Kouř (1990)

Bezkonkurenční klasika, která mne provází od mých studií na VŠ. Poetika Kouře mi splývá se studentskou putykou plnou podobných typů, kterými se film hemží. Neopakovatelná atmosféra Vítkovických železáren padne totalitní době jako ulitá - bezbarevnost, špína, nevkus a ...slkepáci :)). Kdo nemá rád jejich humor, nebude mít rád ani Kouř. Příběh je zde až na druhém místě - důležitější jsou výborně napsané charaktery, ke kterým si bez potíží dosadíte někoho, koho znáte ze svého okolí. Absurdita a "češství" čpí z filmu tak, že to někomu nemusí být příjemné. Málokdo u nás dokáže tak pěkně zarýt do naší české povahy. V době vyčpělých sentimentálních komedií, které se u nás točí jak na běžícím pásu, vzpomínám na Kouř jako na posledního Mohykána mezi vymazlenými českými filmy natočenými proto, že to někoho převelice bavilo (tedy ještě je tu Eliška má ráda divočinu a Choking hazard;)).

Město Zero (1989)

Miluji absurdní filmy, a toto je jeden z nejlepších. Hlavní hrdina se dostane na místo odkud není úniku. Již od příjezdu do podivného městečka ztrácí hrdina vliv na dění okolo. Postupně je nucen zapomenout na racionalitu vlastního rozumu a přijmout roli ve hře, které absolutně nerozumí. Parafráze na Kafku a totalitní režim je jasná. Zpracování geniální a zábavné.

Gokudó kjófu daigekidžó: Gozu (2003)

Tak tento film je tím pravým šálkem čaje pro mou bizardnost a absurditu milující duši. Zpočátku mírně praštěná a zdlouhavá jakuzárna se pomalu pomalounku plíživým šouráním zažírá pod kůži diváka a vtahuje jej do světa, který zná ze svých pokřivených snů a filmů Davida Lynche. Hlavní hrdina při útěku před pomstou jakuzáckých bossů narazí na místo, ze kterého není úniku a kde nic a nikdo nedává smysl (kdo viděl Gorod Zero, může jen srovnávat :)). Vše se stupňuje a absurdita dění nabírá na intenzitě. Výborné bizardní scény tomu všemu nasazují příjemně nahnilou třešínku. Miluji japonskou (ale i podobou, skandinávskou) práci s dějem a vypointováním scén. Namísto rychlých střihů vše plyne pomalu a omotává si diváka, který, pokud má trpělivost a trošku zvrácenosti v sobě, je o to silněji vtažen do vyprávění. Zážitek je pak intenzivní a v hlavě takový film zůstane navždy.

Speed Racer (2008)

Na Speed Racera jsem se nehorázně těšil. A nehorázně se zklamal. Miluji kvalitní Anime, do kterého se Speed Racer stylizuje. Toto mne však znudilo tak, že jsem si už ani nedokázal užívat DOKONALÉHO zpracování. Příběh byl tak otravně dětský (včetně hlavních hrdinů, kterým jsem za jejich stupidní naivitu přál dlouhou a bolestnou smrt), že degradoval všechny ty vizuální orgie, které tvoří prakticky celý film. Škoda pro mně - zábavu v kině vystřídalo kontrolování času na hodinkách, kdyže to konečně skončí. Spy Kids byly otřesné, ale pobavily více.

Horší než smrt (2007)

Výtečná situační komedie, která mne i při opakovaném koukání rozesměje k pláči. V době, kdy komediální filmy nebaví a vykouzlí úsměv nanejvýš jednou dvakrát (s vyjímkou skandinávských černohumorných majstrštyků), působí Death at a Funeral jako zjevení. Perfektně vypointované a načasované gagy, příjemně vykreslené, sympatické postavy, vybroušené dialogy a mírně předvídatelné scény - to vše během jednoho pohřbu v jednom domě. Tomu všemu navíc přidávají výborní, neokoukaní herci, kteří do svých postav vpravili ono teatránlí "cosi", co tak bezvadně strhne každého diváka, jenž hltá každou další repliku. Po shlédnutí tohoto filmu si (nejen já) říkám "chci víc, chci další!".

