Batesův motel (2013) (seriál)

Prvotřídní seriálové drama, které nám ukazuje dětství nešťastného Normana Batese, jeho předobraz pochází z filmu "Psycho" od Alfreda Hitchcocka a jeho matky Normy. Všechno se točí kolem ohromné smůly, která se lepí Normě na paty a také ohledně Normanovo komplexech a jeho neskutečné závislosti na vlastní mamince, která je tou nejmilovanější osobou jeho života a navždy tomu tak bude. Bates Motel je jedním z mnou velmi očekávaných seriálů roku 2013 a musím říct, že splnil všechny moje požadavky a z hrdostí tvoří prequel ke geniálnímu Psychu. Příběh se rozvijí dramaticky a přesto tak nějak poklidně a pozvolně. Každou další epizodou se odkrývají části mozaiky, z jejíhož výsledku nakonec pochopíme proč všechno dopadlo tak jak to dopadlo (a když vidím Normana v seriálové podobě, je mi hrozně líto, že ten milej kluk bude za pár desítek let zabíjet mladé ženy). Obsazení všech rolí je na jedničku a už teď si nedovedu představit kdo by zahrál Normana a Normu lépe než Freddie Highmore a Vera Farmiga! http://www.youtube.com/watch?v=27-4vzEkssg

Paranormal Activity (2007)

Takže tak, Paranormal Activity je rozhodně originální ve stylu natáčení (found footage) Záhady Blair Witch. Micah si koupí novou kameru a filmuje skoro všechno co se děje v jejich domu, manželský pár má totiž pocit, že se v domě odehrávají paranormální jevy, Vše začíná spadnutými klíčky a bravurně zvládnutým budováním atmosféry jsme se dostali až k závěru, který má tři alternativa. SPOILER! (V alternativním závěru z roku 2007 žena zabije svého muže a podřízne si přímo před kamerou hrdlo, v dalším závěru nakonec do domu doráží policie a vyděšenou ženu zastřelila v posledním a v tom asi nejděsivějším, jsem svědky útočného výpadu ženy proti kameře. Osobně mám nejradši ten s podříznutím) SPOILER!. Na Paranormal Activity všichni mí přátelé sypali samou špínu, tak jsem shlédnutí pořád odkládal, dokud jsem se k tomu nedokopal. A vlastně jsem ani nebyl překvapen, že se mi to moc líbilo. Stejně jako u série Saw se začala šířit nenávistná šeptanda, která nesmyslně podhodnocuje skvělou sérii. PA je se svou originalitou a pomalu se rozbíhajícím psycho-terrorem jedním z nejkvalitnějších snímků posledních let. Těším se na další díl! http://www.youtube.com/watch?v=evoa_UWUobI&list=PL74C30A610F33035D

REC 3: Počátek (2012)

