Příchozí (2016)

Úvodní půlhodina Příchozích, mě navnadila na nevšední sci-fi zážitek, avšak postupem času film úplně ztrácel dech, už tak pomalé tempo, bylo ještě pomalejší a na mé dveře začínala bušit nuda. Když si pak snímek doklopýtal k podivnému (zřejmě dojemnému?) závěru, zjistil jsem, že semnou emočně nic neudělal. Navíc je zbytečně komplikovaný a taky mě trošku pobavil tím, že Amerika, četník lidstva, je zde vykreslena jako ta nejméně agresivní země, která rozhodně nebude útočit jako první (narozdíl od těch proradných Rusů a Číňanů, kteří hned tasí zbraně). Trošku se teď bojím o nového Blade Runnera. Takže - za mě ve výsledku celkem zklamání, čekal jsem prostě o dost víc a potěšil mě zde snad pouze Forest Whitaker. P.S. Blízká setkání třetího druhu dodnes považuji za jednoznačně nejlepší film o setkání s mimozemšťany, ale při sledování Příchozích, jsem si v jednu chvíli říkal, že Villeneuve dnes silně zadýchá Spielbergovi na záda. Postupem času jsem však dokonale vystřízlivěl. Promiň, Stevene, už se nikdy nebudu takhle rouhat.

Mělčiny (2016)

Spíše než o animal horor, se jedná o psychologický thriller, ve kterém jde o souboj odvahy a inteligence (Nancy), proti instinktu a nenasytné žravosti (žralok). A i když byla scéna mezi medůzami děsivá, byla mrazivě krásná, stejně jako hodina a půl strávená s tímto promáčeným příběhem. Napínavý, obrovsky povzbuzující film, který se dá, i díky Beltramiho hudbě a působivé kameře - dokonale procítit.

Všemocný (2011)

Když pominu smutný fakt, že hlavní hrdina (skvělý Bradley Cooper jako muž dvou tváří) je narkoman, který užívá svých nově získaných schopností jen k vlastnímu prospěchu a obohacení, musím uznat, že se jedná o jeden z nejzajímavějších a nejzábavnějších počinů posledních let. Film, který jsem sledoval na jedno nadechnutí.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Snímek, který ještě posílil můj strach z létání. Po Birdovi, Dopisech z Iwo Jimy, Výměně, Invictus, J. Edgar, Jersey Boys a Americkém sniperovi - přichází matador Clint Eastwood se Sullym, dalším dramatem podle skutečné události. A i když se budu trochu opakovat, opět musím napsat, že film zvládl na výbornou. Tom Hanks, jako představitel hlavní role, je pak skvělým bonusem silného příběhu, který před několika roky obletěl doslova celý svět a dokázal, že stále patří mezi hereckou špičku. Další kvalita z dílny Malpaso, ale mám-li být objektivní, tak tentokrát za čtyři hvězdy, Clinte.

Kukuřičné děti (1984)

První díl Kukuřičných dětí, je taková naivní béčková zábava se solidní atmosférou. A protože u tohoto hororu byla přiložena i první dvě pokračování, zhlédl jsem kdysi celou trilogii. Druhý díl, s názvem Poslední oběť, není také špatný, trojka už vaří z vody.

Stopař (1986)

Béčkový road movie thriller, s nevysvětlenou motivací hlavní postavy a jedinečnou osmdesátkovou atmosférou, která celý snímek prostupuje. Vynikající je pak především samotný Rutger Hauer, v roli ďábelského STOPAŘE a úvodní deštivá čtvrthodinka. P.S. Jeden z deseti nejoblíbenějších filmů Christophera Nolana.

Batman (1966)

Robine, podej mi bat-sprej na odpuzování žraloků! Naprostá kultovka, povinnost pro všechny fanoušky komiksů a moje první Blu-rayka do sbírky. Batman zde vypadá jako nepřekonatelný retro superhrdina, který trousí jednu legrační hlášku za druhou a v klidu si pořádá tiskové konference, na které samozřejmě z důvodu utajení, chodí výhradně ve svém kostýmu. Za doprovodu svého kolegy Robina, jenž je díky své škrabošce snad ještě hůře maskovaný, ovšem v kadenci hlášek za hlavním hrdinou nezůstává příliš pozadu (U všech infarktů!), se snaží zachránit svět před kvartetem karikatur filmových záporáků. Nechtěně jedna z nejlepších sci-fi komedií všech dob, kterou ve své době snad nemohl brát vážně ani Adam West, ale která díky výše zmíněným replikám hlavních představitelů, spolehlivě pobaví i dnes (geniální jsou především scény se žralokem či s bombou). Tomuto pojetí se v budoucnu nejvíce (a nechtěně) přiblížil asi fanoušky Batmana proklínaný režisér Joel Schumacher. Připrav oslepující bat-koule!

Můj nepřítel (1985)

Stále zábavný mix Robinsona Crusoe, Duny či Star Treku. Dva roky po třetích Čelistech, se Dennis Quaid a Louis Gossett Jr. společně sešli v mnohem lepším snímku, než byl ten o teroru 3D žraloků v aqua parku (tentokrát od režiséra takových trháků jako Ponorka, Nekonečný příběh či S nasazením života - Wolfganga Petersena). Jeho dobrodružný sci-fi příspěvek Můj nepřítel, je trikově poměrně slušně zvládnutou podívanou, která baví a dnes už se může honosně pyšnit přívlastkem - klasika žánru. A ne hloupá. Naopak, film má poměrně zajímavý příběh i myšlenku a je dokonalou ukázkou hollywoodské tvorby 80. let.

Creed (2015)

Ne všechno funguje na lusknutí prstů a je to i případ tohoto filmu. Emocionálně se mě Creed vůbec nedotkl a přijde mi, že vznikl jen proto, aby si Sly mohl ještě jednou zafilosofovat. Právě Stallone je (společně s hudbou) jedinou světlou stránkou snímku, ale už to semnou prostě nic nedělá. Svižně natočený, ovšem zbytečný recyklát.

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

Přespat v domečku pro panenky či v krabičce od sirek, povečeřet z pastičky na myši anebo si to rozdat na férovku s tarantulí či rodinnou kočkou? Žádný problém. Skvělý zmenšující se muž, je (nejen) na svou dobu po trikové stránce neuvěřitelně kvalitní a i díky svému závěru mrazivě naléhavý. Stále svěží podívaná ze zlaté éry sci-fi.