12 opic (1995)

Když jsem viděla Amíka vraždícího nácky či psychologa s kámošem, který vidí mrtvé lidi, nikdo by mě nepřesvědčil, že tito dva pánové umí ještě víc. Po tomto zážitku v režii pana Terryho před nima smekám, jsem ohromena, dávám plný počet a dopřávám si repete.

Příběh z Filadelfie (1940)

Ano, Cary na správných místech šarmantně hláškoval, James se roztomile opil a Katharine...prostě byla Katharine :-) Individuální výkony skvělé, ale jako celek mi to do sebe jaksi ne a ne zapadnout tak, abych si z toho sedla na zadek a netrhala všechna vysoká hodnocení, což už tu jsou. Snad jsou mi více sympatické filmy, kde vím, komu mám fandit a tady jsem ani neměla chuť se rozhodnout - proto, jen tři hvězdy.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

"Dobře, to je jedenáct pro vinen. Ti, kteří hlasují pro nevinen? Jeden, dobře. Tak, teď víme jak na tom jsme. Božíčku! Vždycky se jeden najde." Jako Váha mám ráda filmy, kde se řeší spravedlnost, otázka viny/neviny, míra objektivity jednotlivce při rozhodování o něčí smrti atd. A tento herecký koncert dvanácti pánů jsem si zamilovala od prvních minut. Už teď je mi jasné, že s každým dalším zhlédnutím budu litovat, že není možné dát více hvězd. Takže, má vnitřní Váha se usmívá, děkuje vesmíru, že jí háže podobná DVD pod nohy a těší se na shledanou :-)

Užívej si, co to jde (2009)

"Základní učení Ježíše jsou absolutně skvělé. To byly ale také prvotní úmysly Karla Marxe......Demokracie. Vláda v rukou lidí. Všechno jsou to skvělé nápady, ale všechny trpí jednou osudnou chybou. Že jsou všechny založeny na mylném názoru, že jsou lidé v podstatě slušní. Dejte jim šanci konat dobro a oni se jí chopí. Nejsou to hloupí, sobečtí, zbabělí, krátkozrací červi." Svižnost a obsah dialogů vyžaduje plnou pozornost takřka po celý film. Někdy mě až cynicko-sarkasticko-černo humorný (nebo už je ve slovníku "Allenovský"?) Boris vytáčel, ale včas mu hodili do ringu hloupoučkou Evan Rachel, tak jsem vychládla a úžívala si slovní přestřelky. Nemám Woodyho nadívaného tak, jak bych si přála a těchto 92 minut mě rozhodně neodradilo od dalších strávených v jeho režii. Právě naopak :-)

Wanted (2008)

Přišlo mi to jak chabý koktejl z Matrixu, Mission Impossible a Tomb Raider. Nedotažené a pozornost držící jen díky trikovým efektům. Jako brčko z tohoto chaosu trošku vyčuhoval James, ale jakmile se nadechl a zkoušel trošku hrát, akční mišmaš okolo mu udělal utrum a semlel ho opět do kokteilu. Škoda no...začátek vypadal slibně, dokud se neobjevila Lara...teda Angelina. Čisté dvě hvězdy.

Cizinci ve vlaku (1951)

U Alfrédových kousků jsem nikdy nesklouzla pod pět hvězd. A ani tento není výjimkou. Napětí, napětí a napětí. K tomu výborní herci (Roberta Walkera zírajícího při tenisovém zápase dlouho nevymažu z hlavy), nervy drásající hudba a skvělé záběry pana Burkse.

Světová válka Z (2013)

Není to Brad ve své nejlepší roli a Sarah....teda Mireille jen povykukuje ze stínu Lindon. Ale na co strhávat všechnu pozornost jen na sebe, když není jisté, zda do konce přežijete a ti, co tu hrají první housle, zvládají své party bravůrně. Tak jsem se nebála ani u Úsvitu mrtvých :-)

Elysium (2013)

Oproti mladšímu bráchovi "komornějšímu" Districtu 9 si nebere servítky ani v jedné scéně 109-ti minutové stopáže. Akční scény si vyžadují vaší pozornost v tak rychlém sledu, až se jednomu dělají mžitky před očima. Vizionář Blomkamp mě opět nazklamal-přimět mě dát 5 hvězdiček filmu, při kterém přemýšlím jestli má cenu přivádět do takového "světa zítřka" děti-to dokáže jenom on :-)

Star Trek: Do temnoty (2013)

Když je aktuální trend nuzných předělávek (Spider-man, Muži co nenávidí ženy) nebo překombinovaných "dvojek" (Univerzita pro příšerky, Red 2) a člověk díky nim stráví notnou dávku času přemýšlením o dalším zabitém času v kině, potřebuje jistotu dobře investovaných peněz. Ano, potřebuje pana Abramse :-) Muže, jež namíchá koktejl z chemie mezi hlavními hrdiny (lépe to vyjádřit nelze :-D) + senzační hudby + mírně předvídatelného děje a jen tak mimochodem dodá padoucha roku v podobě Benedicta. Díky moc J.J.!