Co jsem to proboha právě viděl za film? [REC]³ je pravým opakem výborných předchozích dvou snímků. Není totiž vůbec výborný a nic v něm nefunguje. Není to ani found footage film, které jsou v dnešní době tak oblíbené a není to dokonce ani horror, thriller nebo dokonce snad drama! Točené ruční kameoru je to prvních 20 minut a narozdíl od předešlých snímků to prostě nefunfuje. Rozhovory jsou mdlé, nezajímavé a kamera tak skákavá, že ten navozený pocit reality je tim pádem absolutně v pr*eli. Takže i když jsem se těšil na found footage, byl jsem moc rád když tahle část skončila. Obraz už byl ok ale to co se začalo odehrávat mi přišlo jako tragikomedie nebo snad parodie na všechny předešlé díly smíchaná s Králem Artušem a Texaským masakrem motorovou pilou. Nelogické chování a spousta klišé momentů, které přišli v čase kdy se vlastně postavy ani neznali, mi je neznali a bylo příliš brzy litovat jejich smrti. SPOILER! Obětování se toho chlápka bylo zbytečný naprosto! Jeden šroubek mřížku neudrží to zaprvé a za druhý v místnosti plný věciček se rozhodně najde nožík, kterým by se dal povolit šroubek. Ne vždycky je třeba plochej šroubovák, logika! No nebudu hnidopich. Každopádně to teatrální sebeobětování se postavy, kterou neznámě bylo směšné. Když dorazily do kostela a z amplionů se začal ozývat hlas, kde manželka mlela o svém těhotenství a že cítí, že je její muž naživu protáčeli se mi panenky znechucení. TO JAKO VÁŽNĚ SCÉNÁRISTO? Když si manžílek vzal na sebe rytířskou zbroj a šel zachránit svou milou, hledal jsem blicí sáček a prosil boha ať už z toho nedělají ještě větší frašku. No stalo se. Nejenomže se Král Artuš oháněl palcátem jako divej ale jeho křehká ženuška, která předtím plakala v dešti (oooo ach ta romantika) se začala ohánět motorovkou a kopy za které by se nestyděl kdejaký mistr bojového sportu a neváhala při tom jen tak mimochodem uříznout hlavu svému, tuším bratranci. K postavám nepřilnete ani kdybyste se museli donutit a vzávěrečné scéně, která má symbolizovat nekonečnou lásku si jen oddychujete, že to 70ti minutové peklo je za vámi.SPOILER! Zklamání roku, přesto se těším na další díl, který bude točit tentokrát schopný režisér. Myslím, že spolupráce v předchozích dvouch probíhala asi tak, že Pako vařil kafe Jauemu. http://www.youtube.com/watch?v=6RrILI57Xec

Ubornaja istorija - ljubovnaja istorija (2007)

Postarší paní z animace patrně nevzhledná, pracující na veřejných záchodcích pro pány tráví veškerý svůj čas prohlížejíc si noviny (happy woman) a sledujíc obrázky objímajících se párů, doufaje, že jí osud přinese taky takovéhle štěstí. Osud jí štěstí přinese. Před sebou má skleničku na drobné, za využití veřejných záchodků a jednoho dne ve skleničce přistanou v záplavě drobných i květin. Žena je přes rozložené noviny nevidí a nevidí ani muže, který je tam vhodil. Květiny se objevují častěji a žena je celá nesvá a snad si i myslí, že si z ní někdo střílí. Na konci však svého vytouženého nalezne a příkladně ho obejme v záplavě rudách kvítků. Tohle je děj jednoho z adeptů na Oscara pro animovaný krátkometrážní film za rok 2008 a zároveň jeden z nejnaivnějších snímků co jsem v životě viděl. Takovéhle osudy neexistují a přiznejme si, wc-paní by si nikdo nevybral jen tak namátkou. Lásku jen tak na hajzlu nenajdete. Nejslabší článek z pětice nominovaných. P.S. - Ve filmu nepadne ani jediné slovo! http://www.youtube.com/watch?v=ajLrFugsdMw

Věřte nevěřte (1997) (seriál)

Výbornej seriál, kterej mi v dětství naháněl hrůzu a při některých epizodách mi ji nahání dodnes. Před každým příběhem nás uvede moderátor nějakou zajímavou věcičkou z dílny hypnotizérů a podobných individuí. Díky skvělému dabingu je hlas Jonathna Frakse (ten se mi líbil víc) a Jamese Brolina skvěle hluboce zabarven a uvádí nás na správnou notu. Jednotlivé díly nejsou nějak mistrně natočeny ale atmosféra z nich sálá vždy neuvěřitelným způsobem a musíte hodně přemýšlet zda věřit či ne. Často jsem byl uveden v omyl a častěji vyveden z míry, co všechno "nevysvětlitelné" je možné. Tvůrci se ovšem jen inspirovali tak bych to nebral až tolik horkokrevně. Každopádně, spousta vzpomínek z dětství a díly které si pamatuji dodnes mě nutí udělit seriálu plný počet, který si asi za pár nepovedených epizod a některých vyprávěných příběhů z počátku seriálu které mě nebavily, nezaslouží. Z nostalgie. http://www.youtube.com/watch?v=aCHFaxHlt3k