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Překvapivě zábavná, bombastická a dobrodružná záležitost. Dvojka Transformers mi v kině utekla (jednička mně kvůli své "dětskosti" moc nenadchla, neměl jsem tedy v úmyslu utrácet peníze za další klukovinu), a tak jsem si premiéru užil na blu-ray doma. 150 minut uteklo jako voda a já se konečně pořádně pobavil u poctivého popcornu. Transformers jsou JEN o zábavě - děj mi byl ukradený. U popcornových filmů očekávám pouze odreagování a vypnutí mozku, což mi tento kousek dopřál přebohatě (narozdíl od slibných J.I.Joe, Hellboy 2 či Speedracer). Bay ihned v začátku (mírně zmateném) strhne nabušenou akcí ve velkém stylu a postupně přidává další. Tyto akce stupňuje do bombastických výšin, že už člověk pomalu přestává vnímat vše, co je mu servírováno, a tak vypouští z mysli podrobnosti (děj, motivace hlavních hrdinů i emoce). Výplně mezi akčními scénami jsou snesitelné a vcelku vtipné (narozdíl od trapáren jedničky), takže nevadí. Rozhodně doporučuji k večernímu posezení s kamarády a nějakými těmi stimulanty :)).

District 9 (2009)

Zábavné, originální, vtahující, atmosférické. Parádní scifíčko, které si tvůrci vymazlili. Je na něm vidět nadšení tvůrců i každý utracený dolar. Příběh vás pomaličku obaluje a z počátečního "dokumentárního" stylu vyprávění o soužití s mimozemskou rasou, umístěnou do obrovského slumu se postupně stává strhující příběh o osudu hlavního hrdiny. Pomalejší tempo na začátku filmu dá divákovi možnost absorbovat situaci a prostředí, na kterých pak staví vlastní "příběh" (v uvozovkách proto, že o příběhu se vlastně mluvit nedá, je zde zachyceno pár desítek přelomových hodin ze života hlavního hrdiny). Lidé jsou lidksky vykreslení jako xenofobové a ignoranti na jedné (obyvatelé Johannesburgu) a bezpáteřní chamtivci (korporace, jenž touží po emzáckých zbraních) na druhé straně. Chovají se k emzákům i sami k sobě tak hnusně, že si vlastně po celý film přejete, aby jim to kreveťáci pěkně nandali. V kině jsem se pobavil báječně - šel jsem na scifi a to jsem taky dostal. Nad reáliemi appartheidu jsem nepřemýšlel - nebylo proč, to patří do jiných filmů.

Catwoman (2004) odpad!

Na otázku, jaký je nejhorší film, co jsem kdy viděl, mám již několik let jasnou odpověď: CATWOMAN! Jistě bych našel spoustu filmů, které jsou v mnoha ohledech daleko příšernější - jenže ty nemají takový rozpočet, obsazení a už vůbec se neberou tak vážně! U Catwoman jsem se ani nemohl bavit tím, jak je nepovedený (spoustu filmů právě kvůli jejich hroznému zpracování přímo žeru-dá se u nich úžasně pobavit). Jediné co jsem z počátku filmu cítil byl úžas, jak i taková Halle Berry může hrát tak špatně, posléze zbyl už jen pocit trapnosti za každého, kdo měl s tímto "filmem" co do činění. Děj nezajímavý, postavy bez náboje, příšerné kostýmy a vlastně úplně všechno. Proč to jen nemohl natočit Tim Burton (vzpomínka na Batman Returns a úžasnou Michelle Pfeiffer)! Další komiksová postava odsouzena tlít v hrobě odhozených a zapomenutých jen díky ničemné adaptaci. Hanba!

G. I. Joe (2009)

Od G. I. Joe jsem čekal našlápnutou pecku s nulovým dějem a spoustou geniální akce - prostě výborný popcorn. Nestalo se - neakční scény nudily a ty akční vypadaly, jako levné kopie úryvků jiných filmů, které tento kousek vykradl (Indiana Jones, 007, Star Wars a další). Film je to nepochybně klukovsky hravý - ale stejně jako u Speedracera jsem se do role 12-tiletého kluka prostě nevpasoval.

Blade Runner (1982)

Tak tento jedinečný kult už hezkých pár let trůní na piedestalu mých nejmilejších filmů. Je to hlavně atmosféra, která nemá konkurenci. Film noir zasazený do přelidněné budoucnosti, ve kterém nepřestává pršet a slunce se ukazuje jen, aby podtrhlo smogem doutnající záběr na pyramidy Tyrell Corp. Stačí mi jen pár záběrů či úryvek z úžasného soundtracku a "jsem v tom". Je to asi láska, co k tomuto filmu cítím - hodnotit objektivně jej již nemůžu - přirostl mi až moc k srdci.