Rivalové (2013)

Ze srdce NENÁVIDÍM závody Formule 1 a celej tenhle naprosto dementní, tupej a nudnej sport. Kterej se dá sledovat, jenom kvuli bouračkám a kvuli ničemu jinému prakticky ne. Dlouho mi trvalo než jsem se k tomuhle dokopal a nedokopal bych se vůbec nikdy, kdyby neměli Rivalové tak vysoké hodnocení tady na CSFD. Musím říct, že shlédnutí nelituji, spíš naopak. Zezačátku jsem byl překvapen, jakým směrem se film ubíral. Čekal jsem něco úplně jiného. Byl jsem dopálený a už už jsem ho vypínal. Z počáteční nudy se pomalu vyhrabal příběh neskutečné rivality, který se mě úplně zmocnil a neubránil jsem se nostalgickému pomrkání, obzvláště u scén, kdy si rivalové pokynuly rukou na začátku závodu. Střet dvou různých povah, dvou soutěživých typů dopadl úplně nečekaně a jinak, než bych kdy čekal. A to je dobře. Závěrečná slova a krátký "dokument" už jenom dotvořili tenhle skvostný snímek. Nikdy bych neřekl, že se na film z prostředí F1 budu dívat a že se mi to snad dokonce i bude líbit. Za poslední dobu emocionálně nejvypjatější film !! http://www.youtube.com/watch?v=5O9q0NB2HL0

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

U prvního Hobita jsem skučel, co to ti blázni s tou pohádkou provedli a proč ta útlá knížtička má mít skoro devět hodin ve filmové podobě. Já vím, Tolkienova tvorba si zaslouží tu nejširší pozornost ale někdy je prostě přemíra snahy na úkor kvalitě. A je pravda, že tentokrát se Jackson VYNASNAŽIL nevypustit ani jednu scénu nebo snad postavu. Zatímco první díl byl pohádkový druhý díl si hraje na něco temného, jakoby na pána prstenů ale tady narážíme na hranice, které vytyčil sám PAN spisovatel J.R.R. Tolkien. Z pohádkového příběhu nejde, jednoduše a prostě nejde udělat temné drama, už jen kvůli samotnému ději, který obsahuje meddědy, vousaté trpaslíky a podobné věci. Tohle prostě nejsou ohromní Enti a vojska železného pasu. Ne, snaha šla špatným směrem a přestože jsem si u jedničky stěžoval na dětinskost, musím to vzít zpět a podotknout, že tak by to vlastně bylo lepší i v případě druhého dílu. Neskutečně protahovaný děj, který by potřeboval osekat velkou spoustu dialogů a hlavně tu závěrečnou extrémně nastavovanou kaši z drakem, kdy ve stylu Mission Impossible a Jamese Bonda uskakují trpaslíci milimetr před ohněm draka Šmaka. Menší romantická zápletka byla milá a úsměvnou scénu se sudy mohu také jenom vyzdvihnout ale jinak je to nudné až hanba a návrat do Středozemě už je tímhle dílem definitivně zapečetěn v mojí hlavě jako neúspěšný. Škoda. http://www.youtube.com/watch?v=QoBKs5pYmuQ

The Oregonian (2011)

Extrémně psycho snímek, který mě přilákal právě svým nízkým hodnocením a ohlasy některých uživatelů tady, se kterými chovám obdobné choutky k podobným výplodům chorobomyslné hlavy. Film je prakticky bez děje a vlastně se tam neděje nic co by se dalo zaznamenat jako děj a je jen na nás jak si co vyložíme. Nebo jak pochopíme smysl toho všeho co se před námi na televizní obrazovce vlastně událo. Někdo si to vyloží jako nesmyslnou naplácanost debilníma postavama co něco mumlají a do toho se furt mění prostředí a nějaká blondýnka co je "rádoby hlavní postava" se poflakuje kolem toho všeho (odpad! a *) a někdo v tom vidí něco pokrokového nebo se v něčem z toho všeho realizuje jeho myšlenka a nebo ho to prostě jen uchvátí a užívá si pekelnou jízdou a stále se stupňující psychologický nátlak ze všech stran. Já patřím k té poslední skupině a náramně sem si to všechno vychtunal a nemůžu říct, že bych se jedinou minutu nudil. Jen pro okrajové publikum. http://www.youtube.com/watch?v=boJaSG7i-uU

