• Pohádka

Requiem za sen (2000)

Když se spojí krása s hnusem, vznikne umění. Skvělí herci, dech beroucí hudba, hypnotizující střih a kamera, výborná režie. Ellen Burstyn v jednoznačně Oskarové formě (to, že ho nakonec nedostala, je ostuda). O přirozené touze uniknout ze stereotypu a splnit si svůj sen. Brr, byla to síla. 100. ze 1001

Pět lupičů a stará dáma (1955)

Pěkně zpracovaný film, na kterém se ale bohužel víc než by bylo zdrávo podepsal zub času. Občas to bylo moc dlouhé, komické situace nefungovaly tak, jak by měly a příběh byl trochu nudný, ale kamera byla vynikající a herci podávali nadprůměrné výkony. Zejména Katie Johnson v roli babi Wilberforceové byla nezapomenutelná :). 99. ze 1001

Slovo (1955)

„Doba zázraků už skončila.“ Vždycky mě zaskočí, když se ve filmu, který se tváří normálně a reálně, objeví něco nadpřirozeného. Zde je to něco spojeno s vírou, která prostupuje celým snímkem. Je opravdu velmi nábožný, komu při zmínce o modlení naskakuje husí kůže, asi tenhle film nepřežije :). Dreyer se tu opravdu vyřádil. Slovo má zvláštní, severskou atmosféru, kde čas plyne pomalu a každý záběr je o trochu delší, než by měl být. Na filmu je velmi patrné, že vychází z divadelní předlohy, hlavně v přesné návaznosti scén a téměř úplné lokaci do interiérů. Hlavní postavou je mladá žena Inger, toho času těhotná. Hraje ji skvělá Birgitte Federspiel- v jejím podání je Inger krásná, klidná, je tmelícím prvkem celé rodiny. Zdatně ji sekunduje její tchán Morten v podání Henrika Malberga. Právě on je z rodiny nejvíce nábožensky založený, a zatímco Inger si moudře myslí, že „víra není k ničemu, když člověk není dobrý“, on tvrdošíjně odmítá povolit sňatek svému synovi s dívkou jiné církve. Důležitou postavou je ve filmu další Mortenův syn, Johannes. Jeho představitel Preben Lerdorff Rye ho hraje jako pomatence, obtěžujícího svou rodinu neustálými citáty z Bible. Líbil se mi také výkon Emila Hasse Christensena v roli Mikkela, nevěřícího manžela Inger a syna Mortena. Poselství filmu je přirozeně spojeno s náboženstvím. Rozhádaní otcové rodin nakonec přijdou na to, co by mělo být vlastní všem věřícím- a to, že bez ohledu na církve je jen jeden Bůh, všem společný. Jen motiv velké dětské víry mi přišel celkem ohraný… Film jsem viděla v kině s takovým tím souběžným „dabingem“, kdy přes originální zvukovou stopu mluví nezúčastněný mužský hlas, a to i ženské postavy. Doopravdy zážitek :). Slovo je jistě filmařské umění nejvyšší kategorie. Mně ale pořád dělá trochu problém hodnotit jen zpracování bez ohledu na téma a toho, jestli mu věřím, takže přestože se mi film líbil, hodnotím ho 4*. 98. z 1001.

Opravdová kuráž (2010)

„Dal jsem ti dětskou taxu.“ Western, který není tak docela westernem, utahuje si z nich, ale zároveň je svým způsobem honoruje. Bratři Coenové natočili velmi koukatelnou žánrovku, která nešetří ironií ani vtipem: „Ty patrony od Číňana jsou šunt.“ Ve filmu je velmi výrazná kamera (krásné, čisté záběry, zejména na krajinu) a především herecké výkony. V první řadě je tu čtrnáctiletá debutantka Hailee Steinfeld v roli Mattie, jediné výraznější ženské postavy ve filmu. Je skvělá, hraje velmi uvěřitelně. Moc nemluví, ale divák není na pochybách, co si právě myslí. Jen je na můj vkus možná moc málo smutná. Výborný výkon podává i můj oblíbenec Jeff Bridges v roli šerifa Cogburna, potácejícího se mezi statusem autoritativní ruky zákona a zkrachovalým opilcem. Správný je i Matt Damon, hrající texaského rangera LaBoeufa- namachrovaného fouňu, který má ale, jak se později ukáže, srdce na pravém místě :). Sexy je hlavní záporák v podání Joshe Brolina. Celkově jsem byla spokojená, jen posledních pár minut mi přišlo zbytečných, snímek by se lépe obešel bez nich. Moje hodnocení je na rozhraní 4 a 5*, ale westerny mám ráda a za to, že Coenovi přispěli k jejich resuscitaci, si zaslouží plně nabitý zásobník.

