Ben Hur (1959)

11 Oscarů? Pche! Tento snímek nejde "vyčíslit" pouhými zlatými soškami, měl by mít vlastní pozlacený sál, kde by se toto jedinečné a úchvatné filmařské dílo nepřetržitě promítalo. Všechno, a myslím skutečně všechno, je naprosto úžasné. Vynikající námět, úžasní herci, skvělé prostředí a kulisy, dokonalá kamera a skvělá doplňující hudba. Nechápu, proč někteří uživatelé vyčítají dlouhou stopáž... pravda, 3 a půl hodiny je slušná dávka, ale pro mě to byly úžasně strávené filmařské minuty... kéž by se takový pocit dostavil i u "monumentálních" děl dnešní doby... co se stalo? Proč dnes nedokáží filmaři vyprávět příběhy, tak jako před 50. lety? Možná, kdyby lidé věnovali více času starým filmům, ubylo by výbuchů, hlášek a rádoby-vtipných vtipů a vrátila by se ta unikátní "filmovost", kterou Ben-Hur nabízí... Například: kdo by neuronil slzu štěstí a obdivu, při pohledu na krásná závodící a výborně natočená koňská spřežení?... Takže shrnutí: Nenechte se odradit dlouhou stopáží, pohodlně se usaďte a vychutnejte si každou vteřinu skutečného filmařského díla!... PS: (nejlépe na remastrovaném Blu-ray, který skutečně stojí za to. Boužel má Blu-ray jednu velkou vadu, typickou a pro mě naprosto nepochopitelnou... kterou je, v dnešní době počítačů a televizí, které dovedou samy obraz jakkoli ořezat, naprosto zbytečný a téměř urážející formát obrazu 1280x464, tedy asi 2,76:1... co to má proboha být?... z původních 4:3!! Vždyť se POLOVINA filmu úplně vytratila!)

Diktátor (2012)

Připadá vám šílené, dávat komedii 5*? Navíc, když je v ní Sacha Baron Cohen? ... Po pravdě, mně taky, ale tato komedie je tak šílená, až si to zaslouží. Tedy, je šílená, co se týče mezí ostatních komedií, co se týče komedií Sachy Barona Cohena, je šílenství sice mírně na ústupu, za to je skvěle vyvážené výbornou zábavou. Film je protkán nejrůznější směsicí vtipů, narážek a urážek... a co víc, většina jich má úroveň, některé jsou velmi, velmi trefné, u jiných se zas budete za břicho popadat (viz vrtulník a Porsche :). Největším překvapením je pro mě ale existence povedeného děje a provedení samotného Diktátora, který je dotažený opravdu do nejmenšího detailu (Doslova královsky jsem se bavil, při jeho příjezdu do města. Také mě kupodivu zaujala i ústřední melodie filmu, která je velmi povedená :) ... Takže shrnutí: čekal jsem dalšího - trochu vybočujícího, ale přece průměrného - Borata a dostal jsem skvělou současnou komedii, jejíž některé scény si budu pamatovat ještě dlouho :)

Avengers (2012)

Iron Man: Bomba; Iron Man 2: Super; Thor: Dobrý ... Avengers: Otravná, přeplácaná, nudná, všudyvybuchující slátanina největšího kalibru, doslova přetékající všemi klišé, nejen komixových filmů, ale i filmů romantických, akčních, hrdinských... a kupodivu i komediálních. To, co se mi třeba na Iron Manovi líbilo tady sice je, ale je to převedeno do takového toho líbivého (nebo spíš ještě více líbivého) stylu, kterého se bohužel snaží dosáhnout veškerá filmová produkce z poslední doby. Avengers jsou určitě filmem určeným pro všechny, určeným pro masy lidí, které od filmu vyžadují jen, aby všechno vybuchovalo, házely se hlášky a občasné vtípky, aby se každý z této masy cítil vtažen do děje útokem na... no, takové to místo, které v žádných filmech není nikdy hlavním terčem ničeho... Učebnicová je taky osnova děje: expozice, kolize, krize, peripetie, katastrofa (kde jen jsem to už viděl...) a učebnicový je i děj samotný: skupinka nesourodých hlavních hrdinů, kteří se nemají zrovna v lásce, se spojí proti většímu nepříteli (a kde jsem jen mohl zavadit o tohle?...) ... Ohledně hrdinů se moc rozplývat nebudu, Iron Man stále vede a všem ostatním ne a ne přijít na chuť, Thor pořád namyšlený, Loki pořád stejně neschopný záporák, Captain pořád stejně trapný, americký a trapně americký, ubožák Hawkeye a chudák-Scarlett Black Widow... pořád nechápu, co je na nich superhrdinského... a Hulk se pořád chová a vypadá jako ukázkový 5* divák tohoto filmu... Ještě jsem zapomněl na příšernou kameru v bojových scénách, při kterých pro všechen pohyb nevíte, kdože to vlastně bojuje (vím, že je to schválně, to ale neznamená, že je to tak dobře...) a na všechny ty rádoby-emotivní chvíle, kterých je v tomto filmu nespočet... The Avengers je dějově naprosto průměrný, až podprůměrný snímek, to co ho vyneslo na pomyslný Everest blockbusterových filmů, jsou efekty, které, musím uznat, jsou opravdu skvělé. Jenže stejně jako u Transformers 1, 2 a 3 mi pouhé efekty nestačí k tomu, abych skákal radostí a chodil na tento snímek jednou, dvakrát, třikrát... do kina. Takže shrnutí: průměrný film, určený pro nemyslící, penězmi-disponující masy hltačů výbuchů a efektů... Pokud do této masy lidí patříte a já vás urazil, nezoufejte... čekají vás ještě hromady takových filmů. Se superhrdinskými se doslova roztrhl pytel a na několik let dopředu máte o takovéto filmy postaráno... A já? Já uroním slzu za stávající filmový průmysl a opráším staré klasiky :)

