• Pohádka
  • Western

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Po scénáristické příšernosti zvané "nové epizody 2 a 3" je tenhle seriál vysloveně báječným odpočinkem. Tady totiž Anakin Skywalker je konečně Anakin Skywalker, a ne to pako HC. A jinak se nám vesmír konečně zalidní řadou postav konečně nějak rozpracovaných...

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Zkáza, jež byla načata v díle 2, je v díle 3 zcela dokonána... Hovořit o nějakém dramatickém přechodu rozpolceného a duševně zmítaného Anakina nemá smysl - tohle byste umanipulovali i vy v pondělí ráno jednou nohou z postele. (Jinak tomuto druhu "rozpolcenosti", který předvádí Hayden Christensen, se normálně říká "puberťák s trucksichtem" a dříve se to řešilo párem pohlavků.) Na to, jací jsou Jediové kofři, je ta jejich rada - mírně řečeno - dosti nepružná v přemýšlení a člověk si pořád říká, proč toho hysterického vyvolence Padmé jednoduše nepraštila pánví po kebuli a bylo by... Po celé řadě lapsů, kiksů a nedomyšleností všeho druhu jsem zjistil, že 1ka s roztomilým závodícím klučíkem je vlastně scénáristicky ještě docela dobrá - a takové zjištění je dost překvapivé.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Malý Ani nám dorostl a... *smrk, bé, vzlyk* ...a nastoupil Hayden Christensen. Jak bych to jen... no, zkrátka marně pořád hledám chybějící záběr, v němž se Padmé *musí* vší silou udeřit cihlou do hlavy, aby se do toho křečovitého paka... totiž, chci říct mladého Jediho mohla zamilovat...

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Jako celoživotní fanda původních SW a všeho, co s tím fenoménem souvisí, jsem si novou trilogii nemohl neužít *alespoň trochku*, i kdyby jinak na dobrý scénář nebylo. (Jakože není.) Komornost prvního dílu ještě zkousnu. Ale Jar-Jar mi přijde vysloveně dementní – i 10x méně by ho ještě pořád bylo příliš moc. Původní dvojice robůtků coby komický prvek úplně stačila. Tak se halt člověk musí spokojit s paprsky a světelnou šermovačkou, ale na to je film trochu moc dlouhý. (No dobře, ještě s báječnou podvodní cestou do středu planety - pořád moc dlouhé.) Dokonale to vystihl J*A*S*M: "Dvě hvězdy za triky a doufám, že v následujích epizodách bude Jar Jar Binks brutálně zavražděn."

Hvězdný prach (2007)

Po dlouhé době film, do něhož jsem se zamiloval na první pohled a který bez váhání označím za dokonalý, i kdyby z hlediska filmového/ařského(?) měl já-nevím-jakou chybu... Neuvěřitelně zábavná podívaná, navíc z ní doslova ukapává, jak to herce bavilo, Michelle Pfeiffer i Robert de Niro si své role vysloveně užívají, celé to má spád a jede, dobrá hudba a nakonec i chytré a vtipné dialogy, jimž nemám co vytknout. Tohle se rozhodně bude sledovat i po letech.

Vikingové (2013) (seriál)

Přirozené, zemité a syrové, jaj.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

No. Nooo... Mám Středozemi hodně rád, mám celkem dobrý vztah i k filmovému LotRovi (extended only ofc), ale Hobbit je... minimálně rozporuplný. Minimálně. Už trochu moc šaškárna, už trochu moc Super-Mario-Bros arkáda a už trochu moc donekonečna protahovaná efektíková jízda "děláme to hlavně pro prachy". A přitom Martin Freeman je moc dobrý a trpaslíci jsou akurátní - takže chyba zjevně bude ve filmu a provedení jako takovém. Trvat to polovinu té doby, byl bych patrně o polovinu nadšenější.

Z hříček o královnách - Vzpomínka na Hamleta (útržek norský) (1995) (epizoda)

Bezchybné. I kdyby člověk už nikdy neviděl nic dalšího s panem Vinklářem, tak by prostě věděl, že to byl PAN herec. A i kdyby člověk obecně nesnášel apokryfy, doplňky a předělávky všelijakého druhu, tak by u tohoto musí slintat blahem.

Pták Ohnivák (1997) odpad!

Neuvěřitelné. Zjištění, že to natočil Vorlíček, mě málem porazilo. No, každý si někdy sáhne na dno a tady je špatné snad úplně všechno: jméno ústředního záporáka si scénárista snad musel nechat poradit, protože to by sám nevymyslel, princ Afron vypadá – jak to říct diplomaticky? – jako puberťák s přičesanými chlupy mužnosti pod nosem, jeho bratr je pro změnu Spiderman, celkově splácaný děj je slaboduchý a princezna se tváří jako naštvaná kremrole. Zbytky zachraňuje snad jen ústřední záporák, jen člověk neví, proč se motá kolem té naštvané kremrole, když by někde měl vést Sarumanovu úderku. Achjojo ojvajoj.

Rebelka (2012)

Netradiční zápletka, povedená animace, skvělá atmosféra, dobrá hudba, skotský přízvuk a pár skvostných vtípků (takovou pantomimu jsem tedy ještě neviděl:) = nemá chybu. Zda jste dospělák či dítko, nerozhoduje.