Černá labuť (2010)

Sebepoškozování a sexuální frustrace není dobrá kombinace… Bezprostředně po zhlédnutí jsem chtěla dát plný počet, po pár dnech ale musím dát „jen“ 4*. Všechny formální stránky jsou v pořádku. Režie Darrena Aronofského je mrazivá, hudba výstižná, výkon Natalie Portman skvělý. A Vincent Cassel je (jako obvykle) ztělesněné charisma. Strhující zpracování ale nemůže zakrýt skutečnost, že jaksi, ehm, chybí děj. A to, jak vyděšeně se hlavní hrdinka pořád tváří, vám nejpozději za půl hodiny začne lézt krkem. Stejně jako roztřesená ruční kamera. Celý film se snažil znít hrozně naléhavě, ale ve chvíli, kdy podle mne měl přijít nějaký zážitek duchovního rázu, si Nina (Natalie Portman) akorát utrhla další kus kůže, což bylo sice nechutné, ale to je tak všechno. Závěr na mne sice dolehl pořádně, ale celkový dojem z filmu už zvrátit nemohl. PS: Ještě před oficiální premiérou vidělo zde na ČSFD tento film přes 6000 lidí. Pominu fakt, že lidé, kteří si filmy zadarmo stahují z Internetu, tím povyšují sami sebe mezi zloděje, chci jen říct, že kdo film neviděl v kině, přišel přibližně o půlku zážitku. Takže tak :).

Dr. House (2004) (seriál)

U většiny seriálů člověku chvíli trvá, než si zvykne na postavy, prostředí a specifický styl humoru. U Dr. House jsem ale tenhle problém neměla. Zamilovala jsem si ho okamžitě. Skloubení jeho geniality a cynismu mě dostalo, humor je mi velmi blízký. Hugh Laurie hraje perfektně, však už se to také podepsalo na jeho zdraví. Roztomilý je i Omar Epps v roli Foremana a Lisa Edelstein coby Dr. Cuddyová je vážně kočka. Každému doporučuji knihu Hugha Laurieho Obchodník se smrtí; pochopíte, že Dr. House už měl v sobě předtím, než ta role byla vůbec vymyšlena. HLÁŠKA ROKU! House: „Žádné zvíře nežije v monogamii.“ 13: „Ale...“ House: „Hlavně na mě nevytahujte labutě. Ty taky podvádějí, jenom mají lepší PR než králíci.“ ;)

Ajťáci (2006) (seriál)

Zdánlivě podobné The Big Bang Theory. Při bližším ohledání ale zjistíte, že druh humoru i to, jak postavy samy sebe berou vážně, je značně rozdílný… Inu, Amerika vs. Spojené království… Každý, komu se líbil Red Dwarf a Black Books, si oblíbí i IT CROWD. Úvodní znělka v duchu starých počítačových her se mi nejdřív vůbec nelíbila, ale po pár zhlédnutí jsem jí přišla na chuť.

Sametoví vrazi (2005)

Snímek na české prostředí nadprůměrný, což ale ještě bohužel neznamená, že dobrý. Nedostatky: 1) Křečovitá snaha o co nejvíc drsné a temné prostředí a hlášky. Trocha nadsázky by neškodila. 2) Vytýkat kriminálce násilí je bezpředmětné, ale proč tolik nahoty? Já ve filmu nepotřebuji vidět každých deset minut nějakou postavu, jak si to s někým rozdává. A ten porod, to už je fakt moc. 3) Přestřelená stopáž. 4) Moc postav. Ani po více jak dvou hodinách jsem nedokázala jasně identifikovat všechny postavy a jejich místo v příběhu. Klady: 1) Herectví Michala Dlouhého a Jana Dolanského. Ač nebyli bezchybní, byli oba dost uvěřitelní. 2) Odvaha tvůrců pustit se do zfilmování takovéto kauzy. 3) Režie a celková atmosféra, blížící se zahraniční tvorbě. 4) Příjemná překvapení v podobě snesitelné Alice Bendové a nečekaně dobrého Richarda Krajča. Bonus na závěr: Z tohoto filmu jsem dostala chuť skočit si bungee :).

Bounty (1984)

Na tomto filmu je jednoznačně nejlepší hudba od Vangelis. Režie a kamera průměrné, scénář zoufalý. Výprava dobrá. Film táhne nahoru hlavně výkon Anthonyho Hopkinse. Kdyby mělo Bounty klidně i o půl hodiny kratší stopáž, ráda mu dám čtyři hvězdičky. Takhle slabé tři.

Americká krása (1999)

Kde je rebelie, proklamovaná Lesterem coby Kevinem Spaceym každou druhou minutu? V tom, že se choval jako puberťák, začal cvičit a byl hrubý na svou rodinu? Americká krása mi přijde jako hodně přeceňovaný film. Snímků o krizi středního věku a neuspokojivosti konzumního spořádaného způsobu života je přece mnoho. Přestože Sam Mendes patří mezi moje oblíbené režiséry a všichni herci ze sebe vydávali maximum, Americká krása ve mně žádné výrazné emoce nevzbudila. Nouzový východ, který měl, dá se říct, podobný námět, mne uchvátil daleko víc. Toto je jistě kvalitní film, ale život mi opravdu nezměnil :). „Na světě je tak moc krásy, že cítím, že už to neunesu. A moje srdce prostě pukne.“ 70%. 97. ze 1001