Mrtvý muž (1995)

Film, který jako jeden z mála splňuje mou představu úžasného filmového zážitku. Je pravda, že se ze začátku trochu loudá, ale jakmile si sednete a začnete ho doopravdy sledovat, naprosto vás pohltí... pohltí úplně celého, do svého černobílého hábitu, plného božské hudby, přesně zapadající do určité ponurosti, kterou toto dílo nabízí. Pohltí vás natolik, že si začnete přát, aby neskončil. A když přece skončí, zůstanete v oněmnění a prázdnotě jen zírat na obrazovku... Z hodnocení ostatních uživatelů jde vidět, že tento film není pro každého "Neskutecna nuda, film naprosto o nicem", "Neskutečně nudná a dlouho se vleklá záležitost", "Snad nejméně oblíbený film ze všech" ... nevím, na jaký film se tito lidé dívali, ale buď ho nepochopili nebo mu jen nevěnovali dostatečnou pozornost... tento snímek si vychutnáte nejlépe v klidu, tmě, tichu... a s reprákama na co největší hlasitost :)

Fantomas se zlobí (1965)

Skvělé pokračování prvního filmu. Vše, co bylo ve Fantomasovi je i zde, navíc je přidáno několik nových vychytávek, vtipů, intrik a tajností. Vylepšení se dočkaly i souboje a některé efekty. Fantomas se zlobí je tedy opět skvělým filmem, který pohladí po duši filmového fandy a nasytí oči originální směsicí akce a vtipu... Opět ovšem musím dát pouze 4*, film je sice skvělý, ale režisér André Hunebelle se zřejmě vyžíval ve zrychlování rvaček, pronásledování, automobilů... no zkrátka ve všem, co se dalo alespoň trochu urychlit. Vím, že to zní hloupě, kritizovat 50 let starý film a jeho "triky", ale proč ne? Vždyť tam ani být nemusely a například automobilová honička by byla mnohem akčnější a uvěřitelnější :)

Fantomas (1964)

Dlouho jsem s hodnocením tohoto filmu váhal. Ze začátku jsem na něm obdivoval, jak málo se na něm podepsal vrub času. Samozřejmě občasné dublery, šikovné střihy, či "výtah" ve Fantomasově doupěti prohlédne asi každý, ale to u 50 let starého snímku není nic překvapivého. Herecké výkony jsou skvělé, film je vyváženou směsicí akce, vtipu a tajemnosti... zatím to tedy s hodnocením vypadá poměrně jasně - 5*... jenže pak přišla "scéna s autem", která můj názor poněkud zhoršila. Až doteď byly totiž všechny drobné chybky a nedostatky naprosto odpustitelné, když člověk nechtěl, nemusel si jich všímat, ale "scéna s autem" pro mě byla naprosým utrpením - kolem 10 minut křičení "opatrně!", "zatáčka!", "pozor!"... (no, už tuto scénu nebudu upřesňovat, kdo viděl, ví o čem mluvím a kdo ne, nebudu mu ji přeci prozrazovat :) ... konec, nebo spíš téměř-konec, si u mě zase polepšil, "scéna s motorkami" byla oproti "scéně s autem" naprosto brilantní, až uvěřitelná, bohužel již napáchanou škodu nenapravila - 4* :)

