Městečko prokletých (1995)

Lehce nadprůměrný mysteriozní horůrek, s kvalitním hereckým obsazením, ale nic víc. Hledal jsem tady Johna Carpentera, ale až na pár krátkých okamžiků, jsem ho zde příliš nenašel. Připomene nám ho jen pár lekaček a tradičně ponurá režisérova hudba, kterou si sám komponuje (v některých pasážích nápadně připomíná Carpenterův starší film Věc). Městečko prokletých si klidně pustím vícekrát a rozhodně to není špatný snímek, ale tak trochu symbolizuje pozvolný režisérův ústup ze slávy, který (snad s výjimkou Útěku z Los Angeles) od tohoto okamžiku nevyhnutelně nastal.

Sssssss (1973)

Kobry a užovky? Pche! Kobry, krajty, hroznýši... Hady vůbec nemusím, ale tohle sedmdesátkové sci-fi dílko ano. Pozvolna se posouvající příběh plyne k jedinému možnému (a od začátku jasně odhadnutelnému) závěru a pro nás, milovníky klasických béček - je to dobrá volba. Po letech jsem film opět viděl (jsem cvok, koupil jsem i DVD) a musím zvýšit hodnocení.

Vodní svět (1995)

Vodní svět, to je takový Šílený Max na vodě. Kvalitní postapokalyptické sci-fi, s výborným Kevinem Costnerem a skvostným záporákem Dennisem Hopperem. Prostě velká vysokorozpočtová zábava, ale pozor, má to i určitou hloubku. Film, který nám krásně dozrál.

Noční můra v Elm Street (1984)

Nancy, po chodbách se neběhá! Hororový kult Wese Cravena, který se (stejně jako v budoucnu Vřískot) zapsal do dějin žánru, myslí filmových fanoušků a jednoznačně se zařadil mezi klasiku. Nepolapitelný snový přízrak Fred Krueger, v otrhaném klobouku, zeleno-červeném svetru, s ohněm znetvořenou tváří a noži místo rukou, je dnes absolutně kultovní postavou hororového průmyslu. Po hodně dlouhé době jsem Noční můru zhlédl a byl jsem spokojen. Co, spokojen? Nadšen! Líbí se mi Freddyho originální útoky na své oběti, např. když nepřirozeně natahuje ruce, honí Tinu po zdech ložnice či vystrčí svá ostří z vany. Fajn vychytávky. Už se filmu neděsím jako v deseti letech, když jsem ho sledoval v pozdních nočních hodinách na satelitu a s německým dabingem, ale skvěle se u něho bavím.

Aligátor (1980)

Ač je ranně osmdesátkový Aligátor hororem a scéna s dítětem u bazénu mi pokaždé znepříjemní požitek z filmu, jsou v něm i dvě skvělé, sarkasticky odlehčující hlášky. Ta první je skoro v úvodu filmu, když je ve stoce, pár dnů po odtržené ruce, nalezeno i torzo lidské nohy. Policejní doktor prohlásí - jestli to takhle půjde dál, otevřu si obchod s náhradními díly. Druhá pak téměř v závěru, kdy hlavní hrdina Madison, společně s doktorkou Marisou, vymýšlí, jak na krvelačné zvíře vyzrát. Zástupkyně něžného pohlaví utrousí - možná na něj pošlu svou matku a ona ho umluví k smrti. Aligátor prostě i po těch letech baví a ani po trikové stránce příliš nezestárl.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Velká pýcha, velký pád! TOHLE je ten nejtemnější film z Hvězdných válek. Snoubí v sobě atmosféru a hravost původní trilogie, s technickou dokonalostí té nové. A ono to funguje. Důležité pojítko celé ságy, které má pro sérii obrovský význam, neboť zde ožívá legendární Darth Vader. Právě ono rozpolcení Anakina Skywalkera a jeho následná přeměna z Jediho na Sitha, je zde zachycena naprosto bezchybně a poutavě, stejně jako skvělý závěrečný souboj ve žhavém pekle, zrození Vadera či následné rozdělení malých sourozenců. No a John Williams? Tady jsou slova zbytečná. Epizoda lll se z druhé série povedla nejlépe a vždy po jejím skončení dostanu chuť, pustit si Novou naději a pokračovat ve vesmírném maratonu. George Lucas zaslouží nejvyšší uznání, Pomsta Sithů je závanem starých dobrých časů.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

V tomto filmu je hned několik odkazů či narážek na původní trilogii (např. autentický Anakinův pouštní domov, useknutá ruka, hlavička o dveře či závěrečný záběr) a jak by řekl Mr. Yoda - když klony útočí, příběh kupředu posouván je, postavy vyvíjí se a atmosféra oproti Skryté hrozbě, opět trochu potemní se... Další, pouze mírně nadprůměrná epizoda, která je velmi důležitá pro vývoj celé série, pár drobných chybiček se zde sice najde, ale ve kterém filmu ne, že? Může přijít Pomsta Sithů.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Jar Jar Binks, kterého miluje jen Komiksák ze Simpsonů, poprvé na scéně. Nová trilogie, přitočená na přelomu milénia, disponuje vynikajícími digitálními triky, má poutavý příběh a špičkové herecké obsazení. Jen už tady (s výjimkou Pomsty Sithů) tolik necítím takové to osmdesátkové nadšení pro věc, které z tvůrců doslova pryštělo při filmování původní ságy. Maličko chybí ono kouzlo. Pouze průměrný film, takže průměrné hodnocení, ale pod tři hvězdičky nepůjdu - pořád jsou to Star Wars!

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Armáda statečných Ewoků, až super-hrdinský Luc Skywalker, obří slimák Jabba v nejlepší formě a krásná Carrie Fisher v intergalaktických, ocelových bikinách, jenž už mají své místo ve filmových dějinách. Lahůdka nejen pro pánské publikum, ale i ostatní fanoušky vesmírné série, která zde dostala svou definitivní tečku. Po opětovném zhlédnutí této epizody, jsem dospěl k názoru, že Star Wars jsou vlastně vážněji pojatou, hranou Futuramou a NÁVRAT JEDIHO je skvělým zakončením původní trilogie a kdysi i celého příběhu. Někdy bych chtěl k tomuto Lucasově sci-fi opusu napsat obsáhlejší komentář, ale je lepší se na film podívat, než plýtvat slovy. Geniální a mrazivý je odchod lorda Vadera, za temného doprovodu Johna Williamse. Luxus.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Miluji tě! - Já vím! Naprosto dokonalé pokračování původních STAR WARS (jak formou, tak obsahem), díky kterému se z Hvězdných válek stala skutečně plnohodnotná série a díl, jenž nemá jedinou hluchou vteřinu. Rozvinutý příběh, nové postavy, atraktivní lokace, epika, tragika, temnota, osudovost. Nezapomenutelná dobrodružná podívaná, která výborně navazuje na epizodu IV (dokonce ji občas překonává) a opravdu skvělý snímek, s jedním tehdy šokujícím Vaderovým odhalením. Kdysi kult VHS kazet, dnes špičková podívaná na DVD/Blu-ray. Neuvěřitelná bohatost děje, skvost mezi sci-fi filmy a dle mnoha fanoušků i kritiků pravděpodobně už navždy ten nejlepší snímek z celého universa. Pro mě osobně pak ztělesnění filmové zábavy, jak ji mám nejradši, navíc ze zlatých 80. let. Úžasný zážitek.