Láska nebeská (2003)

Hodně známá romantická komedie a přesto sem se k ní dostal až teď. Sledujeme řadu osudů do kterých více nebo méně zasáhne láska ale pokaždé toho v jejich životech hodně změní. Ze začátku pro mě bylo obtížné orientovat se v jednotlivých příbězích a hlavně v postavách ale po nějakém čase už jsem věděl kdo je kdo a čí pozornost se upnula ke komu. Je to celé extrémně dojemné a dokonce jsem všem postavám i fandil, aby jim to dobře dopadlo, což už samo o sobě znamená, že je to dobrej film. Viděl jsem velkou spoustu originálních scén, které si budu ještě dlouho pamatovat (scéna s vyznáváním lásky cedulemi, rozhovory v cizím jazyce, celkově postava starého "zpěváka"...) a pochutnal jsem si na kvalitním anglickém humoru. Neni nad pořádnou předvánoční porci klišé. Ale jen jednou dvakrát do roka! http://www.youtube.com/watch?v=2KtVKu9CfDA

Hanebný pancharti (2009)

Quentin Tarantino stvořil dokonalé dílo a to už podruhé (prvně překonal všechny skvělým Pulp Fictionem). Děj filmu je rozdělen na kapitoly a už první část je naprosto bezvadná i když jde vlastně jen o rozhovor. Všechny dialogy i herecké výkony jsou na jedničku a ve filmu se objeví spousta sekvencí, které si budu pamatovat ještě dlouho. Tarantinova originalita nezná mezí a z druhé světové války, do které zasadil tenhle neuvěřitelný příběh, udělal velkou frašku stejně tak jako jí udělal z Hitlera a celého nacistického Německa. Všechny ty vtipy a scény z toho dělají neuvěřitelně zábavný film, který není ale ani trošku béčkový a mě to na konci přišlo prostě jako dokonalé umělecké dílo.http://www.youtube.com/watch?v=aYgVrt77D4M&list=PL39630696B6272531

Insidious 2 (2013)

Konečně bylo Insidious 2 uvedeno do českých kin a já jsem, s úlevným pocitem, že jsem kvůli tomuto nevšednímu zážitku necestoval na Slovensko nebo nestáhnul film ve slabší kvalitě do počítače, zasedl do předních sedaček multikina v Plzni. Už od úvodu, jsem z toho vycítil Wanovu tvorbu a bylo mi jasné, že půjde o dobrý film. Vylekal mě už úvodní titulek s názvem filmu s děsivým podzvučením od Josepha Bishary, které doprovází celý film s geniálním uticháním a následnou gradací. (http://www.youtube.com/watch?v=2i0uiAOk76I). Čekal jsem, že druhý díl bude, jak je tomu u většiny filmů zvykem, nastavovanou kaší a my už se nedočkáme, tak intenzivního zážitku. To jsem se ale mýlil, dějová linka je bezvadně promyšlená a Wanovi to tam sedí, jakoby s dalším dílem počítal už před natáčením prvního. Spousta věcí je nám dovysvětlena a my se do světa rodiny Lambertových vnoříme ještě hlouběji a více pochopíme, o co jde a proč. Není snad ani třeba zmiňovat, že u několika scén se mi zastavilo srdce. Wan prostě umí. I jeho lekačky jsou tak chytré, že je málokdy očekáváte. Dvojka sice není tolik děsivá jako první díl, ale tuto bilance skvěle vyrovnává chytrým příběhem, doplněným parádním humorem. Na závěr bych ocenil jednotlivé aktéry za uvěřitelné projevy.http://www.youtube.com/watch?v=sBOmrUEgQPo

A Perfect Child of Satan (2012)

