Vesnice (2004)

Zde bych snad jen stručnšě uvedl, že reklama velkolepá, velmi pěkně sestříháno tak, aby film vypadal jako dynamický horor, leč opak byl pravdou a zařadil bych tento film někde hluboko pod úroveň Ospalé díry. Pro mne to bylo celkem velké zklamání i když námět a myšlenka tohoto filmu velmi zajímavá, ovšem provedení nezábavné.

Oživlá panenka (1991)

Moderní pohádková komedie z počátku 90. let, velice povedená. Bohužel si zde zahrála plejáda neznámých herců, kteří na film svými jmény diváky nepřitáhli, ale snad jen dvě jména, která se objevují sem tam i v současnosti na filmových plátnech. Mladičká Kristy Swanson a nestárnoucí Stuart Pankin. Tento film, je velmi těžko sehnatelný, ale pokud na něj narazíte, určitě si jej pusťte, je to pěkná pohádková komedie, která nerozhazuje okolo sebe spousty fekálních vtipů jak již je to poslední dobou zvykem, ale bláznivým humorem a situacemi.

Pád Třetí říše (2004)

Filmů na toto téma vzniklo mnoho a ukazovali válku z různých úhlů pohledu a převyprávěny byli již příběhy mnohých hrdinů i antihrdinů. Tento film je ovšem trochu zvláštní a "kontroverzní" v tom, že jej natočili němci, tedy národ jehož se tato část historie dotýkala nejvíce. Snímek Der Untergang vypravuje příběh ve dvou rovinách. Historii 2 světové války v podstatě opomíjí,ale zato jsou zde vykresleny události z posleních několika měsíců existence "3. říše" a to dvěma pohledy. Ze strany vládnoucí garnitury a pohledem "obyčejných" berlíňanů, kteří musí bojovat za vůdce i v době, kdy si již mnozí uvědomují, že válka již dávno prohrána. Obsah vyprávět nebudu, na to ať si každý jde do kina, ale chtěl bych upozornit na několik postřehů z tohoto filmu. Nejprve bych chtěl vyzdvihnout naprosto zdařilou ponurou atmosféru strachu kterou dokresluje velmi povedená hudba ale především samotné herecké výkony představitelů hravních rolí. Bruno Ganz, který si zahrál samotného Hitlera, opravdu ukázal své herecké umění. Jeho Hilter ožívá na plátně ne jako karikatura nebo trapná napodobenina, nýbrž jako skutečná osoba se všemi svými vlastnostmi a emocemi.Sám Bruno později prohlásil, že to byla jedna z nejtěžších rolí v jeho životě už díky naprosté averzi k této historické osobě. Zajímavé je na tomto filmu, který popisuje události pohledem třetí osoby, že jsou zde i takové specialitky, jako je příklad pohled na dobové filmaře, kteří natáčejí propagandistické filmy. Jedinou chybkou v tomto filmu je pokus filmařů o americký styl akčních scén v exteriérech. Tedy dynamická kamera až trochu nadzvihuje diváka nad celou situaci, aby byl vzápětí stažen zpět do podzemí berlínských bunkrů a polorozbořených domů, kde se odehrávají osudy lidí pohledem téměř inscenačním. Tento film rozhodně doporučuji. Nenechá vás vstát jen tak ze židle, ale není to žádná "nejakčnější bomba roku". Považuji tento snímek za jeden z nejpodařenějších, který z německé filmové produkce vylezl v posledních letech. I když si jistě najde mnoho odpůrců z řad kritiky, jelikož se stále ještě jedná o velmi ožehavé téma i po více jak půl století.

Vím, co jsi dělal minulý pátek 13. (2000) odpad!

Nuda, třikrát nuda. Takto bych stručně charaktrizoval parodii o kterou se snažili tvůrci tohoto zapomenutelného snímku. Mimo asi dvou krátkých scén, jež lehce vybočili z linie trapných vtipů a parodií na desítky známých filmů, seriálů a televizních pořadů jsem ne filmu neshledal nic hodnotného. Peníze vynaložené na tyto bezduché filmové frašky by se jistě rozvojovým zemím hodili více.

