudodokumentu, který se snaží vypadat opravdově do sebe skvěle zapadají. Film je rozčleněn do několika kapitol vypovídajících o nesmírně krutém a zároveň inteligentním psychopatovi, který si s policií hraje loutkové divadlo. Spoiler! Začínáme od "první krve" a sledujeme celý jeho příběh až k samotnému závěru, který je parádní. Žádný terno ale skvěle to pasovalo do celkového konceptu.Speciální uznání patří maskám, které používal při mučení, úchylnost při druhé vraždě, kdy svou oběť pečlivě sledoval a schovaný za dveřmi čekal až usne a hlavně jeho podrobitelská schopnost, kdy si z jedné unesené ženy udělal otroka a mučil ji tak dlouho, že se do něj zamilovala a po krutosti toužila.Spoiler Poughkeepsie Tapes jsem si užil naplno a nemám vlastně co vytknout. Není tam nic co by mě nudilo a nebo otravovalo. Právě naopak.http://www.youtube.com/watch?v=CZJbwfmg_rE

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Totálně šílená psychedelická jízda v LA. Ústřední dvojice jede do Los Angeles kvůli reportáži, kterou má sepsat "světoznámý" novinář Raoul Duke (Johnny Depp). I se svým právníkem samojského původu vyráží na dlouhý trip. Cestou se posilňují všemi možnými druhy drog a užívají si života v rauši. Nebrání se neplacení účtů a nevratného půčování si kabrioletů. Žijí si život na vysoké noze. Film je vlastně splácanina několika různých epizod a nejde najít nějakou opravdu důležitou dějovou linku. Režisér používá pro jednotlivé tripy různé způsoby snímání obrazu a zvuku, takže se aspoň částečně můžeme vžít do feťákových stavů, které zahrál hlavně Johnny Depp s naprostým přehledem a jeho šílené pohyby vás provází a baví celou dobu filmu. A nikdy nedá z pusy cigaretu. Tuhle psychedelickou jízdu si vychutnají především lidé, co mají s něčím podobným zkušenost.http://www.youtube.com/watch?v=7geQYc_-ruc

Válka světů (2005)

Spielberg se znovu pustil do filmu s mimozemským námětem a znovu to dopadlo velice obstojně. Od začátku sledujeme působivého Toma Cruise s jeho problematickými dětmi, kteří zažívají nástup kolonizátorů naší Země. Mimozemštani jsou ve filmu dost působiví a líbilo se mi jak si filmaři pohráli s jejich zevnějškem. Působili fakt chladně a bezcitně krutě. Zpracování na jedničku. Ale dějově je to zase výdobytek přeslazeného Spielbergova mozku. Neuvěřitelný momenty po celý film a naprosto nechutně hnusný happy-end, který mi pokazil celkový dojem z filmu. SPOILER Že přežil Cruise se svojí dcerou a nalezli jejich matku/manželku by se ještě dalo snést v mezích ale když vyběhl i chlapec bylo mi špatně. SPOILER http://www.youtube.com/watch?v=u7ageRRxKw0

The Man Who Loved Flowers (2010)

Tohle je čistá, křišťálová kinematografie. Hned úvod zfilmované povídky z pera krále hororů Stephena Kinga je dokonalost. Příjemná hudba, příjemně vypadající děti, usměvaví policajt. A pak se záběr přehoupne na usměvavého chlapce v obleku. Podlehne výzvám prodejce květin a zakoupí kytici bílých růží. Všechno stále běží v poklidu. Nenucené úsměvy a příjemná hudba kolem. Jenže to se zvrtne, když dojde k předávce květin. Chlapík, zjevně nějak narušený, pokládá všechny ženy za svou milovanou "Normu". Klame vzhledem a není tím, za co bychom ho považovali. Klame vzhledem stejně jako celý kraťas, jehož příjemnost nenaruší ani Kingovský závěr. Tahle nenucená ironie brutality se mi moc zamlouvá. Za mě skvělé převedení výborné povídky. http://www.youtube.com/watch?v=9s0O30DFBWs

Terrifier (2011)