Tunguzská katastrofa (2008) (TV film)

Dokument natolik pochybný a tajuplný, jako celá Tunguzská záhada... Osobně mi to spíše než jako dokument o zjištěných faktech připadalo, jako hitparáda nejšílenějších možných vysvětlení od pomatených rádobyvědeckých nadšenců, podkládána jen těmi fakty, které se jim zrovna hodily do teorie o spasení světa geniálním vědcem. Ke zlepšení celkového dojmu nepomohli ani ruští vědci, o kterých nikdo nikdy neslyšel, či, v novodobých dokumentech značně oblíbené, neustálé opakování těch samých informací pořád dokola a dokola, až už by jim skoro nějaký ten slaboduchý člověk začal i věřit... Nejvíce mě na tomto dokumentu však zarazila jiná věc, které si určitě nemohli nevšimnout ani ostatní diváci, kteří měli možnost tuto slátaninu shlédnout. A to sice rok 2008... ze začátku jsem si nebyl ani jistý zda se dívám na správný dokument. Vše působilo na dnešní dobu (resp. na rok 2008) notně zastarale, od efektů, přes rozhovory s vědci až po grafické zpracování (tím myslím např. text - jména, tituly - právě u vědců), proto sem si v hlavě tento dokument zařadil do 90. let... a skutečně, dokonce i v samotném dokumentu je zmíněn rok 1996... Takže shrnutí: Ukázkový ruský dokument :D

Mikulášovy patálie (2009)

Krásné, vtipné, dokonalé převedení Goscinnyho Malého Mikuláše... Jako malý jsem všechny knihy o malém klučinovi v červeném tričku četl a opravdu jsem si je zamiloval (často jimi listuji i dnes). Proto se dá pochopit, že jsem vůči tomuto filmu byl značně skeptický, ale hned po pár minutách jsem si uvědomil, jak neskutečně a obrovsky jsem se spletl. ... U převedení knih se radujeme, když se tu a tam objeví její důstojné filmové ztvárnění, ale to, co předvedli tvůrci Mikulášových patálií, je opravdu neskutečné. Výborně zpracované, vtipné (Moc často se mi nestává, že bych u filmů brečel smíchy, ale u tohoto jsem si skutečně pobrečel :)... Co si zaslouží ještě zmínit jsou neskutečně talentovaní a výborní mladí herci, opravdu nevím, kde je vzali, ale lépe hrající děti jsem ještě neviděl... Tento film si tedy rozhodně zaslouží Vaši pozornost a pokud mohu doporučit, pusťte si ho ve francouzštině, abyste nepřišli o úžasnou atmosféru tohoto filmu... i když francouzštině třeba nerozumíte.

Hancock (2008)

Superhrdina tak trochu jinak... Hancock je, v porovnání s ostatními filmy podobného ražení, dosti netradiční, možná proto takové nízké hodnocení. Lidé, kteří mají rádi typické superhrdiny, jako Superman, Batman, Iron man a další si na své příjdou jen z polovic, stejně jako lidé, kteří se radši dívají na typické aknčňáky. Proč tedy dávám 4*? Protože stačí zapomenout na klasické pojetí filmů, stačí zapomenout na jejich škatulování... stačí si tento superhrdinský akčňák prostě vychutnat, protože opravdu je na co dívat :) ... (jediné, co mně tak trochu lezlo na nervy, byla postava, respektive herec, hrající hlavního bezrukého záporáka, ale na toho brzy zapomenete...)

Hlas Česko Slovenska (2012) (pořad) odpad!

Koncept celé soutěže je zajímavý a poměrně inovativní... sice je to pořád jen čiré rýžování peněz, ale to bych dokázal přejít, co přejít nedokážu je porota - Rytmus? - ok, moc o něm nevím, třeba je na Slovensku známá tvář, zřejmě poměrně úspěšný zpěvák (?), rozumí byznysu (?), ale to takové vynucené pseudocelebrity jako Vojtek, Rolins nebo probůh... Michal David, který je schopný říkat do televize věci typu "Vole, to nemůžu nedat vole" a podobné výroky... navíc ta katastrofální úvodní playbacková píseň - já myslel, že playback je od toho, aby se píseň nezkazila :D ... no radši se do toho bahna nezabořit hluboko... soutěžícím - zpěvákům, přeju úspěch, ale dívat se na ně rozhodně nebudu :)