Městečko South Park (1997) (seriál)

South Park je hodně sprostý a jde hodně za hranice korektnosti a to je dobře. Humor, který se nebojí překročit všechny meze je totiž ten nejlepší! V každé epizodě se najde jedno sprosté slovo minimálně a většinou spousta "vyššího humoru", kdy je třeba znát okolnosti. Parta dětí, která si mezi sebou nadává do špekounů a židů, řeší každodenně nějaké problémy, které většinou souvisí i s momentální politikou USA (potraty, válka v Iráku...) a v některých epizodách se dočkáme ze Stanových úst jistého ponaučení. Seriál vlastně paroduje a černým humorem komentuje zvraty ve společnosti a často i upozorňuje na nesmyslnosti, které vymýšlí vláda nebo upozorňují na stádovost lidu jdoucího za masmédii. Za černým humorem zde lze najít i velmi vážná témata a že se South Park vůbec nebojí je peprně rozebírat. Děkuji za takovýhle naprosto politicky nekorektní nářez Parkere a Stone !! http://www.youtube.com/watch?v=VnEk__uAgbA

Osvícení (1980)

Jeden z těch nejzákladnějších hororů, které by měl každý vidět. Než jsem ho viděl prvně, bylo mi řečeno, že tenhle kousek široce převyšuje všechny ostatní a je to tak trochu pravda, protože ta nezaměnitelná atmosféra a geniální Kubrickův duch je zde cítit na každém kroku. Je to záznam psychické přeměny nervního spisovatele na něhož působí rozlehlé a uzavřené prostředí naprosto ničivě, ve vraždící kreaturu. Se svými halucinacemi se obrátí proti své vlastní rodině. Už navždy si budu pamatovat honičku v zasněženém bludišti a scénu s "kůzlátky".

Big Lebowski (1998)

Big Lebowski je hodně, hodně zvláštní komedie s dokonalým soundtrackem. Bratři Coenovi se vyznamenali a podsunuli nám komedii, která mi bude rezonovat v hlavě ještě nějakou tu dobu. Žijeme příběhem pana Lebowskiho, který si nenechá říkat jinak než Dude a tak trochu mi připomíná Charlese Bukowskiho. Povaleč, flákač, který hledá zábavu hlavně v bowlingu a se svýma dvěma přáteli. Jen díky "pochcanému tepichu" se Dude zaplete do zamotaného příběhu s únosem, děvkou a milionem dolarů a my se jen královsky bavíme při odhalování skrytých pravd. Tragikomický konec byl naprosto vhodný. Komedie, která má v sobě tolik narážek a tolik kvalitního humoru, že nejde jinak než hodnotit plným počtem. A věřte, slušnou mluvu zde opravdu nenajdete. Pokud se kouknete na film v angličtině, zjistíte, že tady prakticky polovinu všech dialogů tvoří tři slova. Dude (160x), man (144x) a fuck (281x). Příště si k filmu namíchejte bílýho medvěda a zamyslete se nad kovbojem, který Duda kárá za sprostá slova... http://www.youtube.com/watch?v=yC4LceMLOls

Velká ryba (2003)

Přesně pro takovéhle příběhy mám slabost a velká ryba od úžasně imaginativního režiséra Tima Burtona mě chytla za srdce. Nádherně pohádkový příběh a svět plný "bizarních" postaviček a lidských příběhů. Odraz vzájemného vztahu otce a syna, příběh velké lásky a neskutečné spousty dobrodružství. Je to taková pohádka pro dospělé publikum, které v tom najde haldy mouder. Krásný film. A slovo "krásný" berte doslovně. Smutný závěr, který byl naprosto nevyhnutelným nepůsobil až tak smutně jako spíše vyrovnaně. Bože, na tohle bych se mohl dívat klidně několikrát po sobě.