Zezačátku jsem měl sto chutí zařadit tenhle krátkometrážní počin do svojí TOP 10. Pak nadšení upadlo ale stejně si nemůžu pomoct. Mam z tohohle fakt bezvadnej pocit. Grindhousovej gore snímeček mě sejmul svojí atmosférou hned zezačátku. Pro mě úplně skvěle situvaný ozvučení (jakoby zdálky, divná hudba a občas hluchá místa) a obraz, který je trošku nazelenalý a vypadá starší než vskutku je, skvěle to plní svůj hororový účel. Žena v hlavní roli není nijak výraznou herečkou ale je zvláštním způsobem zajímavá a přitažlivá. Pronásleduje ji klaun s jehož maskou si dal práci, člověk co chápe podstatu děsivosti. Stejně tak herec, který zahrál tu šílenost naprosto opravdově. Svojí úchylnou zábavu provádí precizně a jeho "styl" je zajímavý. Hororu bych se nebál i v celovečerním formátu, kde by se ještě vygradovala ironie a postava "klauna" by se mohla zapsat do historie nejhrozivějších vraždících bestií. http://nosvideo.com/?v=15040x1bei8c

V/H/S/2 (2013)

Neskutečně originální jízda! V/H/S 2 mě milo překvapilo a velice sympaticky překonalo první díl a to v mnoha ohledech. Minulý ročník byl plný hluchých a nudných míst. U dvojky jsem se fakt nenudil. Možná trošku u posledního dílu. Každý díl je točený různou kamerou nebo jejím umístěním. Všechny příběhy jsou originální a mají něco do sebe. I ta příběhová omáčka byla celkem slušná. Jsem spokojen s vývojem a nezlobil bych se kdyby přibyl i třetí díl. Teď k jednotlivým částem. Tape 49 orámování příběhů. Je to nezbytně nutná omáčka, kterou tak nějak ani nepočítám do hodnocení ale nebylo to vůbec špatné a jako nevýrazný a nutný doplněk to nijak nenarušuje celkový dojem. I když musim přiznat, že sem si jednu chvíli říkal "šoupni už tam tu kazetu, nudim se" /// Phase I Clinical Trials 4/5 - První snímek mě dostal. Chlápek dostane při operaci oka implantát, v němž je umístěna kamerka, kvůli budoucím výzkumům. Vidíme tedy svět jeho očima. Občas sem měl pocit jako při hraní hry. Implantát neni tak docela v pořádku a chlápek začne vídat duchy a mrtvé. Dost originální pecka se spoustou lekaček. Závěr samozřejmě úplně čekatelný ale bavilo mě to a bylo to zajímavý. Tak co. /// A Ride in the Park 5/5 - Paráda. Fakt. Zombie příběh z pohledu nakaženého. Tak skvělej námět by bylo těžký i zkazit. A režisér fakt nic nezkazil. Vidíme hon na lidi, ládování se vnitřnostmi a dezorientované šílenství lovených. Nemam tomu co vytknout. Těžko říct, jestli závěrečná scéna nebyla až moc přehnaně "titanicovej" konec ale já to beru. /// Safe Haven 4/5 Kraťas z prostředí divný sekty. Docela povedená mrazivost. Filmaři se rozhodnou zfilmovat život a obydlí jedné sekty. Filmařský výlet se zvrhne. Dům sekty se naplní násilím a my si můžeme blaženě vychutnat mrazivých záběrů sektářských bláznů. Škoda toho konce. Ten "netvor" působil spíše směšně a lehce zakalil dobrý dojem. /// Slumber Party Alien Abduction 3/5 Až poslední část filmu lehce podrazila celkový dojem. Záběry jsou totiž polovinu snímku zcela otřesné. Protože kameru má připevněnou na zádech pes. Není toho moc vidět. Roztřesené záběry by snad ani nevadily ale povídka vlastně ani nemá co nabídnout. Útok mimozemšťanů je vlastně všechno co se stane a pointa neni vůbec originální. Jediný důvod, proč tohle označit za povedenou část stopáže je způsob natočení. Natočit tohle klasickou kamerou a nikoli způsobem "found footage" neštěkne po tom ani ten http://www.youtube.com/watch?v=o2i6gJjzX2Y