• Pohádka
  • Western

Pasáček vepřů (2017) (TV film)

Jak bych to jenom... Zatímco naše pohádky mají od roku 2000 dobu temna, mezi těmi německými se v posledních letech nacházejí překvapivě koukatelné kusy. Opět, jednoduché, přirozené, milé a zábavné. Ke klasickému příběhu přidáno něco milostného jiskření mezi citově vyprahlou princeznou a mládencem, který ji nakonec má raději, než by sám sobě zprvu chtěl přiznat, a čas uteče jako voda.

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Pohádka, která v podstatě není ničím moc zajímavá, jen vzhledem k tomu, jaké strašnosti se u nás od roku 2000 vyrábějí, je vlastně ještě přijatelná. (Ano, samo toto hodnocení je dokladem pohádkového úpadku u nás.) Za jiných okolností by to byly jen 2*. A vílino (kterážto figura nás provází celým dějem) věčné zaklínání typu "bene / pele / ať se to všechno mele" a podobné bláboly je tak moc dementní, že mohu jen doufat, že si tohle jednou přečte ten génius, který ho vymyslel. Zakončil bych to dotazem: už jste někdo přišel na to, co vlastně je to Johančino tajemství?

Boháč a chudák (2005) (TV film)

Domácí pohádky mají od roku 2000 dobu temna, takže je velká úleva, když se zas po čase dá na některou z nich koukat. A přitom je to kulisovka, jenže... pár dobrých zkušených herců + pár mladých, ale snažících se herců + jednoduchá, a nikoliv mám-zas-super-originální-inovátorský-nápad-který-musím-uplatnit (uf) zápletka + špetka humoru a vtipu (dokonce určená pro dospělé diváky) a na světě je stravitelný výsledek.

Škola princů (2010) (TV film)

Musel jsem hodně přemýšlet. Nakonec 2*, ale to jen kvůli několika komickým momentům. Nepovedeného je toho v této pohádce opravdu hodně. A také si člověk zvolna začíná říkat, že by bylo dobré, skutečně dobré, kdyby se mladí herci u nás učili zas pořádně *mluvit*, herdek filek.

Vojáček a dračí princezna (1982) (TV film)

Méně známá, ale zato dobře koukatelná studiovka, v jejíž hlavní dvojroli exceluje Libuše Šafránková. Kvalitně sekunduje Ladislav Mrkvička, takže nakonec právě pro herecké výkony obvyklá vada studiovek – totiž že jsou to studiovky – nevadí.

Zlaté kapradí (1984) (TV film)

Jedna z koukatelných studiovek, jejíž kvalita jaksi zůstává konstantní v čase.

Zimní víla (1999) (TV film)

Tato pohádka spadá do kategorie „další z pokusů typu měl-jsem-ambice-ale-moc-se-to-nepovedlo“. Klasický pohádkový motiv měl být zjevně obléknut do kabátku „pokus o realističtější pohádkofilm rytířský,“ nohy výsledku ale podráží několik faktorů. Nepříliš přesvědčivý herecký výkon představitele hlavní mužské role. Notně unylý výkon představitelky hlavní ženské role – je pravda, že dobro a ubližovano obvykle tahá za kratší nitku hereckých možností než zlo, ale retardovaně by nutně vypadat nemuselo. Obé zmíněné už nemůže zachránit ani Hana Igonda Ševčíková, která naopak v roli ženské záporačky vysloveně exceluje. Zbývá hudba: někomu se patrně bude líbit, pro jiného ale už bude moc sladkobolná - v kombinaci s výše uvedeným už je totiž trochu na inzulín.

Šestka táhne světem (2014) (TV film)

Sice dost extravagantní - na obvyklou pohádku - ale vlastně pojetím a kostýmy dost překvapivá, a proto celkem vtipná a zábavná záležitost. Je to variace na v podstatě obvyklé pohádkové téma, jen halt poněkud "punková". Kdo příliš lpí na pohádkových tradicích, asi nebude spokojen, kdo se dokáže odpoutat a pobavit nad úlety a detaily, asi se bude bavit.

Nevěsta s velkýma nohama (2002) (TV film)

Patrně by to byl býval mohl být zajímavý počin, kdyby... Kdyby z toho nevznikl film místy tak podivně prkenný a nesmyslně zatuhlý, že připomíná beznohého, který si umanul zatančit kankán. Že režisér dokázal nepostřehnout, že by výsledek snažení potřeboval promazat naléhavěji než zrezlá vrata, je mi záhadou. Rovněž je mi záhadou, jak mohl scénárista nechal rytíře deklamovat tak slabomyslné verše v přesvědčení, že takto reprezentuje dvorskou poezii. Tlamolepovou směs pak už nemohl zachránit žádný herecký výkon.

Torden (2020)

Navýsost zábavný kousek, který dá hladce na frak komiksovým adaptacím pobíhajícím po světě v typických šaškovských oblečcích a ve scénáristicky sterilních a dokola k uzoufání nenápaditých situacích a atmosférách. Tak tady ne. To si dejte. Na rozdíl od Marvelovin & spol., které postupně splývají do tak repetitivní nudy, že mezi nimi člověk přestává rozlišovat, tady bych pokračování docela vidět chtěl. Btw původní název je Torden, což v překladu znamená Thunder - proč pak přijde nějaký šašek a rozhodne se to do distribuce uvést jako Mortal, je nepochopitelná záhada a jen další důkaz, že ti lidé, co ty názvy pro distribuce vymýšlejí, to nemají v hlavě v pořádku.