Pekelná ženská (2001)

Né příliš povedená komedie, která spíše hraje na komickou soutavu herců, kteří jistě zazářili v jiných povedenějších komediích. Film se skládá ze tří částí. Prvních půl hodiny jsou dost trapné vtipy, další půlhodinky se image filmu trochu vylepšuje aby posledních 30 minut padlo opět do trapných scének a né moc vtipných vtipů. Osobně jsem se u tohoto filmu pobavil jen velmi málo a nebýt ve filmu obsazena velmi krásná Amanda Peethová, asi bych tuto podívanou po několika minutách ukončil.

Hellboy (2004)

Opět jsem byl velmi mile překvapen, jelikož komixové filmové překopávky nejsou příliš mou krevní skupinou. I když je film nabitý počítačovými efekty stylu "nedotažená gesta se mohla motouzem dotáhnout", tedy všude a téměř vše, na hlavním hrdinovi a jeho příběhu kupodivu příliš paseky nenadělali. Tento film plný akce, humoru a nadsázky jakým bezesporu Hellboy je, doporučuji, pobaví se u nějen skalní fandové komixů.

Mizerové II (2003) odpad!

Nezbývá mi než souhlasit s Limou. Takovou americkou velkohrdinovou, velkozbraňovou, velkouprsou, velkoamerickou místy až fekálně trapně akční komedii jsem dlouho neviděl a doufám, že již Michael Bay skončil s touto úděsnou dvoudílnou sérií. Nevím koho by mohl ještě urazit, a které vnitřnosti jsem na plátně dlouho neviděl, připadá mi, že v tomto snímku shrábnul vše od KKK po Ruskou mafii,která má jen jednoho vodkou skláceného muže bojujícího za matku Rus... jak patetické.

Česká spojka (2002)

K obsahu filmu se taději vyjadřovat nebudu, jelikož obsahově tento film spadá do klasické třídy amerických akčních filmů, ve kterých supermoderně vybavená americká tajná služba bojuje proti teroristům z východu, kteří vlastní jadernou bombu a za každou cenu ji chtějí odpálit kdekoliv to bude možné. Jak plytké. Ale co mne opravdu rozesmálo, byla zkreslená představa američanů o české republice. Typický je jakýsi nespecifikovyný křesťanský průvod ne nepodobný Mexickému svátku mrtvých. To měli opravdu tvůrci tak malou fantazii, nebo chtěli zdejší poměry upravit americkému divákovi ? A i B je zřejmě správně. PS: Vašut by si měl dát pár lekcí angličtiny navíc, nějak " Right ahead " nejde :-)

Fahrenheit 9/11 (2004)

Mooreova pověstná nenávist vůči presidentu Bushovi dostala nový rozměr a to filmový.Ačkoliv byl mnohokrát Michael nařčen z překrucování fakt ve svůj prospěch, nelze mu upřít jednu vlastnost resp. jeho dokumentům. Tyto snímky vás usadí po celou dobu pevně v křesle a chrlí na vás spousty poznatků místy možná až zbytečných detailů, ale výsledek a názor nechají na vás,ačkoliv se jasná myšlenka celého dokumentu prolíná celým dějem a kouká z každé maličkosti. Tak to platilo o Bowling for Columbine a dvojnásob u Fahrenheita. Opravdu si nejsem jist, zda se vše odehrávalo, tak jak to velmi barvitě a osobitě popisuje M.M. ve svém snímku, ale pokud platí pravidlo, že na každém šprochu pravdy trochu, myslím, že by se měli Američané nad sebou opravdu zamyslet, tedy především nad svou hlavou státu (podle M.M. samozřejmě jak jinak než "nedemokraticky" zvolenou).

Van Helsing (2004)

Ano tak takto nějak jsem si představoval, jak by asi vypadala parodie, která nevypadla z dílny Davida Zuckera. Během této popcornové zábavy jsem napočítal asi 8 "zparodovaných" filmů, nicméně veškerá zábava až na několik slaboduchých dialogů žádná. Jednu hvězdičku jsem dal oblíbené Kate za to, že se bohužel v tomto filmu herecky ztrapnila. Nutno ovšem dodat, že alespoň díky této filmové slátanině našla nového manžela (a starého opustila) třeba ji to tentokrát vyjde ... a přístě se vyhne těmto filmům patřícím do plytké zábavy stylu jedné nejmenované televziní stanice N**A.