INTENZIVNÍ peklo převedené na plátno. Ošklivá holčina s emo vzhledem a červeným přelivem představuje svoje poněkud úchylné představy. Mluví o muži svých snů, s kterým se seznámila na internetu. Snímkem občas problikávají útržky jejich konverzace a rozhodně stojí za to si ty pasáže pauznout a přečíst si, co v nich píší. Nešťastnice se horlivě připravuje a my sledujeme její stupňující se nervozitu a spolu s ní se zvyšuje i INTENZITA hudebního podkladu až do nervy drásájících tónů, které krásně podkreslují situaci a film by bez nich byl polovičně atmosferický. Prvních pár minut okecávaček může lehce nudit ale závěr je něco neskutečnýho. A i když neni prakticky co vidět, jde o neskutečně INTENZIVNÍ jízdu.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Harry Potter končí a s ním i dlouhá éra, kterou započala první kniha a která ochromila celý svět, dokopala děti ke čtení a zároveň pozměnila směřování fantasy žánru novým směrem. Celou sérii mám moc rád a na starší díly vzpomínám s nostalgií, takže moje hodnocení je lehce nadsazené. Nelze nepodotknout, že 7. díl se celý mohl zfilmovat do jedné části a možná by to dopadlo lépe. Svět čar a kouzel je zábavnej a nikdy sem se u žádného dílu vlastně nenudil, protože Rowlingová to všechno vymyslela tak chytře a nápaditě, že to ani nejde. Poslední díl se nese v temnějším duchu a všechno spěje k očekávanému konci, který je stejně příšerně trapný jako v knize. Samozřejmě je to kniha a film pro děti, tak se nedá co vytýkat ale mě se tahle přihlouplá uplakaná šťastnost na závěr nelíbí! A co víc! v závěrečných scénách sem nemohl uvěřit tomu co vidím. Herci neprojevovali ani půl emoce nebo radosti, což by pochopitelně měli. Nikdo nic neprožíval a důležité vedlejší postavy umřely jen tak prostě mimochodem. Jakoby nic prostě. Harry se mi vždycky líbil a líbit bude ale ten ošklivej konec autorce nikdy neodpustim. https://www.youtube.com/watch?v=ifa56c6i880

Vraždy podle Jidáše (1999)

Už od zažátku mi bylo jasný, že jde o tupější, chabější a celkově slabší kopii nebo spíše pokus napodobit Sedm a sežrat si nějakej ten dílek z jeho úspěchu. No nepovedlo se. Už od začátku to nepůsobí tak opravdově jak bych si představoval a herecké výkony jsou také dost slabé a kvuli některým jejich rozhodnutím vznikají ve snímku patrné nelogičnosti. Přesto musím zhodnotit nápad, rozřešení (které jsem vážne nečekal!) a originalitu. Samozřejmě převzetí námětu z daleko lepšího "sedm" je tak trochu špatnost ale nápad brát si kousky těl a pak z nich složit jedno úplné je dost dobrej a jako takovej oddychovej film pro nenáročný je to pecka. Rád se na to podívam ještě někdy http://www.youtube.com/watch?v=sRNXpi1n4L0

Sliz (1988)

Zábavný, dnes už spíše rodinný, horůrek z osmdesátých let. Docela koukatelná a zábavná záležitost se spoustou originálních nápadů. Trošku zarážející je kreténismus hlavních hrdinů ale to už je u béčkových filmů tak nějak zvykem. Pan badboy, z kterého se nakonec vyklube srdcař se do filmu hodí, je nechutně slizkej. Jeho xicht a to rádoby drsňáctví mi bylo nepříjemný většinu stopáže. Ke konci se z toho vyklube taková menší agitka proti vládě USA a celkově státnímu útvaru, který si neváhá hrát se životy svých občanů, když je to ku prospěchu vývoje nějaké zbraně. Zde asi poukaz na, v té době probíhající, studenou válku. Samotný závěr, je spíše k pousmání, než aby působil hrozivě. V tehdejší době to byla nejspíše děsivá záležitost. Já v tom vidím spíše, úsměvný horůrek pro mladé, který neurazí ale ani nijak moc nenadchne.http://www.youtube.com/watch?v=eJy5giqIFw4